Bebeklerde sarılık belirtileri nelerdir? Neden olur, tedavisi nasıl yapılır?

Read Time:45 Second

Sevgili okurlarım genellikle yeni doğan bebeklerde görülen ve ebeveynlerin endişelenmesine sebep olan sarılık belirtileri nelerdir? Yeni doğan bebeklerin %80’inde görülen sarılığın nedenleri nelerdir?

Yeni doğan bebeklerin yaklaşık %60’ı gibi çok yüksek bir oranda görülen sarılık hastalığının erken doğan bebeklerdeki yüzdesi ise %80’e dayanmaktadır. Yeni doğan bebeklerde çoğunlukla fizyolojik olarak görülen bu hastalık, iki hafta içinde kendiliğinden geçebilir.

BEBEK SARILIĞININ NEDENLERİ VE BELİRTİLERİ NELERDİR?

İç kanama, bebeğin kanındaki enfeksiyon veya virüsler, annenin kanı ve bebeğin kanı arasındaki uyumsuzluk, karaciğer bozukluğu ve bir enzimin eksikliği gibi nedenlerden dolayı oluşabilen sarılık, genellikle doğumdan sonraki ikinci ve dördüncü günler arasında görülür.

Cildin ve gözlerin beyazlarının sararması bebek sarılığının ana belirtisidir. Prematüre doğum, anne sütünden yeterli miktarda besin alınamaması, kan uyuşmazlığı ve doğum sırasında morarma sarılık riskini artıran faktörlerdendir.

TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Hafif bebek sarılık genellikle iki veya üç hafta içinde kendi kendine kaybolurken, orta derecede veya şiddetli sarılık için doktorunuza başvurmanız gerekir.

0 0

About Post Author

Meryem ACAR

M.E.B ÇOCUK GELİŞİMİ & EĞİTİMİ Bilgisayar Eğitmenliği sertifikasına sahibim. 1 Yıldır Laflaf.net ve Teknolojixhaber.com Editörlük yapmaktayım .Teknolojixhaber.com ve laflaf.net sitelerinde kategori başkanlığı yapmaktayım. Teknoloji alanında araştırmalar ve yaşamdan her konuda haberler paylaşmaktan keyif alan bir yazarım. Mesleğimi severek yapmaktayım...
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir