Pazarda seçmeceye son verildi !

Korona virüse ilişkin tedbirler nedeniyle, pazarlarda tezgahtarlara maske ve eldiven takmak zorunlu hale getirildi. Ayrıca vatandaş artık seç-al yapamayacak.

Gıda ürünlerinde seçmece yasaklandı. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan,  “Yaş sebze ve meyvelerin toptan ve perakende satışıyla alakalı salgın sürecinde bir takım düzenlemeler yapıldı. Bunlarla ilgili 81 il valiliğine talimat gönderdik.” dedi.

Pekcan, yazılı açıklamasında, koronavirüs tehdidine karşı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ ın liderliğinde ve kararlığında, Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere tüm Bakanlıklar ve kamu kurum, kuruluşlarınca çok önemli tedbirler ve hızlı kararların alındığını vurguladı.

Ticaret Bakanlığı olarak gerek tüketicilere gerek ticaret erbabına yönelik tedbirler vakit kaybetmeden hayata geçirildi. İç ve dış ticaretin aralıksız devamını sağlamak ve sektörlerin olumsuz etkilenmemesi için gerekli çalışmaların yapıldığını söyledi.

Perakende ve toptan satışlarla ilgili  tedbirler şu şekilde :

– Ambalaj olmadan tüketilen gıda maddeleri tüketiciler tarafından dokunulmadan, satıcı tarafından uygun hijyen koşulları dikkate alınarak satılacak.
– İlgili kurumlar tarafından pazar yerleri ile toptancı hallerinde dezenfeksiyon çalışmaları ihmal edilmeyecek gerekli ve yeterli hijyen önlemleri alınacak.
– Pazarlarda tezgah aralıkları mümkün mertebe geniş tutulacak, tezgah aralarında geçiş yerlerinde sıkışıklığa neden olacak kasa ve ambalajlar bulundurulmayacak.
– Pazarlarda, toptancı halleri ve diğer satış yerlerinde çalışan ve görev yapan herkes hijyen konusunda eğitilecek ve hijyen kurallarına uygun davranacak.

Pekcan, koronavirüsten korunmak amacıyla vatandaşların alınan tedbirler konusunda gerekli hassasiyeti göstermelerinin çok büyük önem taşıdığını ifade etti.

ŞİRKET GENEL KURULLARININ İPTAL EDİLEBİLMESİNE OLANAK TANINACAK

Ayrıca şirket genel kurullarının yoğunlukla gerçekleştirildiği bu dönemde şirketlerin genel kurul toplantıları bakımından bazı tedbirler de alındı. Pekcan, bu kapsamda Anonim ve limited şirketlerde yönetim organları tarafından çağrıda bulunulan fakat daha gerçekleşmemiş genel kurul toplantılarının, yönetim kurulu veya müdürler kurulu kararıyla daha sonraya ertelenmesine imkan sağlandığını belirtti.

Bu toplantılarla ilgili olarak da şirket sözleşmelerinde hüküm olmasa dahi, şirketlerin elektronik ortamda genel kurul veya yönetim/müdürler kurulu toplantısı gerçekleştirebilmelerine olanak sağlandığını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir