Maya maskesi nasıl yapılır? Cilde faydaları Nelerdir?

Share
Spread the love

 

Hamur işlerinde sıkça kullanılan yaş maya, yalnızca mutfakta değil farklı yerlerde de kullanılıyor. Son zamanlarda güzellik alanında popüleriteye ulaşan mayanın cildinizi pürüzsüz hale getirebileceğini biliyor muydunuz?  Uzmanların göre, maya maskesi hem cilde hemde saçlara birçok faydası bulunuyor. Peki bu faydalar nelerdir? Maya maskesini evde nasıl yapabiliriz?  Soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz 🙂

Maya, genellikle tek hücreli olan bazen ise çok hücreli ökaryot yapılı mantarlara verilen isimdir. Günlük tükettiğimiz birçok şeyin içerisinde maya bulunmaktadır. Maya yanızca ekmeği kabartmak için kullanılmaz, aynı zamanda içerisinde yer alan protein, çeşitli mineraller ve vitaminler  ile sağlıklı bir besin kaynağıdır. Maya, probiyotik olarak hem insan hem de hayvan beslenmesinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Zengin bir içeriğe sahip olan Türk mutfağında, mayalı yiyeceklerin yeri büyüktür. Hem yiyecek hem içecek çeşitlerinde, hem de soslarda tarih boyunca mayadan faydalanılmıştır. Tarihin en faydalı besinlerinden biri olan maya mutfakta birçok alanda kullanıldığı gibi cilt bakımında oldukça kullanılmaya başlandı. Nasıl mı? Mayanın cilde faydaları yazımızın devamında…

– Maya, yüksek oranda protein, B6 vitaminlerini içerdiği için cildin yenilenmesini ve atık maddelerden arınmasını sağlıyor.

– Hücrelerin yenilenerek cildin onarılmasına fazla katkı sağlayan maya maskesi, hem kuru hem de yağlı cilt tipleri kullanabilir. Aynı zamanda cilde nem katar, nemlendirirken yağ dengesini de korur. Cildi derinlemesine temizleyerek akne oluşumunu engeller.

– Kuru ciltlerin gün içerisinde yaşadığı en büyük sorunlardan biri olan cilt döküntülerini ortadan kaldırmasını sağlarken maya maskesi aynı zamanda cildin yağ oranını dengeliyor.

– Cilde nem katıp cildi beslediği için yaşlanma etkilerini geciktirir, kırışıklıkların giderilmesine yardımcı olur. Ciltteki lekelerin üzerine uygulandığında lekenin açıldığı fark edilebilir. Özellikle göz altı kırışıklıkları için maya maskesi uygulamak oldukça etkilidir.

– Cilt bakımı için kullanımının yanı sıra saça maya maskesi uygulamak da oldukça yararlı ve fazlaca tercih edilen bir yöntemdir. İçindeki bileşenler sayesinde saçı dış etkenlere karşı korur. Yağlanmanın, solgunluğun ve cansızlığın önüne geçer.

 Sütle Yapılan Maya Maskesi Tarifi

-1 çorba kaşığı yaş maya

-1 çorba kaşığı süt

Tüm malzemeleri karıştırın. Sonra masaj yaparak tüm yüzünüze uygulayın. Maske kuruduğunda ılık su ile temizleyin.

Sade Maya Maskesi Tarifi

-2 yemek kaşığı yaş maya

-1 yemek kaşığı ılık su

Malzemeleri karıştırıp, sivilcelerinizin yoğun olduğu bölgeye sürün. Sonra maske tamamen kuruyunca ılık suyla ıslatın ve ovalayarak maskeyi temizleyin.

Yoğurtlu Maya Maskesi Tarifi

-1 tatlı kaşığı yaş maya

-1 tatlı kaşığı ev yoğurdu

Malzemeleri cam bir kasede karıştırın. Siyah nokta, cilt lekeleri olan bölgelere yoğun olacak şekilde sürün ve kurumasını bekleyin. Daha sonra ılık su ile temizleyin.

You may also like...

Bir cevap yazın