Çocukla temizlik yapmanın yolları nelerdir?

Corona virüs tedbirleri kapsamında okullar kapatıldı “Evinde Kal” çağrısını her geçen gün daha çok insan önemsiyor. Peki çocuğunuz ile evde kaldınız ve etkinlik mi arıyorsunuz? Birlikte eğlenerek evi temizlemeye ne dersiniz? İşte çocuğunuzun yapabileceği ev işlerine bir göz atalım ne dersiniz?…

çocukla temizlik ile ilgili görsel sonucu

Çocuğunuz ile birlikte yapabileceğiniz etkinliklerden biri evi temizlemek olabilir mi? Çocuğunuza öyle işler verin ki hem siz zaman kazanın hem o kendini çok önemli hissetsin.

1- Camların kenarlarını temizlemek

Bir sprey kutusuna üç ölçü suya bir ölçü sirke karıştırın ve çocuğunuzun eline verdiğiniz bir bezle ondan camların kenarlarını temizlemesini isteyin. Kir ne kadar fazla olursa o kadar hoşlarına gidecektir.

çocukla temizlik ile ilgili görsel sonucu

2- Yatak altlarını süpürmek

Fırçanın ağzına küçük fırçalı başlığı takın ve çocuğunuzundan yatakların altını bununla temizlemesini isteyin.

3- Mutfak dolaplarının içlerini silmek

Yukarıdaki dolaplarda hep ulaştığımız şeyler durduğundan üst kısımlar belki biraz daha düzenli ve temiz ancak aşağıda tencere ve tavaların durduğu bölümler biraz daha özen istiyor. İşte çocuğunuza güvenle yaptırabileceğiniz bir etkinlik. Tüm tencereleri boşaltın ve ona gene sirkeli sudan oluşan karışımı verin ve dolap içlerini sildirin.

çocukla temizlik ile ilgili görsel sonucu

4- Fayans temizliği

Soda karbonatı ile elma sirkesini karıştırarak elde ettiğiniz macunu fayans aralarındaki kirli yerlere sürmesini isteyin. 15 dakika bekledikten sonra ovarak temizleyin, sonra bembeyaz fayanslar ortaya çıkacak.

5- Toz almak

Pek çok mobilyanın altında biriken tozu görmeyiz çünkü erişemeyiz ama çocuklarınız oralara kolaylıkla erişebilir. Eline verdiğiniz hafif nemli bir toz bezi ile bu alanları temizletebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir