Yumuşak Aromalı Espresso Latte: Caffe Crema…

Sevgili okurlarım kahve çekirdeklerinin lezzetli içeceklere dönüşmesi, kahve severleri çok memnun etmekte. Çeşitli aromalarla karıştırılan kahveler, dünya genelinde sayısız kahve türlerini meydana getiriyor. Kahve ile arası iyi olanlar için bu türler arasından caffe cremayı seçtik.

Eğer güne kahvesiz başlayamıyorsanız ve kahve içerek kendinize geliyorsanız; bu yazımız sizlere bambaşka bir lezzeti tanıtacak. Kendinizi kahvenin eşsiz büyüsüne bıraktığınızda karşınıza caffe crema çıkacak!

Kahve firmaları, kahve sevenlerin sesini duydu ve birçok fonksiyona sahip olan kahve cihazları geliştirdi. Bu cihazların demlediği kahvelerden biri de caffe crema oldu. Caffe crema, yumuşak içimli kahve sevenlerin damak tadına uygun bir kahve olarak hem kafelerde hem de kahve makinelerinin seçeneklerinde yerini alıyor.

Caffe Crema Nedir?

 • Espresso caffe crema içeceğinin eski bir ismidir diye bir açıklama yaptığımızda, aslında caffe crema hakkında tüyo vermiş oluruz. Evet, caffe crema espresso kahvenin bir miktar fazla servis edilen türüdür.
 • Takvimler 1980 senesini gösterdiğinde, Kuzey İtalya ve Güney İsviçre sınırlarında oldukça yaygın bir kahve haline gelmiştir.
 • Kremalı kahve olarak bilinen caffe crema latte, espresso kahvenin daha yumuşak içimli halidir.
 • Sert kahve sevenlere farklı bir tat veren, yumuşak içimli kahve sevenleri ise çok mutlu eden caffe crema sıcak içecekler listesinde tadıyla dikkat çeken bir kahve türüdür.
 • Eğer siz de kahvenizi yumuşak bir aromayla içmeyi seviyorsanız, caffe cremayı denediğinizde çok beğenebilirsiniz.
 • Caffe cremanın espressodan farkı nedir diyecek olursanız; kullanılan kahve çekirdeklerinin boyutu olduğunu ifade edebiliriz.
 • Bu kahveyi herhangi bir yerde sipariş ettiğinizde üzerinde yumuşak bir süt köpüğünün olduğunu göreceksiniz.
 • Köpüğün altındaki espressoyu içerken, damağınıza süt köpüğü de gelir ve kahvenin tadının daha sakin olmasını sağlar.
 • Bazı mekanlarda caffe crema içmek istediğinizde, demlenen espresso üzerine kremşanti eklenir ve tadının yumuşatılması hedeflenir.

Espresso Kahve Nedir? Nasıl İçilir? Çeşitleri, Yapılışı, Kalorisi, Faydaları

Caffe Crema Nasıl Yapılır?

Caffe crema yapımı için espresso kahve çekirdekleri kullanılır.Bu kahve çekirdekleri espresso boyutundan bir boy daha iridir.1 ölçek iri taneli espresso kahve çekirdekleri için 180 ml sıcak su hazırlanır. Arzuya göre 240 ml suyla da demlenmektedir.Kahve çekirdeklerine yapılacak basınç 35 ya da 40 saniye olmalıdır. Daha uzun süre demlenen kahve, caffe crema tadını değiştirebilir.Sıcak suda demlenen caffe crema, yoğun bir krema ile karıştığında içime hazır hale gelir.Eğer kahve makinesine sahipseniz, kahve çekirdeği bölümüne caffe crema ekleyerek cihazınızı caffe crema modunda çalıştırabilirsiniz.Bazı cihazlar için özel kahve kapsülleri satılmaktadır. Bu kapsülleri alıp evinizde caffe crema hazırlayabilirsiniz.Böylece dilediğiniz anda, caffe crema tadına ulaşabilirsiniz.Elinizde hiç imkan olmadığında, bir fincan espresso demleyin ve kahvenin üzerine birkaç kaşık kremşanti ilave ederek bu kahvenin tadına varın!

Caffe Crema Nasıl Servis Edilir, Yanına Ne Yakışır?

Caffe crema lungo boyutunda servis edilebilir. Servis esnasında yanında ufak pralin çikolata veya dilim pastalar lezzetli bir ahenk sağlar. Caffe cremayı şekersiz içenler yanında kurabiye, kek, brownie ya da latte pasta tüketebilir. Bu lezzetler ile kendinize hoş ve lezzetli bir kahve saati armağan edebilirsiniz.

Pralin Çikolata Nedir, Nasıl Yapılır?

Caffe Crema Fiyatları Ne Kadar? Nerede Satılır?

 • Caffe crema için özel olarak kahve çekirdekleri öğütülmektedir. Kahve firmaları tarafından satışa sunulan bu kahve çekirdeklerini ortalama 50 TL’den satın alabilirsiniz.
 • 1 kiloluk kahve çekirdeği paketi size uzun bir süre nefis içim sağlayabilir.
 • İthal caffe crema kahve çekirdeklerinin piyasa ortalaması ise; 100 TL civarındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir