Amerikanın Başkenti Washigton DC’de Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler!!

Federal devletin yönetim merkezi olan ve özerk statüye sahip Kolumbiya Bölgesi (District of Columbia) olarak kabul edilen Washington kenti, Amerikan tarihinin en iyi öğrenilebileceği tatil yerlerinin başında geliyor. Küçük yüz ölçümüne nazire yaparcasına Washington DC gezilecek yerler bakımından oldukça zengin bir şehir. Kent kültürel değere sahip tarihi idari binaların yanı sıra çok sayıda müzeyi ve anıtı barındırıyor.

Washington DC Gezilecek Yerler Listesi

Düzenin şehri Washington DC‘nin turistik önem taşıyan yerlerinin büyük kısmı National Mall ve çevresinde yer alıyor. Bu yüzden metro veya otobüs seferleri ile gezilecek yerlere kolayca ulaşabilirsiniz. Şehirdeki müzeler ve anıtlar, güvenlik sebebiyle kapalı değilse, yılın her günü açık ve ücretsiz. Dilediğiniz takdirde bisiklet ve scooter kiralayarak ulaşım sağlamanız da mümkün ve oldukça uygun fiyatlı.

 

1. Beyaz Saray (The White House)

George Washington’un çizdirdiği planlar dâhilinde inşaasına 1792 yılında başlanan Beyaz Saray (The White House) 8 yıl içerisinde tamamlanarak 1800 yılında kullanıma açılmış.

John Adams döneminden beri Amerika Birleşik Devletleri başkanlarının resmi ikametgâhı olan yapı 1814’te İngilizler tarafından yakılmasından sonra günümüzdeki haliyle yeniden inşa edilmiş.

Yılın belirli dönemlerinde, 6 ay öncesinden rezervasyon yaptırmak şartıyla, ziyarete açılan binanın tur içeriği Beyaz Saray’daki resmi programa göre değişiklik gösterebiliyor.

2. Amerikan Kongre Binası (United States Capitol)

Capitol Hill Bölgesi’nde yer alan Amerikan Kongre Binası‘nın (United States Capitol) 1793 yılında başlayan inşasında büyük oranda mimar William Thornton’un projesine bağlı kalınmıştır.

1800 yılında yapımı tamamlanan kuzey kanadında ilk kongre oturumunun gerçekleştirildiği binayı gezmek için resmi İnternet sitesinden rezervasyon yaptırmak gerekiyor. Rezervasynu ücretsiz bir şekilde gerçekleştirdikten sonra verilen gün ve saate göre toplu halde düzenlenen turla beraber Temsilciler Meclisi başta olmak üzere toplantı salonlarını ve odalarını ziyaret ediyorsunuz

.

3. National Mall and Memorial Park

Kongre binası, Reflecting Pool, Lincoln ve Washington Anıtı gibi şehrin simgelerine ev sahipliği yapması nedeniyle tatilcilerin Washington DC gezilecek yerler listelerinde mutlaka yer verdikleri milli parkın (National Mall and Memorial Park) geçmişi 1790 yılına kadar uzanır.

1965’te Ulusal Park Hizmetleri’nin yönetimine geçmesiyle şu anki adını alan park sessiz ve huzurlu ortamı ile yürüyüşler yapabileceğiniz, spor aktivitelerine katılabileceğiniz çok amaçlı bir yapıya kavuşmuş durumda.

4. Washington Anıtı (Washington Monument)

Washington Anıtı (Washington Monument), 1840’lı yılların başında mimar Robert Mills tarafından tasarlanmış.

Mısır obeliskine benzer yapıdaki anıtın yapımına 1848 yılında başlanmasına rağmen ancak 1885 yılında tamamlanabilmiş. Uzunluğu 169 metrenin biraz üzerinde olan yapıda Osmanlı Devleti tarafından hediye edilen ve üzerinde Ziver Efendi’nin bir beytinin bulunduğu Osmanlıca kitabe yer alıyor.

5. Lincoln Anıtı (Lincoln Memorial)

Amerika’nın 16. başkanı Abraham Lincoln’e adanan Lincoln Anıtı‘nın (Lincoln Memorial) inşasına 1914 yılında başlanmış ve 1922 yılında tamamlanmış.

Anıtın en önemli unsuru olan Daniel Chester French’in tasarımı 5,80 m yüksekliğindeki heykel ise beyaz Georgia mermerinden işlenmiş. National Mall içerisindeki anıtın güney duvarında Lincoln’ün Gettyburg Söylevi, kuzey duvarı ikinci kez seçildikten sonra yaptığı konuşma yer alıyor.

6. Jefferson Memorial

 

National Mall içerisindeki bir diğer önemli yapı olan Jefferson Memorial Amerika Birleşik Devletleri’nin kurucularından ve 3.başkanı Thomas Jefferson anısına inşa edilmiş.

Neo-klasik tarzdaki anıtın inşası 1939 yılında başlamış ve 1943 yılında tamamlanmıştır. Mimar John Russell Pope tarafından tasarlanan yapıya Jefferson’un bronz heykeli ise 1947 yılında eklenmiş.

7. Ulusal Hava ve Uzay Müzesi

 

Havacılık ve uzay meraklılarının Washington DC gezilecek yerler listelerine ekledikleri Ulusal Hava ve Uzay Müzesi (National Air and Space Museum), Smithsonian Enstitüsü’ne bağlı olarak 1946 yılında kurulmuştur.

1976 yılında National Mall içerisindeki binasında ziyaretçi kabul etmeye başlayan müzenin en büyük özelliği sergilenen hava taşıtlarının hemen hemen hepsinin orijinal olması. Müze olarak bilinmesinin yanı sıra yapı içerisinde gezegen bilimi, jeoloji ve jeofizik alanlarında araştırmalar yapılıyor.

8. Washington Ulusal Katedrali

 

Dünyanın en büyük 10 katedralinden birisi olan, neo-gotik tarzdaki Washington Ulusal Katedrali‘nin (Washington National Cathedral) yapımına 1907 yılında başlanmış ve inşasının tamamlanması tam 83 yıl sürmüş.

İnşa süreci içerisinde kullanıma açılan katedral 59 dönümlük oldukça bakımlı bir Orta Çağ bahçesi içerisinde yer alıyor. Kentin kuzeybatısında bulunan binada dini aktivitelerin dışında müzikal organizasyonlar düzenleniyor.

9. Georgetown

Potomac Nehri kıyısındaki Georgetown üniversitenin varlığı sayesinde genç nüfusun yoğun olduğu bir bölge. Tatlı, patates ve hamburgerden oluşan klasik menüleriyle ünlü pek çok kafenin ve restoranın bulunduğu semtte tek katlı tarihi yapılar oldukça otantik bir görünüm sağlıyor.

Kentin en işlek ve renkli bölgesinde dünyaca ünlü markaların mağazaları alışveriş tutkunlarını bekliyor.

10. Smithsonian Enstitüsü

Smithsonian Enstitüsü’nün idari ofislerine ve ziyaretçi merkezine ev sahipliği yapan bina (Smithsonian Institution Building) 1849-1855 yılları arasında inşa edilmiş.

National Mall’ın yanında yer alan yapı Norman stili mimarisi nedeniyle şato olarak da adlandırılıyor. 8.30-17.30 saatleri arasında ziyaret edebileceğiniz Smithsonian Binası’nda enstitü tarihi hakkında bilgiler öğrenebileceğiniz turlara ücretsiz katılabilirsiniz. Bahçesinde göreceğiniz eşsiz bitkilerin verdiği huzurlu bir ortamda kitabınızı okuyabilir kahvenizi içebilirsiniz.

11. II. Dünya Savaşı Ulusal Anıtı

 

Dünya Savaşı’na merak duyan tarihsever gezginlerin Washington DC gezilecek yerler listelerine eklemeleri gereken II. Dünya Savaşı Ulusal Anıtı (National World War II Memorial), savaşa katılan askerler anısına 2004 yılında açılmış.

Yapı A.B.D eyaletlerini, federal bölgeleri ve Columbia Bölgesi’ni temsilen fıskiyeli bir havuz çevresine yerleştirilmiş, her biri 5,2 metre yüksekliğindeki, 56 granit sütundan oluşuyor.

12. Amerikan Ulusal Tarih Müzesi

Smithsonian Enstitüsü’nün bir parçası olan Amerikan Ulusal Tarih Müzesi (National Museum of American History) National Mall Bölgesi’ndeki 14. Cadde üzerinde yer alıyor. Tesis ilk olarak Amerikan tarihinin zenginliği hakkında ayrıntılı bilgileri yerli ve yabancı turistlere aktarmak için 1964 yılında Tarih ve Teknoloji Müzesi adıyla kurulmuş.

1980’de şu anki ismine kavuşan müzede Bağımsızlık Savaşı’ndan günümüze Amerikan kültürünü ve tarihini anlatan eserler sergileniyor.

13. National Zoological Park

 

Kentin kuzeybatısında bulunan National Zoological Parkı Rock Creek Park içerisindeki hayvanat bahçesi hayvan bakımı, bilimi, eğitimi alanlarında halkı bilinçlendirmek için 1889 yılında kurulmuş.

Özellikle çocuklu ailelerin ve hayvan severlerin keyifli vakit geçireceği pek çok etkinliğe ev sahipliği yapan parkta 300 farklı türden 1.800 hayvan bulunuyor.

14. Amerikan Doğa Tarihi Müzesi

Şehirde kurulan ilk Smithsonian binalarından birinde hizmet veren Amerikan Doğal Tarihi Müzesi (National Museum of Natural History) 1910 yılında açılmış. 18 futbol sahası büyüklüğündeki binasında 200’e yakın bilim insanının doğal hayatla ilgili araştırmalarına devam ettiği doğa tarihi müzesinde, 126 milyondan fazla doğa bilimleri örneği ve kültürel eser sergileniyor.

Mobil uygulaması sayesinde sergileri ve binası hakkında ayrıntılı bilgi edinebileceğiniz kültürel yapının içerisinde yemek alanları ve hediyelik eşya dükkânları yer alıyor.

15. United States Botanic Garden

Gezi planlamanızı kolaylaştırmak için oluşturduğum Washington DC gezilecek yerler listesinin son sırasındaki botanik bahçesi (United States Botanic Garden) ziyaretçilerine estetik, kültürel, ekonomik, iyileştirici ve ekolojik özelliklerini aktarmayı amaçlıyor.

Amerika’nın en eski botanik bahçesi unvanını taşıyan tesis kongre binasının alanı içerisinde yer alıyor. 1820’de kurulan; ancak resmi açılışı 1850 yılında gerçekleştirilen bahçede dünya üzerinde var olan bitki ve ağaç türlerinin büyük çoğunluğunu görmek mümkün.

Washington DC’de Gezilecek Diğer Yerler

Vakti olan gezginler şu gezi noktalarını da ekleyebilirsiniz;

 • Vietnam Şehitleri Anıtı (Vietnam Veterans Memorial)
 • International Spy Museum
 • Kongre Kütüphanesi (Library Of Congress)
 • Newseum
 • Arlington Ulusal Mezarlığı (Arlington National Cemetery)
 • Kore Savaşı Gazileri Anıtı (Korean War Veterans Memorial)
 • Martin Luther King Anıtı
 • National Portrait Gallery
 • Ulusal Sanat Galerisi (National Gallery Of Art)
 • Çin Mahallesi (Chinatown)
 • FBI Binası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir