Atatürk Arboretumu İstanbul’un Ortasındaki Saklı Cennet

Share
Spread the love

Atatürk Arboretumu, İstanbul’un ortasında ama kargaşadan uzak,huzur veren gizli bahçesi gibi özel bir yerdir. Baştan sona doğayla baş başa kalıp yeşilin her tonunu görebileceğiniz, kuş sesleri arasında huzuru hissedebileceğiniz adeta açık hava sergisi, ağaç müzesi. Fotoğraflardan bildiğiniz arboretumu yaşamak, havasını içinize çekmek için atlayın gidin.

Atatürk Arboretumu

Hava şartları ister bahar mevsimi olsun, ister yağmurlu ,sisli veya karlı bir kış belkide sarı renkleriyle sonbahar, dört mevsim gidilebilecek bir güzellik burası.

Peki Nerede Atatürk Arboretumu

Atatürk Arboretumu, İstanbul’un tam ortasında Sarıyer’de, Kemerburgaz-Bahçeköy yolu üzerinde yer alıyor. Arboretumu, gölet ve yürüyüş yolları, temiz havası, yemyeşil bitki örtüsü ile huzur saçan bir yer. İki adet gölet ve göletlerde yüzen kuğular, ördekler var. Hatta şanslıysanız sincap dahi görebilirsiniz. İstanbullular böylesi bir doğal yaşam alanına sahip oldukları için mutlu olmalılar. Doğa tutkunları için şehrin yanı başında muazzam bir stüdyo gibi.

Tesis ; İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi ve Orman Genel Müdürlüğü’nün iş birliği ile Bahçeköy-Kilyos yolu üzerinde 1949’da kurulan Atatürk Arboretumu, bugün 296 hektarlık bir alan üzerinde dünyanın değişik köşelerinden getirilmiş birbirinden farklı 2000 bitki çeşidine ev sahipliği yapıyor.

Atatürk Arboretumu Belgrad Ormanları‘nın hemen yanında bulunmakta ve bu enfes yere kitap okumak, romantik bir yürüyüş yapmak ve doğayı hissetmek için gidin. Atatürk Arboretumu gezmek için en az 4-5 saatinizi ayırmanız gerekmekte zira alan çok büyük ve çok rahatlatıcı. Tesis içinde yeme içme hizmeti olmadığından yemek yiyip gelmeli yada yanınıza soğuk sandviç gibi aperatif yiyecek ve içecekler getirin.

Söylememize gerek yok ama bol bol fotoğraf çekmeyi ihmal etmeyin!!

Aşağıda bir kaç kare ile size alanı anlatmaya çalışalım..

[nivoslider id=”470″]

You may also like...