Hassas Ciltler İçin Bakım Tüyoları

Hassas cilde sahipseniz size yardımcı olabilecek en doğru bitkisel yöntemler.

1)GÜLSUYU
Gülsuyu A ve C vitaminlerince zengindir, doğal bir antiseptik görevi görür, kızarıklık şişkinliklere karşı çok iyi bir yatıştırıcı etkisi vardır.
Gülsuyu seçimi yaparken yüzde yüz doğal katkısız ve distilasyon yöntemi ile elde edilenler tercih edilmelidir.
Gülsuyu ve güllü su birbirine karıştırılmamalıdır.

2) ZEYTİNYAĞI

Zeytinyağının yanıkların daha hızlı iyileşmesine ve cilt bariyerlerinin en iyi şekilde işlev görmesine yardımcı olduğu gösterilmiştir.

Hatta egzamanın iyileşmesinde de etkili bir faktör olduğu belirtilmiştir.

3) ALOE VERA

Aloe vera, yüzyıllardır yanıklar, kesikler ve sıyrıklar için iyileştirici bir tedavi yöntemi olarak kullanılır. Aloe vera kremi, radyasyon tedavisi gören baş veya boyun kanserli hastalarda meydana gelen deri tahrişi ve deri iltihabını geciktirdiği gözlemlenmiştir. Ayrıca yaraların iyileşme süresini hızlandırmada ve yanıkların iyileştirilmesinde de etkilidir.

4)TATLI BADEM YAĞ

Birçok cilt bakım ürününün içeriğinde bulunan tatlıbadem yağı, tek başına da kullanılabilen ince ve hafif yağlardan biridir. E vitamini bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahip olan tatlı badem yağı, cilt sağlığına önemli katkılarda bulunur. İçerdiği yüksek orandaki E vitamini, cildi nemlendirir ve güneşin zararlı etkilerinden korur. Ayrıca yaşlanma karşıtı olarak bilinen tatlı badem yağı, ciltte kırışıklık oluşumunu önler ve yaşlanmanın belirtilerini geciktirir.

5) AYÇİÇEĞİ TOHUMU YAĞI

Ayçiçeği tohumu yağı, deri bariyerinin sağlıklı kalmasına yardımcı olan bitki kaynaklı bir bileşendir. Yaraların iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olduğu gösterilmiştir. Yağlı ciltlerin yüz ve vücutlarında dikkatli bir şekilde kullanması gerekmektedir.

6) HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI

Hindistan cevizi yağı yüz için hafif gözenek tıkanıklığına neden olurken vücut nemlendiricisi olarak kullanım için iyi bir seçim olacaktır. Antibakteriyel olması sayesinde cildin korunmasını arttırıcı özelliği vardır.

7) SHEA YAĞI

Shea yağı, binlerce yıldır Afrika shea ağacının fındığından elde edilmektedir. Bileşenleri sayesinde mükemmel bir cilt bakım ürünü olmanın yanı sıra, hyaluronik asit ve egzama tedavisinde hafif ve orta dereceli durumlarda semptomların azaltılmasında yardımcı olur.

8) JOJOBA YAĞI

Jojoba yağıyla ilgili ilginç olan şey ise E vitamini içermesidir. Cildinizdeki kılcal damarları güçlendirir.

Cildinizdeki gerginliği almak için dolaşım önemlidir. Ne de olsa besin maddelerini taşıyan şey kanınızdır, dolayısıyla fazla yorulmaması gerekir.

Ayrıca güneş ve hava kirliliğinin yan etkilerini tedavi etmede de etkilidir ve elbette makyajınkileri de.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir