Ramazan Ayında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Share
Spread the love

Ramazan, normal beslenme düzenimizin dışına çıktığımız, öğün sistemimizin değiştiği ve açlık süresinin uzadığı bir dönem. Bu yıl Ramazan’ın 1. günü 6 Mayıs 2019 pazartesi günü başlayacak. Bu da demek oluyor ki Ramazan Ayı ile birlikte yaz sıcakları da yaklaşıyor. Bu yüzden oruç nedeniyle susuzluk ve beraberinde halsizlik hissine karşı dirençli olmak için de dikkat etmemiz gerekenler var.

Ramazan Ayında Oruç Tutarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ramazan ayında en önemli öğünlerden bir tanesi olan sahur kesinlikle yapılmalıdır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken konu, sahurda yenilecek besinlerin hafif olmasıdır.

İftarda yenilen yemek, duruma göre mide içerisinde rahatsızlığa sebep olabilir. Bunun için iftar yemeğinden sonra bir süre yürünmeli ve ayakta kalınıp hareket halinde olunmalıdır.

Sahura kalktığınızda aşırı yağlı ve tuzlu yemeklerden uzak durulmalı, unlu gıdalar tüketilmemelidir.Sahur da yemeği yedikten hemen sonra yatmayın. Sindirimin bitmesi için vücudunuza biraz zaman tanıyın.

Ramazan ayı içerisinde vücut uzun süre susuz kalacağından dolayı iftar ile sahur arasında mutlaka iki litre su içilmelidir.Aynı zaman da oda sıcaklığında bir bardak su ile oruç açmak, gün boyu kaybedilen sıvının karşılanması için önemli bir adımdır.

 

 

 

You may also like...

Bir cevap yazın