Çocuklarınızla Evde Çalışmanın 5 Eğlenceli Yolu

Read Time:1 Minute, 15 Second

Corona virüs tedbirleri sebebiyle birçok kurum evden çalışma sistemine geçti. Peki evde çocukla nasıl çalışılır? Çocuklarınız evde iş yapmanızı engelliyorsa işinizi kolaylaştıracak 5 tavsiye…

Eğer çocuğunuz 3 ila 6 yaş aralığındaysa , onlarla ilgilenirken işinize zaman ayırmanın ne kadar zor olduğunu bilirsiniz. Her iki aktivite de tüm dikkatinizi ister ama genellikle kazanan güler yüzlü küçük melekler olur. Ama hayatı devam ettirmek ve bu yüzden de dengeyi kurmak şarttır.

çocuğa sorumluluk vermek ile ilgili görsel sonucu

İşte işe yarayabilecek bazı öneriler:

1. Ona kendi işini verin: Çocuklar evin içinde kendilerine verilen görevleri yerine getirmeyi severler. Özellikle de bağımsız bir şekilde işi tamamlayabileceklerine dair ikna olurlarsa. Örneğin kirlileri renklerine göre ayırmasını ya da kitaplıktaki kitapları boylarına göre düzenlemesini isteyebilirsiniz. Çabasını ödüllendirmeyi de unutmayın.

çocuğa sorumluluk vermek ile ilgili görsel sonucu

2. Yaratıcı olun: Çocuklar herhangi bir el işi ile uğraşacağı zaman yetişkinler tarafından yönlendirilmeye ve gözlenmeye ihtiyaç duyar. Ama boyama kitapları hem gözlem gerektirmeden onları oyalayacak bir tercihtir hem de hayal güçlerini geliştirir. Yeter ki onun istediği şeyi istediği renge boyamasına izin verin.

aslı ertürk ve çocuk seramik atölyesi ile ilgili görsel sonucu

3. Saat başı onunla ilgilenin: Unutulmadıklarını anlamaları ve mutlu olmaları için 10 dakika bile yeterlidir. Zamanının çoğunu kendi başına oynarken geçirirken siz de işinize yoğunlaşabilirsiniz. Ama sıkılmaması ve sizin tarafınızdan sevildiğini unutmaması için her saat başında ona biraz zaman ayırmaya çalışın.

çocuğa sorumluluk vermek ile ilgili görsel sonucu

4. Eğitici oyunlar: Bilgisayar oyunları ve internetin çocukların hayatına ne kadar sokulması gerektiğiyle ilgili tartışmalar süredursun, eğitici oyunların çocuk gelişimi üzerindeki etkisi inkar edilemez. Yine de şüpheleriniz varsa puzzla da iş görecektir.

çocuk ve bilgisayar oyunları ile ilgili görsel sonucu

5. Eğitici televizyon programları: Kısıtlı sürelerde olduğu sürece çocukların televizyon izlemesinde sakınca yoktur. Hele bu süreçte eğitici programlara yönelirseniz faydasını bile göreceksiniz.

 

çocukla eğitiçi tv seyretmek ile ilgili görsel sonucu

0 0

About Post Author

Yeşim Erdem

Yazar,İstanbul'da doğdu. İ.İ.B.F'den mezun oldu. Profesyonel iş hayatında, 15 yıl bankacılık sektöründe çeşitli görevlerde çalıştı. Sanata olan merakı nedeniyle çini ve seramik sanatı üzerine eğitimler aldı. Teknolojixhaber.com ve LaFLaF.net de yazmaktadır.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir