TEKNOLOJİNİN CİLDİMİZDEKİ OLUMSUZ ETKİLERİ VE ÇÖZÜMLER

Share
Spread the love

Teknoloji, günlük hayatımızda birçok şeyi kolaylaştırır fakat faydası olduğu kadar dezavantajları da vardır. Günlük hayatınızda sağlığınıza ve diğer çeşitli alt konulara ayrılan negatif etkilerden nasibini alan bir şey ise cildinizdir. Cep telefonlarımız, klimalar ve  bağımlılık yapan sosyal platformlar: Hepimizin vazgeçilmezi teknolojinin, ciltte ortaya çıkardığı bazı sorunları ve çözümlerini araştırdık…

Vücutta Akne

Evinize geldiniz ve uzun zamandır beklediğiniz bir film için televizyon karşısına geçtiniz diyelim, ya da en sevdiğiniz diziyi açıp seyretmeye başladınız. Ve dizi o kadar sürükleyici geldi ki size, saatlerce ekran başından kalkmadınız. Sizi sürekli oturmaya zorlayan bu aktivite, vücudunuzun dik duruşunu bozabilir, hareketsizlik nedeniyle kilo almanıza sebep olabilir ve uzun süreli koltuk maceranızı deneyimlerken atıştırdığınız aburcuburlar, vücut akneleri’ne davetiye çıkarabilir. Bu yüzden kısa aralar verip arada vücudunuzu hareket ettirmenizi öneririz. Koltuk ve kıyafetler arasında kalan, terleyip havasız kalan sırt ve kalça bölgeleri, akne oluşumu için oldukça elverişlidir. Bunun için peeling’le gözeneklerinizi açıp cildinizi temizleyebilecek ürünlerden faydalanabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

Boyun Kırışıklıkları

Instagramınızı veya Facebook’unuzu sıklıkla kontrol etmek, ya da Twitter’da ne var ne yok diye kontrol etmeniz her ne kadar zararsız aktiviteler gibi görünse de pekte öyle değildir. Telefonunuz elinizdeyken geçirdiğiniz sık zamanlar, boyun bölgenizdeki ciltte yaşlanma belirtilerine yol açabilir, nasıl mı? Telefonunuza bakarken  ki vücut duruşunuzu gözünüzün önüne getirin. Boynunuzun genelde eğik durduğunu fark etmişsinizdir, işte bahsettiğimiz bu durum: Boyunda katlanma izleri ve kırışıklıkların yerleşmesine ve kalıcılaşmasına yol açabilir. Bu izleri en aza indirgemek için, boyun cildi sorunlarına karşı geliştirilmiş bakım kremleri ve maskelerden faydalanabilirsiniz.

Ciltte erken yaşlanma

UV ışınları cildinize oldukça zararlıdır, ancak bu ışınlardan daha zararlı olan bir tür daha vardır kendisine de ‘Mavi Işık’ denir.  Telefon, bilgisayar ve televizyon ekranlarınız’dan yayılarak cildinize kadar ulaşır. Bu ışığın en büyük hasarı ise UVA ışınlarının ulaştığından daha fazla derin katmanlara kadar inip deri içine sızmak. Bunun yanı sıra cilt dokusuna zarar vermesi ve yaşlanma belirtilerini hızlandırmasıdır. Mavi ışıktan korunmak için koruyucu kreminizi UVA ışınlarına ve yeni nesil versiyonlarına karşı da koruma sağlayan formüllerden seçin.

Savunmasız kalan cilt

Çevremizdeki teknolojik aletler sadece telefon ve bilgisayar ekranlarından ibaret değil. Klimalardan otomobillere kadar birçok teknoloji harikası ürün günlük hayatınıza kolaylık katsa da, gün sonunda cildinizin ihtiyaçları oldukça artar. Kirli havayla tıkanan gözenekler, klima ve kötü havalandırmayla birlikte kuruyan cilt gibi bazı problemler karşınıza çıkabilir. Cildinizin üst tabakası yıpranabilir ve savunmasız kalabilir. Bunun için gündelik-çevresel etkenlere karşı koruma sağlayan ürünlerle birlikte gün içinde cildinizi koruma altına alabilirsiniz. Gün sonunda ise antioksidan ürünler kullanarak cilt kalkanınızı oluşturabilirsiniz.

You may also like...