EĞLENCE ETKİNLİK GEZİ & SEYAHAT

Doğu Ekspresi yolculuğuna çıkacaklar dikkat.

Doğu Ekspresi yolculuğuna çıkacaklar dikkat

Doğu Ekspresi bileti bulmak, hele ki örtülü kuşetli ya da yataklı vagondan, piyangodan ikramiye kazanamak gibi zor bir hal aldı. Biletlerin satışa çıktığı gün yer bulmak ümidiyle sabahlamak, “Treni bi salın, nenem köye gidecek” geyikleri artık klişeleşti.

Bize de sıkça soruyorlar; Doğu Ekspresi’ne nasıl bilet bulunur? Doğu Ekspresi yataklı vagon mu örtülü kuşetli mi? Çift olarak nasıl rahat ederiz?

Size müjde vaad edebilmek isterdim ama bu işin kolay yolu yok. Biraz cefalı bir süreç ama sabrı olanlara faydalı tüyolarımız var. Ama önce henüz okumadıysanız bu işin tüm detaylarını öğrenmek için Doğu Ekspresi yazımızı okumanızı şiddetle tavsiye ederim.

Doğu Ekspresi Biletleri Nereden Alınır?

– Doğu Ekspresi tren biletlerini, TCDD’nin e-Bilet Sistemi‘nden satın alabilir ve güncel fiyatlara ulaşabilirsiniz.

– Aynı zamanda, tcddtasimacilik.gov.tr adresindeki Yolcu Bölümünde bulunan Bilet Satış Noktaları‘ından, Sirkeci Garı’ndan (Haydarpaşa Garı’nda bilet satılmıyor.) 444 82 33 nolu Müşteri Hizmetleri’ni arayarak ve TCDD E-bilet uygulaması ile telefondan satın alabilirsiniz.

2019 Doğu Ekspresi Bilet Fiyatları Ne Kadar?

Vagon Türü İnternetten Gişeden
Pulman Kişi Başı 47 TL 48 TL
Örtülü Kuşetli Kişi Başı 63,5 TL 64,5 TL
Yataklı Çift Kişi 117 TL 118 TL
Yataklı Tek Kişi (İki kişilik oda tek kişiye kapanıyor) 187 TL 188 TL

Not 2: Ara duraklarda inerseniz fiyatlar düşmekte.

Hangi Doğu Ekspresi Biletini Bulmak Daha Kolay

Temelde yemek vagonu haricinde seyahat etmek için 3 çeşit vagon var: Pulman, Örtülü Kuşetli ve Yataklı Vagon.

Pulman

Standart koltuklu vagonlar. Her sırada 2 çiftli ve 1 tekli koltuk var. Koltuklar yatmıyor ama koltuk aralıkları geniş. Çok sayıda bulunan, daha az konforlu olan ve en kolay bulunan seçenek.

Örtülü Kuşetli

 

 

4 Kompartıman halinde,  kişilik, koltuklar ranza şeklinde yatak oluyor, temiz nevresim veriliyor ve yatağınızı kendiniz yapıyorsunuz. Keyifli ortamı ve dört kişinin aynı anda konaklamasına olanak sağladığı için grup halinde Doğu Ekspresi yolculuğuna çıkacakların favorisi. Çabuk tükendiğinden, rekabetin yüksek olduğu seçenek.

Yataklı Vagon

Yataklı vagon

Oda halinde iki kişilik, içinde buzdolabı, masa ve lavabo var.

Maksimum konfor ve özel alan sağladığından, çift olarak Doğu Ekspresi yolculuğuna çıkacakların favorilerinden.

Yataklı Vagon Mu Örtülü Kuşetli Mi?

2 kişi için yataklı vagon birinci tercih ama direkt yataklı vagona odaklanmayın deriz. Dışarıdan yataklı vagon içinde masa ve lavabo olması sebebiyle biraz daha konforlu görünse de kullanıcının ne kadar eşyası olduğu, manzara düşkünlüğü gibi şeylere göre örtülü kuşetli yer yer daha konforlu olabiliyor. Bizce ister 2 ister 4 kişi için örtülü kuşetli de çok iyi bir seçenek:

– İkisi de alan olarak aynı metrekareye sahip. Bire bir aynı kompartman, sadece farklı döşenmişler. Örtülü kuşetli de karşılıklı iki koltuk var, açılıp yatak oluyorlar. Yataklı da ise bir taraf yatak, diğeri kocaman bir masa ve lavabo.

– Yataklıda kocaman bir masa var. Örtülü kuşetlideki masa ise aşırı küçük. 4 kişiye bir uçak masası büyüklüğündeki yeri paylaşıyor. 1 günü aşkın süren bir yolculukta ciddi masa ihtiyacı oluyor. Biz bunu sert kabuklu bir valizimizi koltuğa yokup masaya çevirerek bu ihtiyacı giderdik ama tabi yataklı vagondaki masa  gibi olmuyor.

– Eşyanız çoksa kesinlikle örtülü kuşetliyi tercih etmelisiniz. Örtülü kuşetlide boş kalan koltuklara ya da üstteki yataklardan birine eşyanızı yığabilme şansınız var. Yataklıda az aşan var valizler için.

– Yataklıda sadece 1 kişi cam kenarına oturabiliyor, kuşetli de 2 kişi.

ÖNEMLİ: Kuşetliye karar verirseniz 4 koltuğu da satın almak lazım. Yoksa hem istemediğiniz kişilerle kompartımanı paylaşmak zorunda kalırsınız, hem de kadın ve erkekleri ayrı vagonlarda yatırdıklarından gece beraber uyuyamazsınız. (Eskiden diğer koltukları, çocuk tarfesinden bilet alabiliyordunuz ama artık yetişkin olarak alıyorsunuz.)

Hangisinden bilet bulmak kolay?

Doğu Ekspresi yataklı vagon ve örtülü kuşetli en zor iki seçenek. Aynı zamanda de bazı tur firmaları yataklı vagonları önceden kapayıp daha sonra turlar dahilinde yüksek fiyatlara satıyor olması gerçeği de var. Pulmanda ise Şubat tatilinin ortasında bile yer oluyor. Ama pulmanda gitmek otobüs ile gitmek gibi.

Pulmanda gitmek nasıl olur?

Pulmanda seyahat Kars’a otobüs ile gitmekten çok da farklı değil. Yani Doğu Ekspresi deneyimi yaşamak için ideal yer değil. Sadece ulaşım amacı ile trene binmek isteyenlerin tercih ettiği bir seçenek. Şubat tatilinde bile yer bulunuyor.

Doğu Ekspresi Biletleri Ne Zaman Satışa Çıkıyor

Doğu Ekspresi biletleri teoride planladığınız gidiş tarihinden 30 önce satışa çıkıyor ancak pratikte işler çok öyle işlemeyebiliyor

Örnekle anlatmak gerekirse; teoride 5 Şubat biletleri 5 Ocak’ta satışa çıkıyor. Bu sebeple insanlar 5 Ocak 00.00 itibariyle bilgisayar başında bilet kovalamaya başlıyorlar. Ancak bazen bekliyorsunuz bekliyorsunuz ve satışa bir türlü çıkmıyor. Biletler daha satışa çıkmadan turlar tarafından kapatılmış olabiliyor. Ama bazen trene vagon eklenebilip koltuk sayısını arttırabiliyorlar. Birden hop yeni yerler açılıyor. Dolayısı ile seyahat biletlerin satışa çıkışı seyahat tarihinizden 30 ila 15 gün öncesi arasında oynayabiliyor.

TCDD’nin websitesine girdiğinizde sizden kalkış ve varış yönünüzü, gidiş dönüş tarihinizi ve kişi sayısını girmenizi istiyor. Eğer istediğiniz tarihleri, kişi sayısını ve durakları seçip ara butonuna bastığınız halde “İsteğinize Uygun Sefer Bulunamamıştır” ibaresi ile karşılaşırsanız, biletler henüz satışa çıkmamış demek oluyor.

Bilet bulmak için sabahlamak işe yarıyor mu?

İnsanlar bilet kapabilmek için bilgisayar başında sürekli sayfayı refresh ederek sabahlıyor ama biletler o gün satışa çıkmasına rağmen asla satışa düşmeyebiliyor. Çünkü o tarih için biletleri daha satışa çıkmadan tur şirketleri kapamış olabiliyor.

Peki Doğu Ekspresi biletleri saat kaçta satışa çıkıyor?

Ne yazık ki biletlerin satışa çıktığı saat için de kesin bir şey söyleyemiyoruz. Genellikle sabah 07.00-07.30 arası satışa çıktığı durumlar çoğunlukta olsa da 00.45 ile 02.30 saatleri arasında satışa çıktığı zamanlara da rastlanıyor. O yüzden kesin çözüm için, gece yarısı itibariyle TCDD internet sitesini açıp bilet kontrollerine başlayabilirsiniz. Bu da demektir ki o gün size uyku yok. 🙁

Doğu Ekspresi’ne Nasıl Bilet Alınır?


Doğu Ekspresi bileti nasıl bulunur
 ve Doğu Ekspresi’ne bilet nasıl alınır iki ayrı mesele, iki ayrı strateji.

Doğu Ekspresi bileti nasıl bulunur – Biletin satışa çıkıp çıkmadığını takip etmek için telefonunuza TCDD’nin uygulamasını indirin

Dediğimiz gibi biletlerin satışa çıktığı kesin bir gün ve saat söylemek zor. O yüzden söyleyebileceğimiz en kesin şey, biletlerin hedeflediğiniz gidiş tarihinden 1 ay ila 15 gün öncesinde, genellikle sabah 07.00-07.30 arası olmak üzere gece yarısı 00.00’dan sonra herhangi bir saatte satışa çıktığı. Bu da zırt pırt güncelleme yapıp bilet var mı bakmanız gerektiği anlamına geliyor. Bu sebeple telefon her an elinizin altında olduğu için TCDD’nin uygulamasından devamlı takip etmek daha kolay.

Doğu Ekspresi bileti nasıl alınır – Bilet bulduysanız hemen TCDD’nin websitesine geçin

Biletler göz açıp kapayıncaya kadar gittiği için hız her şey demek. Diyelim ki uygulamadan bilet buldunuz, hemen TCDD’nin websitesine geçin. Uygulama websitesine göre yavaş olduğundan siz işlem yapana kadar atı alan Üsküdar’ı geçebiliyor.

Diyelim ki TCDD’nin sitesindesimiz, işleme başlasınız. 10 dakika içinde işleminizi tamamlamazsanız, bilet alabilmeniz için size tanınan süre sona eriyor ve otomatik olarak size ayrılan koltuk iptal ediliyor.

Sisteme girdiğinizde tüm koltuklar dolu gözüküyor ama ilk sayfaya gittiğinizde Pulman 1. Mevkii (2), Örtülü Kuşetli 1. Mevkii (3) ve. şeklinde çıkıyorsa o zaman o dolu gözüken yerler henüz satılmamış fakat birilerinin “sepetinde” demektir. Bu da bu kişilerin işlemden vaz geçebilme veya onlara ayrılan sürede işlem yapmama ihtimalini doğuruyor. O yüzden sayfanızı yenileyin ve hemen pes etmeyin.

Not: Vagonlarda cinsiyete göre yer seçiyorsunuz. Eğer dört kişilik bir Örtülü Kuşetli Vagonda, sizden önce bir kadın bilet almış ise sistem artık o vagona sadece kadınların bilet almasına izin veriyor. Fakat tüm vagonu siz kapayacaksanız o ayrı. Eğer tek seferde kadın erkek karışık şekilde siz vagonu kaparsanız, sistem kadın erkek birlikte seçime izin veriyor. Kimseden evlilik cüzdanı gibi belgeler istenmiyor.

İnternetten Aldığınız Bileti Bastırmanız Gerekiyor Mu?

İnternetten aldığınız biletin basılı hali elinizde bulunması gerekmiyor. Sadece bileti satın aldığınıza dair mail adresinize veya telefonunuza gelen onay bildirimi ve kodu yeterli oluyor. Elbette yanınızda, nüfus kağıdı, ehliyet gibi resmi bir kimlik belgesi bulundurmanız, bilet kontrolü açısından zorunlu.

Benzer İçeriklerimiz

Ekim ayının en çok satan kitapları!

Vildan Çelik

Evinizden Dünyalara Açılan Gezi Rehberi

Fatih Akgün

Gidemediklerim Aklımda

Fatih Akgün

Yorum Yapmak İster Misiniz