İşte Çok Merak Edilen Wuhan Şehri

Corona Virüsünün Çıkış Merkezi Wuhan Kentinin Virüs Öncesi Muhteşem Görüntüleri.

İşte Corona Virüsüyle Adını Dünyaya Duyuran Kent Wuhan,

Çin’in Hubei eyaletinin yönetim merkezi ve en büyük şehridir. Şehir Yangtze ve Han nehirlerinin kavşağında yer almaktadır. Şehrin nüfusu 2010 yılı itibarı ile 8,821,658 ve toplam nüfusu ise 2015 yılı itibarı ile 10.6 milyon olup Orta Çin’in en büyük şehridir.

Wuchang, Hankou ve Hanyang adlı üç kentin birleşmesinden ortaya çıkan Vuhan, “Jiusheng Tongqu (dokuz vilayetin önde gelen iş merkezi)” olarak bilinmektedir. Vuhan şehirden geçen ve diğer büyük şehirleri birbirine bağlayan onlarca demiryolu, yol ve otoyol ile önemli bir ulaşım merkezidir ve Orta Çin’in siyasi, ekonomik, mali, kültürel, eğitim ve ulaşım merkezi olarak tanınmaktadır.

Wuhan kenti akıllarda salgın nedeniyle kötü yer edinse de, kentteki  mimari güzellikler dikkat çekiyor.

Corona Virüs Kısa Belgeseli

Wuhan: The Long Night (Wuhan: Uzun Gece) isimli kısa bir belgesel, aslında şehirde yaşanan durumu 4 dakika içinde çarpıcı bir şekilde gözler önüne seriyor.

İlk olarak Çin sosyal medya platformu Weibo’da yayınlanan kısa film, şehrin tüm dünyadan nasıl izole edildiğine dair etkili bir bakış sunuyor. Şehir 14 milyonluk bir nüfusa sahip olmasına rağmen Lan ve ekibi tarafından çekilen cep telefonu görüntüleri adeta bir hayalet kasabayı andırıyor. Dışarıda sadece birkaç insanın gözüktüğü ve halkının neredeyse tamamının maskeyle dolaştığı, boş sokak ve caddelerin gözüktüğü kısa filmin belki de en çarpıcı kısmı; bir adamın penceresinden boş bir sokağa doğru eğilerek My Motherland and Me (Anavatanım ve Ben) şarkısını söylemesi oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir