29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlu olsun

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlu olsun
0 0
Read Time:2 Minute, 19 Second

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlu olsun

Bu yıl milletçe 97. yılını kutladığımız, Mustafa Kemal ATATÜRK ‘ün Türk halkına hediyesi ve emaneti olan Cumhuriyet TBMM’nin kuruluşundan 3 yıl sonra ilan edilmiştir. O zamandan beri Türkiye Cumhuriyetini koruyarak ülkeyi çok güçlü bir konuma getiren tüm devlet büyüklerine müteşekkiriz. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlu olsun. Yaşasın cumhuriyet…

Atatürk; Cumhuriyetin 10. yılında Türk Milletinin Kurtuluş Savaşındaki ve sonrasındaki yıllardaki gelişim başarısını gelecek nesillerinde öğrenebilmesi için “10.yıl nutku” adlı eseri 3 cilt olarak kalem almıştır.  10. yıl nutkunda bu görkemli ve destansı zaferi anlatırken, Türk halkının tek yürek tek bilek olarak savaştığı, canını dişine taktığı Kurtuluş Savaşın ‘dan yeni çıkmış bir halkın; 10 yıl gibi kısa süre içerisinde o zamanın teknolojisi ile mucizevi bir şekilde başarılan tüm olaylarını da anlatmıştır.

Cumhuriyetimizin Kurucusu olan Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’e birkez daha teşekkür ediyor ve saygıyla anıyoruz.

Cumhuriyeti Koruma ve ülkeyi yüceltme görevini gençlere emanet ettiğini belirten yazısı 10.yıl nutkunda yer alır. Bir neslin ezbere bildiği  bu yazı “Atatürk ‘ün gençliğe hitabesi” olarak bilinir. Her Türk gencinin hitabeyi bilmesi önemlidir. Kendisine verilen kutsal vatanı ve Cumhuriyeti koruma görevinin bilincinde olmalıdır.

10. yıl nutkunda  Atatürk şu sözler ile Cumhuriyeti gençlere Emanet etmiştir.
“Bugün vasıl olduğumuz netice ,asırlardan beri çekilen milli musibetlerin intibahı ve bu aziz vatanın, her köşesini sulayan kanların bedelidir. Bu neticeyi, Türk gençliğine emanet ediyorum” Mustafa Kemal Atatürk.

Atatürk’ün Gençliğe hitabesi;

“Ey Türk gençliği! Birinci vazifen; Türk istiklalini, Türk cumhuriyetini, ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir.

Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. Bu temel, senin en kıymetli hazinendir. İstikbalde dahi seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek, dâhilî ve haricî, bedhahların olacaktır. Bir gün, istiklal ve cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şeraitini düşünmeyeceksin! Bu imkân ve şerait, çok namüsait bir mahiyette tezahür edebilir. İstiklal ve cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın bütün kaleleri zapt edilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şeraitten daha elim ve daha vahim olmak üzere, memleketin dâhilinde iktidara sahip olanlar, gaflet ve dalalet ve hatta hıyanet içinde bulunabilirler. Hatta bu iktidar sahipleri, şahsi menfaatlerini müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakrü, zaruret içinde harap ve bitap düşmüş olabilir.

Ey Türk istikbalinin evladı! İşte, bu ahval ve şerait içinde dahi vazifen; Türk istiklal ve cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur! “

Mustafa Kemal Atatürk

Ayrıca Cumhuriyeti koruyan ve bu ülkeyi çağdaş ve çok ileri seviyeye getiren, daha çok yerli ve milli başarılara imza atmasını sağlayan Türk Devletine teşekkür ederiz. Pandeminin yaşandığı bu günlerde tüm Türk halkını koruyup kollayan, her zaman Türkiye Cumhuriyeti devletini ileri götürmek için çalışan ve başarılı olan tüm Türk devlet büyüklerine saygılar. Sayenizde Türkiye Cumhuriyeti ayakta ve çok güçlü.

YAŞASIN CUMHURİYET…

 

About Post Author

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Astronomi ve Uzay Bilimleri Astrofizik ve Matematik mezunuyum. Aynı zamanda bilgisayar mühendisiyim. Meb bilgisayarlı muhasebe sertifikasına ve İçerik editörlüğü sertifikasına sahibim. Teknolojixhaber.com ve laflaf.net de editörlük yapmaktayım. Teknoloji ,uzay araştırmaları ,yazılım , ürün incelemeleri,otomobil, internet ve dizi sinema haberleri öncelikli ilgi alanlarımdandır. Ancak yaşamın her alanından haberleri paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Mesleğimi severek yapıyorum.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir