Koronavirüs sebebiyle kültür sanat dünyası dijitalde

Koronavirüs sebebiyle kültür sanat dünyası dijitalde

Korona virüs sebebiyle kültür sanat dünyası dijitalde hayat buldu

Korona virüs salgınına karşı sosyal medyadan “#evdekal” etiketiyle kampanya başlatıldı. Ünlü birçok ismin destek verdiği kampanya kapsamında evden takip edilebilecek birçok etkinlik, sanatseverlerin beğenisine sunuluyor. Koronavirüs sebebiyle kültür sanat dünyası dijitalde yayınlarını sürdürmeye devam ediyor.

Yeni tip koronavirüsten (Kovid-19) etkilenen ülkelerde kamusal ve sosyal hayata yönelik kısıtlamalar gündeme gelidi. Aynı zamanda Kültür sanat dünyasındaki birçok faaliyet de durma aşamasına ulaştı.

Virüse karşı direnç geliştiren sanat toplululukları, müzisyenler, sinemacılar ve tiyatrocular online sanat aktiviteleriyle çalışmalarına devam ediyor.

Opera severler için canlı yayın gösterimleri

Dünyanın en iyi orkestralarından biri kabul edilen Berlin Filarmoni Orkestrası, bu kapsamda bir ay boyunca canlı konserlerini ve arşivini ücretsiz olarak “digitalconcerthall.com” adresinden paylaşıma açtığını duyurdu.

Koronavirüs sebebiyle kültür sanat dünyası dijitalde

Yılda yaklaşık 220 performansa ev sahipliği yapan ABD’nin klasik müzik alanında en büyük sahnelerinden biri olan Metropolitan Opera da daha önce sahnelenen birçok eseri mart ayı sonuna kadar ücretsiz olarak “www.metopera.org” adresinden izlenime sunacak.

Metropolitan Opera, 19 Mart 2020 tarihinde Giuseppe Verdi’nin bestelediği ve Francesco Maria Piave‘nin librettosunu yazdığı 3 perdelik “La Traviata” eserini, 20 Mart 2020 tarihinde yayımladı.  İtalyan besteci Gaetano Donizetti tarafından hazırlanan “La Fille du Regiment“, 21 Mart 2020 tarihinde Donizetti‘nin “Lucia di Lammermoor” operası opera severler için sahneledi. 22 Mart2020 tarihinde ise Peter İlyiç Çaykovski‘nin bestelediği “Yevgeni Onegin“i opera sevenlerle buluşturdu.

Salgın sebebiyle 2 Nisan’a kadar tüm performanslarını iptal eden Viyana Devlet Operası, bugüne kadarki opera ve bale performanslarının kayıtlarını dünya çapında ve ücretsiz olarak yayın yapan “Wiener Staatsoper” platformunun yanı sıra “www.staatsoperlive.com” adresinden günlük ve ücretsiz olarak yayınlayacak.

Paris Operası  Nisan ayı sonuna kadar tüm gösterimlerini iptal etmişti. Ancak; “operadeparis.fr” adresinden ücretsiz olarak mayıs ayına kadar dijitalden sahn alacak. Aralarında “Manon“, “Don Giovanni“, “Kuğu Gölü“, “Sevil Berberi” ve “Carmen“in bulunduğu birçok eseri dışarı çıkamayan sanatseverlerle bir araya getirecek.

Sinemaseverlere online film gösterimleri

Mart ve nisan aylarında gerçekleştirilmesi planan birçok film festivalinin iptaline karar verildi. 1988 yılından bu yana her yıl Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da düzenlenen dünyanın en büyük belgesel etkinliği “Amsterdam Uluslararası Belgesel Film Festivali” 300 belgesel yapımı “www.idfa.nl” adresinden ücretsiz olarak erişime açıldı.

Nisan ayı sonuna kadar “www.ontheboards.tv“, çağdaş dans performans gösterimlerini ücretsiz olarak sanatseverlerle buluşturuyor. “www.socialdistancingfestival.com” adresi ise sahne sanatları alanında çeşitli tiyatro, dans ve opera gösterimlerini canlı olarak ay sonuna kadar izlenime açacak.

Online sergiler

Koronavirüs sebebiyle kültür sanat dünyası dijitalde yayının sürdürüyor.

İsviçre’nin Basel şehrinde her yıl düzenlenen uluslararası sanat fuarı “Art Basel“, yaklaşık 2 bin sanat eserinin, “www.artbasel.com” adresinden odalar halinde incelenmesine olanak sağlıyor.

İzmir’de yer alan Arkas Sanat Merkezi, 2011’den bu yana sanatseverlerle buluşturduğu 20 sergiyi 3D olarak internet sitesinde ziyarete açtı. Son olarak sanatseverlerin izlenimine sunulan “Picasso: Gösteri Sanatı Sergisi”nin de arasında bulunduğu diğer sergiler “www.arkassanatmerkezi.com” adresinden görülebilecek.

Sanat hayatına 1990’da başlayan Ankara merkezli Galeri Soyut da ziyaretçilerine “www.galerisoyut.com” adresinden ulaşıyor. Resim, heykel ve seramik gibi farklı disiplinlerden açılan birçok karma ve kişisel sergiyi, 3D tur imkanı sunuyor.

Beyoğlu’nda faaliyet gösteren Pg Art Gallery ise kapılarını ziyaretçilerine kapasa da sergileri online olarak açmaya devam ettirecek. Galeri bu kapsamda 21 Mart 2020 -4 Nisan 2020 tarihleri arasında Ayla Turan‘ın yeni sergisi “Tehlikeli Oyunlar“ın gösterimini “pgartgallery.com” adresinden gerçekleştirecek.

 

Kaynak:Anadolu Ajansı(AA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir