Evde bitkisel ve doğal tedavi ile gıda zehirlenmesi nasıl geçer?

 

Gıda zehirlenmesinde ne yapılmalı? Sorusu binlerce kişi tarafından sıkça araştırılan konular arasında yerini almaktadır. Bozuk yiyecek tüketimi sonucunda vücuda giren bakteri ve mikroorganizmalar gıda zehirlenmesine neden olmaktadır. Çoğu zaman çok ağır belirtileri olmasa da bazen ciddi sağlık sorunlarına kapı açabilir. Bu nedenle kendinizde bu belirtilerin olduğunu düşünüyorsanız mutlaka uzman bir doktor tarafından muayene olmanız ve gıda zehirlenmesi nasıl geçer noktası gereken tedaviyi doktor kontrolünde görmeniz gerekmektedir. Peki, Gıda zehirlenmesine ne iyi gelir? Gıda zehirlenmesinde hastanede ne yapılır? İşte bilinmesi gereken tüm detaylar…

GIDA ZEHİRLENMESİNDE NE YAPILMALI?

  • Kusma, ishal ve mide rahatsızlığı gibi gıda zehirlenmesinin en patlayıcı semptomlarını deneyimledikten sonra, uzmanlar midenizin dinlenmesini öneriyor. Bu, yiyecek ve içeceklerden birkaç saat boyunca tamamen kaçınmak anlamına gelir.
  • Su tüketin
  • Sıvı alımı, vücudunuzun gıda zehirlenmesi etkileriyle savaşmasına yardımcı olmak için çok önemlidir. Kusma ve ishal dehidrasyona neden olabilir, bu nedenle buz parçalarını emmek veya küçük yudumlar su almak iyi bir başlangıç noktasıdır.
  • Elektrolit içeren spor içecekleri, bu süre zarfında dehidrasyonu önlemenin en iyi yoludur. Önerilen diğer sıvılar şunları içerir:
  • temiz sodalar (Sprite, 7UP veya zencefilli gazoz gibi)
  • kafeinsiz çay
  • tavuk veya sebze suyu
  • Hafif yemek yiyin
  • Yiyecekleri tutabileceğinizi hissettiğinizde, midenize ve gastrointestinal sisteminize karşı nazik yiyecekler yiyin. Yumuşak, az yağlı, az lifli yiyeceklere yapışır. Özellikle üzgün olduğunda midenizin sindirimi daha zordur. Daha fazla üzülmesini önlemek için yağlı yiyeceklerden kaçının.

 

Gıda zehirlenmesine süt iyi gelir mi?

Çoğu gıda zehirlenmesi vakası hafiftir ve birkaç gün içinde temizlenir. Bu süre zarfında amaç dehidrasyonu önlemektir. Dehidrasyon, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu sıvı ve elektrolitlerin (besin maddeleri ve mineraller) kaybıdır. Kusma ve ishal geçene kadar katı gıdalardan ve süt ürünlerinden kaçınmalısınız. Kendinizi daha iyi hissettiğinizde, tekrar yemek ve içmek için rahatlayın. Kraker, tost ve muz gibi yumuşak yiyecekleri deneyin. Baharatlı yiyeceklerden, kızarmış yiyeceklerden, süt ürünlerinden ve yağ ve şekeri yüksek yiyeceklerden kaçının. Bol sıvı tüketin, ancak süt veya kafeinli içeceklerden kaçının. Ayrıca, spor içecekleri ishali tedavi etmek için kullanılmaz. Su kaybını önlemek için vücudun elektrolitlerini (tuzları ve mineralleri) doğru şekilde değiştirmezler.Bu tür durumlarda süt ve süt ürünlerinin tüketilmesi çoğu uzman tarafından tavsiye edilmemektedir.

 

Aşağıdaki durumlarda acil yardım isteyin:

Kan kusuyorsun.

Nefes almakta zorlanıyorsun.

Şiddetli karın ağrınız veya mide krampınız var.

Vücudunuzun iki parçasını görme veya hareket etme konusunda sorunlarınız var.

Şiddetli dehidrasyon belirtileriniz var .

Yutma güçlüğünüz var.

Kalbin çarpıyormuş gibi hissediyorsun.

Mantar veya kabuklu deniz ürünleri yemekten gıda zehirlenmeniz var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir