17’nci İstanbul Bienali Küratörleri kimler oldu?

0 0
Read Time:4 Minute, 44 Second

17’nci İstanbul Bienali Küratörleri kimler oldu?

2007-2026 Bienal Sponsoru Koç Holding’in de desteği ile 17. İstanbul Bienali 11 Eylül–14 Kasım 2021 tarihlerinde düzenlenecek. Her yıl olduğu gibi önümüzdeki yıl da İKSV tarafından düzenlenecek olan etkinliğin kimin tarafından  küratörlüğünün yapılacağı merakla bekleniyordu. Peki 17’nci İstanbul Bienali Küratörleri kimler oldu?

2021 yılında Bienalin küratörlüğünü üstlenecek isimler belli oldu:

17. İstanbul Bianelinin Küratörleri Ute Meta Bauer, Amar Kanwar ve David Teh oldu.

17. İstanbul Bienali’ne dair yapılacak olan etkinliklerin ayrıntıları 2021 yılında duyurulacak. İstanbul Kültür Sanat Vakfının (İKSV) düzenlediği etkinlik çok sayıda kurum, kuruluş, uluslararası fon sağlayıcı ve fon kuruluşlarının desteğiyle düzenlenecek.

Biraz da Küratörleri tanıyalım.

Ute Meta Bauer

17nci İstanbul Bienali Küratörleri kimler oldu?

Ute Meta Bauer sanatsal çalışmaları diğer disiplinlerle ilişkilendiren, güncel sanat, film, video ve ses sergileri ve sunumları yapan bir küratör.

1996 ve 2006 arasında on yıl boyunca Viyana Güzel Sanatlar Akademisi’ndeki Güncel Sanatlar Enstitüsü’nün başı ve kurumda profesör olarak görev aldı. Eş zamanlı olarak Bauer 2002-2005 yılları arasında Norveç’teki Güncel Sanatlar Ofisi’nin (OCA) kurucu direktörüydü.  2005-2012 arasında, doçent olduğu Cambridge’deki Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) bünyesinde Sanat, Kültür ve Teknoloji Programı’nın (ACT) kurucu direktörlüğü ile MIT Görsel Sanatlar Programı’nın direktörlüğü görevlerinde bulundu. 2012-2013 yıllarında, Londra’daki Kraliyet Sanat Üniversitesi’nin Güzel Sanatlar Bölümü dekanı olarak görev yaptı . 2013’den beri, Nanyang Teknoloji Üniversitesi Sanat, Medya ve Tasarım Okulu’nda profesör olarak işine devam ediyor.

Aynı zamanda Singapur Güncel Sanat Merkezi’nin (CCA-NTU) kurucu direktörlüğünü de üstleniyor. Burası Nanyang Teknoloji Üniversitesi’nin ulusal araştırma merkezi konumunda bir merkez.

Ute Meta Bauer’in daha önce yönetimine ve küratörlüğüne katıldığı etkinlik ve programlar.

2015 yılında MIT Görsel Sanatlar için List Merkezi Direktörü Paul C. Ha ile birlikte 56. Venedik Bienali’nde, Amerikan Pavyonu’nun eş küratörlüğünü yaptı. Pavyon, bienalin uluslararası jürisi tarafından En İyi Ulusal Pavyon kategorisinde onur ödülüne layık görüldü.

Ayrıca Bauer yakın zamanda TBA21-Academy’nin iklim değişikliğini ve insani müdahalelerin Pasifik Adaları ve kıyılarındaki etkisini inceleyen The Current [Cereyan] (2015-2018) başlıklı projesinin liderliğini yaptı.

Jef Geys – Quadra Medicinale Singapore (2019/2019), Siah Armajani: Spaces for the Public. Spaces for Democracy [Siah Armajani: Kamunun Mekânları. Demokrasinin Mekânları] (2019), The Posthuman City: Climates. Habitats. Environments. [İnsan-sonrası Kentler: İklimler. Yaşamsal Coğrafyalar. Çevreler.] (2019/2020), Non-Aligned [Sıralanmayan] (2020) ve Trinh T. Minh-ha. Films. [Trinh T. Minh-ha. Filmler] (2020/2021) başta olmak üzere birçok serginin küratörlüğünü ve eş küratörlüğünü üstlendi.

Ute Meta Bauer güncel sanat alanında birçok yayının editörlüğünü de yaptı. Bunlar arasında Tomás Saraceno: Arachnid Orchestra. Jam Sessions [Tomás Saraceno: Eklembacaklılar Orkestrası. Toplu Doğaçlama] (Anca Rujoiu ile birlikte, 2017), Place.Labour.Capital [Yer.Emek.Sermaye] (Anca Rujoiu ile birlikte, 2018) ve The Impossibility of Mapping (Urban) Asia [(Kentsel) Asya’yı Haritalamanın İmkânsızlığı Üzerine] (Khim Ong ve Roger Nelson ile birlikte, 2020) yer alıyor. Bauer, 2016-2020 yılları arasında Afterall’un da editörlüğünü yaptı. Aralarında Rockbund Sanat Müzesi, Şangay; Documenta 15 komisyonu, Kassel; IHME, Helsinki ve Singapur Ulusal Galerisi Araştırma Paneli’nin de bulunduğu birçok kurumda danışma kurulu ve Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki 15. Şarika Bienali’nin çalışma grubu üyesi.

Amar Kanwar

17nci İstanbul Bienali Küratörleri kimler oldu?

Amar Kanwar, 1964’te Yeni Delhi, Hindistan’da doğan ve halen orada yaşayan bir sanatçı. Sanatçı, 1982-1985 arasında Delhi Üniversitesi Tarih Bölümü’nde ve 1985-1987 yıllarında Yeni Delhi Jamia Millia Islamia’daki Kitle İletişim Araştırma Merkezi’nde eğitim aldı. Filmleri çok katmanlı yerleştirmeleri Kanwar’ın yıllar içinde geliştirdiği kişisel, sosyal ve politik düzeyleri bir araya getiren sanatını yansıtıyor. Sanatçının  eserleri çatışma bölgelerinin hikâyelerinden yola çıkıyor

Kişisel sergilerinin yapıldığı kurumlar arsında,

 • Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki Ishara Sanat Vakfı, Dubai ve NYU Abu Dhabi Sanat Galerisi (2020);
 • Museo Nacional Thyssen-Bornemisza, Madrid, İspanya (2019);
 • Minneapolis Sanat Enstitüsü, Minnesota, ABD (2018);
 • Tate Modern, Londra, Birleşik Krallık ve Marian Goodman Galeri, New York, ABD (2018);
 • Bildmuseet, Umea, İsveç ve Frac Pays de la Loire, Carquefou, Fransa (2017);
 • Goethe Institut/Max Mueller Bhavan, Bombay, Hindistan (2016)
 •  Kiran Nadar Müzesi ve North East Network işbirliğiyle Assam State Müzesi, Hindistan (2015) yer alıyor.

Ayrıca;

 • Fotomuseum Winterthur, İsviçre’de (2012)
 • 2013 ve 2014 yıllarında Şikago Sanat Enstitüsü, ABD; Yorkshire Heykel Parkı, Birleşik Krallık eserleri sergilendi.

Layık görüldüğü ödüller arsasında;

 • Hindistan’daki Mumbai Uluslararası Film Festivali’nin Golden Conch Ödülü (1998)
 • San Fransisko Uluslararası Film Festivali’nde Golden Gate Ödülü (1999)
 • Edvard Munch Güncel Sanat Ödülü (2005), MacArthur Bursu (Hindistan, 2000),
 • Maine College of Art’ta Güzel Sanatlar alanında fahri doktora unvanı (2006),
 • Creative Time Leonore Annenberg Sanat ve Toplumsal Değişim Ödülü (2014),
 • Amar Kanwar Prince Claus Ödülü (2017) bulunuyor.

David Teh

Bağımsız küratör David Teh, 1977’de Avustralya’da doğdu. Sidney Üniversitesi’nde sanat tarihi ve teorisi üzerine lisans eğitimini 1999’da, Güney Asya güncel sanatına odaklanan doktorasını ise 2005’te tamamladı. 2005-2009 yılları arasında Bangkok’ta yaşayan Teh, 2009’dan beri çalışmalarına Singapur’da devam ediyor ve Singapur Ulusal Üniversitesi Edebiyat Programı’nda doçent olarak dersler veriyor. Teh’in araştırmaları Güney Asya modern ve güncel sanatına odaklanıyor.

Teh’in küratoryal projeleri arasında CIRCUIT Artist Cinema Commissions, Aotearoa Yeni Zelanda’da Sovereign Pacific / Pacific Sovereigns [Egemen Pasifik / Pasifik’e Egemen Olanlar] (2020); 12. Gwangju Bienali kapsamında Returns [Geri Dönüşler] (2018); Haus der Kulturen der Welt Berlin’de Misfits: Pages from a Loose-leaf Modernity [Uyuşamayanlar: Modernitenin Takılıp Çıkartılabilen Sayfaları] (2017); Jim Thompson Art Centre Bangkok’ta TRANSMISSION [İNTİKAL] (2014); Yogyakarta’da Video Vortex #7 (2011) ve 55. Internationale Kurzfilmtage Oberhausen kapsamında Unreal Asia [Gerçekdışı Asya] (2009) başlıklı sergiler yer alıyor.

Ayrıca; 17. İstanbul Bienali’nin Danışma Kurulu’nda

Whitechapel Galerisi Direktörü ve küratör Iwona Blazwick, sanat tarihçisi ve yazar Ayşe Erek, Tokyo Çağdaş Sanat Müzesi Artistik Direktörü ve akademisyen Yuko Hasegawa, 11. Berlin Bienali eş küratörlerinden Agustín Pérez Rubio ile İstanbul Modern Sanat Müzesi Genel Direktörü, küratör ve sanat tarihçisi Levent Çalıkoğlu yer alıyor.

Kaynak: İKSV

Diğer etkinlik haberlerine buradan ulaşabilirsiniz.

About Post Author

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Astronomi ve Uzay Bilimleri Astrofizik ve Matematik mezunuyum. Aynı zamanda bilgisayar mühendisiyim. Meb bilgisayarlı muhasebe sertifikasına ve İçerik editörlüğü sertifikasına sahibim. Teknolojixhaber.com ve laflaf.net de editörlük yapmaktayım. Teknoloji ,uzay araştırmaları ,yazılım , ürün incelemeleri,otomobil, internet ve dizi sinema haberleri öncelikli ilgi alanlarımdandır. Ancak yaşamın her alanından haberleri paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Mesleğimi severek yapıyorum.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir