Orjinal Bal Nasıl Anlaşılır

Share
Spread the love

Balın Sahte Olduğu Nasıl Anlaşılır: Basit Yöntemlerle Balın Sahte Olup Olmadığını Nasıl Anlaşılır

Sağlık ve tat açısından özellikle kahvaltıdan kolay kolay eksik olmayan, sağladığı faydalar nedeniyle şifa kaynağı olan bal günümüzde şifa yerine mikrop saçabiliyor. Bunun en yaygın sebebi, dolandırıcılık ve sahte besin üretiminin normalleşmesi neticesinde büyük markaların dahi katkı maddelerini kullanmaya yönelik eğilimi. Katkı maddesinden oluşan ya da doğrudan sahte olan balları ayırt etmenin net yöntemlerinin olup olmadığı dönem dönem tartışılsa da uzmanlara göre sahte balın çıplak gözle anlaşılabilmesini sağlayacak net çözümler yok. Mutlaka laboratuvar ortamında gerçekleştirilecek birtakım analizler sonrası kesin bir sonuca varılabileceği belirtiliyor. Bahar yaklaştıkça kovanda beslenen arılar dışarı çıkıp çiçekleri döllemeye başlıyor. Bal mevsimi olarak da adlandırılan bu dönem içinde piyasaya sürülen katkı maddeli veya sahte balların ayırt edilmesi birey ve toplum sağlığı açısından ciddi bir öneme sahip.

1. Ambalajlı olan Ballarda dikkat edilecek hususlar

Marketlerdeki bal kavanozlarının/ambalajlarının üzerinde gerekli mercilerden onaylı olması için “bal kodeksine uygundur” yazısının bulunması gerekiyor. Bal kodeksinin kriterlerine uygun olması sizin sağlığınıza uygun olduğu anlamına geliyorsa bir sorun yok demektir. Ayrıca, “içindekiler” kısmında bal dışında glikoz, glikoz şurubu, fruktoz şurubu, şeker gibi maddelerin bulunup bulunmadığının kontrol edilmesi fayda sağlayacaktır. Katkı maddesi olan balın tüketilmesinde bir sorun görmüyorsanız bu katkı maddelerinin oranlarını incelemeniz verilen tavsiyeler arasında.

2. Şekerlenmiş Bal

Balın buzdolabında bekledikçe kavanoz tabanından itibaren şekerlendiği görülüyorsa sahte olma ihtimali düşüktür. Özellikle buzdolabında 30 gün bekleyen gerçek balın neredeyse tereyağı kıvamına gelmesi gerektiği belirtiliyor.Şekerlenmiş balın benmari usulu bir tencereye bal kavanozunun yarısına kadar su doldurup kaynatmanız yeterli olacaktır..

3. Balın Rengi

Sahte balların rengi çoğu zaman gerçek baldan daha açık görünür. Açık renk balları satın almamak doğru bir tercih olabilir. Ancak bu kesin bir gösterge değildir çünkü her koyu renk bal da gerçek bal değildir. Sahte bal üreticileri birtakım katkı maddeleri ekleyerek sahte balın da koyu renk almasını sağlayabilir.

4. Balın Kokusu

Gerçek bal kokusuzdur. Balı kokladığınızda koku alabiliyorsanız katkılı olduğu söylenebilir. Balın rengi konusundaki uyarı burada da geçerlidir ve her kokusuz balın gerçek bal olduğu anlamına gelmez. Üreticiler birtakım maddelerle sahte balların da kokusunu bastırabilir.

5. Balın Uzaması

Gerçek balı kaşıkla aldığınızda bir süre kesilmeden uzadığı bilinir. Kabından aldığınız balı, doğrudan kaşığa alabiliyorsanız balın sahte olduğu söylenebilir.

6. Yerken Boğazda Yanma

Gerçek bal geniz yakar. Bunun sebebi, balın tadı biraz keskin ve acı olmasıdır.

7. Ilık su deneyi

Ilık bir suya 1 yemek kaşığı kadar bal koyun ve bekletin. Bal gerçek ise bıraktığınız şekilde kalacaktır, katkılı ise çözünmeye uğradığını göreceksiniz.

8. Kağıt Havlu deneyi

Bir yemek kaşığı balı, herhangi bir kağıt havlunun üzerine koyduğunuzda havlu tarafından emilime uğruyorsa katkılı olduğu söylenebilir.

9. Yanma deneyi

Bir çöp şişine sardığınız pamuk parçasını bala daldırıp ateşe tuttuğunuzda yanıyorsa yaktığınız gerçek baldır. Değilse sahte balı tatmak üzeresiniz demektir.

You may also like...

Bir cevap yazın