Evde Yapabileceğiniz 5 Pratik Cilt Maskesi

Share
Spread the love

Cilt maskeler, cildin ferahlamasını, genç ve dinamik bir görünmesini sağlar. Cilt için sık sık cilt maskeleri yapılmalıdır. Bu sebeple, bazı geceleri cilt maskesine ayırabilirsiniz. Peki her evde bulabileceğimiz malzemelerle nasıl maske yapabiliriz?

Elma Sirkesi Maskesi

Yağlı ve parlak cilde sahipseniz uygulayabilirsiniz.

Elma sirkesi, cildi ölü hücrelerinden arındırır. Cildinizi elma sirkesi ile yıkamanız yaşlılık lekelerinizi azaltacak, akne ve sivilceleri giderecek, yüzünüzdeki yağlanmayı azaltacaktır.

Hazırlanışı;

  • 1 kahve fincanı elma sirkesi
  • 1 kahve fincanı doğal maden suyu

Maden suyu ve elma sirkesini karıştırın. Günde 2 defa pamuk ile cildinize sürün. Yarım saat bekledikten sonra ılık su ile yüzünüzü yıkayın.

Limon Maskesi

Kuru ve karma bir cilde sahipseniz limon maskesini deneyebilirsiniz. Sadece yüze değil, diz, dirsek gibi çok çabuk kuruyan bölgelerde limon suyu kullanarak yumuşaklık kazandırabilirsiniz. Limon suyu ayrıca kahverengi cilt lekelerinin görünümünü de azaltır.

Hazırlanışı;

  • Badem yağı ya da zeytinyağı
  • Bir tane limon

Bir su bardağının çeyreği kadar badem ya da zeytinyağının  üzerine bir tane taze limon sıkın. Yüzünüze uygulayın. 10 dakika sonra silin.

Yağlı ciltliler, eşit ölçülerde limon ve suyu karıştırıp yüzüne sürebilir, 10 dakika sonra yıkayıp kurulayabilir.

Avokado maskesi

Cildiniz çok kuruysa haftada 1 kez bu avokado maskesini kullanabilirsiniz. Bu maske aynı zamanda hafif bir peeling etkisi yaratarak ölü cilt hücrelerini atar.

Hazırlanışı;

  • 1 tane avokado
  • 1 adet yumurta beyazı
  • 1 yemek kaşığı limon suyu

Avokadoyu kabuğundan çıkartıp püre haline getirin. 1 yumurta beyazı ve 1 yemek kaşığı limon suyunu ekleyin. İnce bir tabaka şeklinde yüzünüze uygulayın. 30 dakika sonra soğuk su ile yıkayın.

Yeşil Çay Maskesi

Cildi gençleştirmede de etkili olan yeşil çay maskesi tüm cilt tiplerinin uygulayabileceği bir maskedir.

Hazırlanışı;

  • 4 tane yeşil çay poşeti

Kullanılmış dört tane yeşil çay poşetini buzdolabınızda bekletin. 15 dakika sonra poşetleri gözlerinizin üzerilerine ve yüzünüzün farklı noktalarına yerleştirin ve poşetler ısınınca kaldırın. Sonrasında yüzünüzü kurulayın.

Salatalık Maskesi

Her cilt tipine uygun olan salatalık maskeleri, göz altı morlukları, cilt lekeleri ve sivilceleri gidermeye yardımcı olur.

Hazırlanışı;

  • Yarım salatalık
  • Bir kaşık bal

Yarım salatalığı bir kaşık bal ekleyerek birlikte püre haline getirin. Yüzünüze sürerek yaklaşık 20 dakika bekletin. Sonrasında soğuk suyla yıkayıp kurulayın.

You may also like...

Bir cevap yazın