Tarihi Kent Safranbolu Şimdi Issız

UNESCO Dünya Mirası Listesi`nde yer alan  Karabük`ün Safranbolu ilçesi, Covid-19 Salgını yüzünden bomboş kaldı.

Osmanlı mimarisi, şehir hayatı ve kültürünü yansıtması dolayısıyla “Osmanlı`nın parmak izi” olarak adlandırılıyordu. Korona virüs tedbirlerinden dolayı vatandaşlar dışarı çıkmazken, tarihi sokaklar boş kaldı.

Yılda yaklaşık 1,3 milyon yerli ve yabancı turist ağırlayan tarihi ilçede bazı esnaf ise dükkanlarını açmaya devam ediyor.

Kültür turizminin önemli yerlerinden birisi olan Safranbolu, geçen yıl Çin`den 40 bin 610, Tayvan`dan 34 bin 636 turist ağırlarken, bu ülkeleri Tayland ile Japonya takip etti.

Osmanlı döneminden kalma han, hamam, konak, çeşme, cami ve köprüleriyle açık hava müzesi gibi kent. Yaklaşık iki aydır az sayıda yabancı turist gelirken, Türkiye`de de virüsün görülmesinin ardından sokaklar tamamen boş kaldı.

50 yıldır ilçede esnaflık yapan Mehmet Değerli, müşterilerinin ağırlıklı olarak Uzakdoğu`dan Çin, Tayvan, Güney Kore ve Japonya`dan geldiğini söyledi.

Kolonya, sabun gibi hijyen ürünleri sattıklarını, insanların kolonya gibi ürünlere zam mı yapıldı diye sitem ettiğini ifade eden Değerli, “Kendini bilen esnaf zaten bunu yapmaz. Biz ne badireler atlattık, bu sıkıntı da geçecektir. Şu anda Türkiye’de önlemler gayet başarılı” dedi.

Ülkemizde ki ve dünyamızda ki bu salgının en kısa sürede sona ermesini ve turizm yeniden canlanmasını dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir