Saraybosna gezi rehberi

Yüzyıllar boyu birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Saraybosna Balkanlar’ın en gözde şehirlerinden biri. İşte Saraybosna gezi rehberi…

Bosna Hersek‘in en büyük şehri ve başkenti olan Saraybosna, 600 bin nüfusuyla Balkanlar’ın en kültürel şehirlerinden biri. Yüzyıllar boyu birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan şehirde Museviler, Hristiyanlar ve Müslümanlar bir arada yaşıyor. Kiliselerden sinagoglara ve camilere kadar birçok ibadethane şehrin çeşitliliğine ve kültürel mozaiğine katkı sağlıyor. Avrupa’nın Kudüs’ü olarak da adlandırılan Saraybosna’da Bosna Savaşı sırasında tahrip olmuş pek çok bina ve yerleşim yeri onarılmış durumda. Türklerle yıllardır iç içe olan halk ise Türkçe kelimelerle ve menülerle konuklarını karşılıyor.

Saraybosna gezi rehberi

Şehri yürüyerek keşfetmek oldukça keyifli. Her köşede tarihi bir yapıya rastlayacağınız şehrin merkezi ise Başçarşı bölgesi. Osmanlı’dan birçok örnek bulabileceğiniz merkezde 15’inci yüzyılda yaptırılan meşhur ahşap Sebil Çeşme hemen dikkat çekiyor. Cami, han ve medreseler ise bölgenin diğer tarihi yapılarından bazıları. Halı satıcıları ve gümüşçüler ile çarşıda sık sık karşılaşabilir ve yöresel objelerden satın alabilirsiniz.

 

Çarşı’da yer alan bir diğer önemli yapı ise saat kulesi. 17’inci yüzyılda yaptrılan kule daha sonra bir yangında zarar görerek tekrar restore edilmiş. Saraybosna’nın en önemli yapılarından biri de Gazi Hüsrev Bey Camii. Başçarşı merkezinde yer alan cami ünlü usta Mimar Sinan tarafından inşa edilmiş.

 

Moriça Han ise Başçarşı’da yer alan en önemli alışveriş noktalarından biri. Otantik eşyalar satan birçok mağazanın yanında yöresel yemekler yapan cafe ve restoran da bu handa yer alıyor.

Avusturya Macaristan Prensi Franz Ferdinand’ın yıllar önce suikaste uğradığı köprü olan Latin Köprüsü, şehrin en önemli simgelerinden biri. Bosna Savaşı sırasında kazanılan Umut Tüneli ise savaş boyunca silah, ilaç ve ulaşımı sağlamak için kullanılmış. Tünelin 20 metrelik kısmı ise her gün ziyaretçilerini ağırlıyor.

Saraybosna’dan 20 dakikalık uzaklıkta yer alan Nahorevo kasabası ise çevresinde bulunan doğal güzellikler ve şelalesi ile görülmesi gereken yerlerden. Şehrin muhteşem yapılarından biri de uzun süre restorasyonu süren ve içerisinde iki milyondan fazla kitap barındıran Ulusal Kütüphane.

Kaynak: Hürriyet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir