46yıl sonra Kapalı Maraş Halka açıldı

46yıl sonra Kapalı Maraş Halka açıldı
Read Time:1 Minute, 25 Second

46yıl sonra Kapalı Maraş Halka açıldı

KKTC’de Kapalı Maraş bölgesinin bir kısmı halkın kullanımına açıldı. Kıbrıs’taki Maraş bölgesi, Akdeniz’in gözde turizm mekanlarından biri, Hollywood yıldızlarının uğrak yeriydi. 1974’teki Kıbrıs Barış Harekatı’ndan sonra yerleşime kapatıldı. Askeri bölge ilan edildi. Bu gün 8 Ekim 2020 tarihi itibari ile kapatılmasından 46yıl sonra Kapalı Maraş Halka açıldı .

KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı, Kapalı Maraş´ın bir kısmının 8 Ekim 2020 tarihi bu günden itibaren, belirli kurallarla 09.00-17.00 arasında halkın yaya ziyaretine açıldığını duyurdu.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hükümeti, Kapalı Maraş bölgesini yeniden yerleşime açmak için geçen yıl çalışmalarına başlamıştı. Kıbrıs ta bulunan Maraş, 1963-1974 yılları arasında  hem turistik açıdan hemde eğlence açısından çok hareketli ve ünlülerin tercih ettiği bir bölge idi. Maraş’taki otellerin 12 binden fazla yatak kapasitesi bulunuyordu. Dünyanın ilk 7 yıldızlı oteli de bu bölgedeydi. 3 buçuk kilometre uzunluğunda altın rengi kumsalıyla, dünyaca ünlü yıldızların tatil için ilk tercihiydi.

Özellikle altın kumsalı ve Akdenizin temiz suları turistleri çekiyor. Konuyla ilgili yapılan açıklamada fotoğraf çekmenin -drone hariç- serbest olacağı belirtilirken, denize girilecek alanın da Astsubay Orduevi ile Golden Sands Otel arasındaki 1 kilometrelik alanda olacağı aktarıldı.

Zamanla hayalet şehre dönen konut ve iş yerlerinden oluşan 8 bin 400 bina bulunuyor. Bölgede 21 banka şubesi, 99 eğlence mekanı da vardı. Tüm bu yapılar 5,5 kilometrekarelik alanda yer alıyordu.

KKTC’de Kapalı Maraş bölgesinin bir kısmı 46 yıl sonra halkın kullanımına açıldı.

Kapalı Maraş’ın tekrar açılması Yunanistan’da gündem oldu… Yunanistan hükümet sözcüsü bugün bir açıklama yaparak, Türkiye’nin bu kararını gözden geçirmesi istendi.

Yapılan açıklamada, Yunanistan ve Rum Kesimi’nin bu konuyu gelecek hafta gerçekleştirilecek Avrupa liderler zirvesinde getirmeye hazır oldukları da belirtildi.

Kaynak: NTv, sözcü

Diğer gezi&seyahat  haberlerine buradan ulaşabilirsiniz.

0 0

About Post Author

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Astronomi ve Uzay Bilimleri Astrofizik ve Matematik mezunuyum. Aynı zamanda bilgisayar mühendisiyim. Meb bilgisayarlı muhasebe sertifikasına ve İçerik editörlüğü sertifikasına sahibim. Teknolojixhaber.com ve laflaf.net de editörlük yapmaktayım. Teknoloji ,uzay araştırmaları ,yazılım , ürün incelemeleri,otomobil, internet ve dizi sinema haberleri öncelikli ilgi alanlarımdandır. Ancak yaşamın her alanından haberleri paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Mesleğimi severek yapıyorum.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir