10 dakikalık egzersiz beyin sağlığını koruyor

10 dakikalık egzersiz beyin sağlığını koruyor
0 0
Read Time:1 Minute, 37 Second

Her gün yapılan 10 dakikalık egzersiz beyin sağlığını koruyor .

ABD’nin New York eyalatinde bulunan Colimbia Üniversitesi’nde  yapılan araştırmada, “10 dakikalık egzersiz beyin sağlığını koruyor” sonucu ortaya çıkarıldı. Yapılan araştırmada orta yaştaki kişilerin hergün 10 dakika boyunca yaptıkları fiziksel egzersizlerin ilerleyen yaşta beyinlerinin daha sağlıklı  olmasına yardımcı olduğu ortaya çıktı.

Colimbia Üniversitesi Tup merkezindeki araştırmacılar yürüme, koşma veya bisiklet sürme gibi egzersizlerin birinin her gün düzenli yapılması halinde, 25 yıllık bir süre içerisinde beyne fayda sağladığını söyledi.

Araştırma 25 yıl  da tamamlandı.

Tıp Merkezi’nden  bilim insanları, 25 yıl boyunca 5 fiziksel muayeneye katılan ortalama 53 yaşındaki bin 600 kişiyi inceledi.
Katılımcılar, haftalık egzersiz seviyelerini  toplam üç kez derecelendirdi. araştırmaya katılan her bir  birey, orta-kuvvetli yoğunlukta yaptığı egzersizlerin süresini bildirdi. Araştırmacılar bunları , düşük, orta ve yüksek şeklinde sınıflandırdı.

Yapılan araştırmanın sonunda, katılımcıların beyindeki beyaz ve gri maddesi, lezyonları, yaralanma ya da hastalık bölgelerini incelemek için beyinler MR ve diğer yöntemlerle görüntülendi. Katılımcıların yaşam tarzı farklılıklarını ve demografik özellikleri de göz önüne alındı. 25 yıl süren araştırmanın sonucunda bilim adamları; orta yaşlarda  her  gün orta-kuvvetli yoğunlukta egzersiz yapmayan kişilerin, beyin hasarına sahip olma ihtimalinin,  egzersiz yapanlara göre yüzde 47 daha fazla olduğu  tespit etti.

Araştırmanın yazarı Dr. Priya Palta, bulguların özellikle orta yaşlarda yapılan egzersizlerin beyin sağlığıyla bağlantısını gösterdiğini söyledi ve sözlerine şöyle devam etti:

“Haftada en az bir saat 15 dakika orta-kuvvetli yoğunlukta fiziksel aktivite yapmak, hayatınız boyunca beyin sağlığını geliştirmek ve beynininiz asıl yapısını korumak için önemli olabilir.”

Dr. Palta, bahsi geçen dönemde iki buçuk saatten fazla egzersiz yapmanın daha da etkili olacağını belirtti.

Ekip, beyin dokusundaki su moleküllerinin hareketini de inceledi. Orta yaştalarda egzersiz yapanların diğerlerine göre daha faydalı hareketlere sahip olduğunu tespit etti.

Dr. Palta, sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Araştırmamız, fiziksel aktivitenin beyindeki küçük damarlar üzerindeki tesiriyle, bilişi kısmen etkileyebileceğini öne sürüyor. Orta-kuvvetli yoğunlukta egzersizin, düşünme becerilerini ömür boyu sürdürmeniz için önemli olduğunu gösteren çok sayıdaki delile katkıda bulunuyor.”

Kaynak :Cumhuriyet

Diğer sağlıklı yaşam ilgili haberlere buradan ulaşabilirsiniz.

About Post Author

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Astronomi ve Uzay Bilimleri Astrofizik ve Matematik mezunuyum. Aynı zamanda bilgisayar mühendisiyim. Meb bilgisayarlı muhasebe sertifikasına ve İçerik editörlüğü sertifikasına sahibim. Teknolojixhaber.com ve laflaf.net de editörlük yapmaktayım. Teknoloji ,uzay araştırmaları ,yazılım , ürün incelemeleri,otomobil, internet ve dizi sinema haberleri öncelikli ilgi alanlarımdandır. Ancak yaşamın her alanından haberleri paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Mesleğimi severek yapıyorum.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir