Koronavirüs Nedeniyle Tatilleriniz İptal Oldu Peki Ne Yapmalısınız

Koronavirüs salgını tüm dünyada seyahat planlarını alt üst etti. Biz de iptal olan seyahatleriniz için neler yapmanız gerektiğini ve alternatif seyahat planlarınızı nasıl oluşturabileceğiniz hakkında bilgilendirmek istedik.

Sağlıklı kalmaya özen gösterdiğimiz bugünlerde  hayatımızdaki birçok alışkanlığımızdan vazgeçmek durumunda kaldık. Bu vazgeçtiklerimizden biri de seyahat planlarımız. Henüz kimse bu salgının ne kadar süreceğini, salgının etkilerinin ne kadar zamanda kontrol altına alınacağını tam olarak kestiremiyor. Bu belirsizlik ortamında da seyahat planlarımızı yeniden gözden geçirmemiz gerekiyor. Peki yakın zamandaki  ya da yaz için planladığımız tatillerimiz için nasıl bir yol izlemeliyiz?

Paranızı Geri Alın

Tatilinizi iptal ettiğinizde düşünmeniz gereken ilk şey, paranızı nasıl geri alacağınız olmalı. Tatiliniz için ayarladığınız seyahat acentesi, otel ya da havayolu şirketi esnek bir iptal politikasına sahipse bir sorun yok. Ancak iptal işlemleriniz için ceza ödemeniz gerekiyorsa, bu şirketlerin güncel iptal politikalarını incelemenizde fayda var. Dünya üstünde birçok online seyahat acentesi ve havayolu firması koronavirüs salgını nedeniyle oldukça esnek iptal politikaları uygulamaya başladı. Bu politikaların koşullarını inceleyebilir ve bu sayede para kaybınızı minimuma indirebilirsiniz. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü hava yolu ile seyahat eden yolcuların haklarına dair değişiklik yaptı. Değişikliğe göre, koronavirüs nedeniyle uçuşların yapılamaması durumunda biletler açığa alınacak ve değişiklik yapılabilecek. Açığa alma ve değişiklik yapmak istemeyen yolcu bilet ücretini iade alabileceği Milli Gazete’de yayınlandı inceleyebilirsiniz.

Sanal Tatiller Yapın

Tüm sene boyunca tatil yapma hayali kuranların hayallerini suya düşürdü maalesef ki salgın. Şu dönemde “Evde Kal” çağrısı varken dışarı çıkmak çokta mantıklı değil. Evimizde kalıp salgının yayılması ve enfekte olabilecek insan sayısını ne kadar minimum seviyeye indirgersek tatil planlarımızın gerçekleşme ihtimalide daha fazla artar. Bu evde geçirilen süreyi sanal turlar ile değerlendirebilirsiniz. Gerçek bir ziyaretin yerini tutmayacaktır ancak günlük yaşantınızdan biraz uzaklaşmak ve yeni bir şeyler öğrenebilirsiniz. Sanal turlar için sayfamızdaki haberimizi inceleyebilirsiniz buraya tıklayarak.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir