50 Süper Sağlıklı Yiyecek

2 0
Read Time:8 Minute, 51 Second

Çok sayıda gıda hem sağlıklı hem de lezzetlidir.

Tabağınızı meyveler, sebzeler, kaliteli protein ve diğer bütün yiyeceklerle doldurarak renkli, çok yönlü ve size iyi gelen yemeklere sahip olabilirsiniz.

İşte inanılmaz derecede sağlıklı ve çoğu şaşırtıcı derecede lezzetli 50 yiyecek!

1-6: Meyveler ve Yemişler

Meyveler ve yemişler dünyanın en popüler sağlıklı yiyecekleri arasındadır.
Bu tatlı, besleyici yiyeceklerin diyetinize dahil edilmesi çok kolaydır çünkü çok az veya hiç hazırlık gerektirmezler.

1. Elma
Elmalar lif, C vitamini ve çok sayıda antioksidan bakımından zengindir. Çok doyururlar ve öğünler arasında acıktığınızda mükemmel bir atıştırmalıktır.

2. Avokado
Avokado çoğu meyveden farklıdır çünkü karbonhidrat yerine sağlıklı yağlarla doludur. Sadece kremsi ve lezzetli değil, aynı zamanda lif, potasyum ve C vitamini bakımından da zengindirler.

3. Muz
Muz , dünyanın en iyi potasyum kaynakları arasındadır. Ayrıca B6 vitamini ve lif bakımından zengindirler, ayrıca kolay taşınabilirler.

4. Yaban mersini
Yaban mersini sadece lezzetli olmakla kalmaz, aynı zamanda dünyadaki en güçlü antioksidan kaynakları arasındadır.

5. Portakallar
Portakal , C vitamini içeriği ile bilinir. Dahası, lif ve antioksidan bakımından zengindirler.

6. Çilek
Çilekler oldukça besleyicidir ve hem karbonhidrat hem de kalori bakımından düşüktür.
C vitamini, lif ve manganez yüklüdür ve tartışmasız var olan en lezzetli yiyecekler arasındadır.

Diğer sağlıklı meyveler

Diğer sağlıklı meyveler ve meyveler arasında kiraz, üzüm, greyfurt, kivi, limon , mango, kavun, zeytin, şeftali, armut, ananas, erik ve ahududu bulunur.

7. Yumurtalar

Yumurta , gezegendeki en besleyici yiyecekler arasındadır.
Daha önce yüksek kolesterol içerdikleri için kötü ilan edilmişlerdi , ancak yeni araştırmalar bunların tamamen güvenli ve sağlıklı olduklarını gösteriyor.

8-10: Etler

İşlenmemiş, hafifçe pişirilmiş et, yiyebileceğiniz en besleyici gıdalardan biridir.

8. Yağsız Sığır Eti
Yağsız sığır eti, var olan en iyi protein kaynakları arasındadır ve biyoyararlanımı yüksek demir ile yüklüdür . Düşük karbonhidrat diyetindeyseniz yağlı kesimleri seçmek iyidir.

9. Tavuk göğsü
Tavuk göğsü yağ ve kalori bakımından düşüktür, ancak protein açısından oldukça yüksektir . Birçok besin maddesinin harika bir kaynağıdır. Yine, o kadar çok karbonhidrat yemiyorsanız, daha yağlı tavuk parçaları yemekten çekinmeyin.

10. Kuzu
Kuzular genellikle otla beslenir ve etleri omega-3 yağ asitleri bakımından yüksek olma eğilimindedir.

11–15: Kabuklu yemişler ve tohumlar

Yağ ve kalori bakımından yüksek olmasına rağmen, kuruyemişler ve tohumlar kilo vermenize yardımcı olabilir

Bu yiyecekler gevrek, doyurucu ve magnezyum ve E vitamini de dahil olmak üzere pek çok insanın yeterince almadığı önemli besinlerle doludur.

Ayrıca neredeyse hiç hazırlık gerektirmezler, bu nedenle rutininize eklenmeleri kolaydır.

11. Badem
Badem , E vitamini, antioksidanlar, magnezyum ve lifle yüklü popüler bir yemiştir . Araştırmalar, bademlerin kilo vermenize ve metabolik sağlığı iyileştirmenize yardımcı olabileceğini gösteriyor.

12. Chia tohumları
Chia tohumları , gezegendeki en besleyici gıdalardan biridir. 28 gramlık (28 gram) 11 gram lif ve önemli miktarda magnezyum, manganez, kalsiyum ve diğer çeşitli besinleri içerir.

13. Hindistan Cevizi
Hindistancevizi , orta zincirli trigliseritler (MCT’ler) adı verilen lif ve güçlü yağ asitleri ile yüklenir.

14. Macadamia Fındığı
Macadamia fındığı çok lezzetlidir. Tekli doymamış yağlarda çok daha yüksektir ve omega-6 yağ asitlerinde diğer birçok kuruyemişe göre daha düşüktür.

15. Ceviz
Ceviz oldukça besleyicidir ve lif , çeşitli vitamin ve minerallerle yüklüdür .

16–25: Sebzeler

Sebzeler dünyanın en konsantre besin kaynakları arasındadır.
Çok çeşitli seçenekler mevcuttur ve her gün birçok farklı türü yemek en iyisidir.

16. Kuşkonmaz
Kuşkonmaz , popüler bir sebzedir. Hem karbonhidrat hem de kalori bakımından düşüktür, ancak K vitamini ile yüklüdür.
17. Biber
Dolmalık biber, kırmızı, sarı ve yeşil dahil olmak üzere çeşitli renklerde gelir. Çıtır çıtır ve tatlıdırlar, aynı zamanda harika bir antioksidan ve C vitamini kaynağıdırlar .
18. Brokoli
Brokoli , hem çiğ hem de pişmiş olarak harika tadı olan turpgillerden bir sebzedir. Mükemmel bir lif ve C ve K vitaminleri kaynağıdır ve diğer sebzelerle karşılaştırıldığında makul miktarda protein içerir.
19. Havuç
Havuç, popüler bir kök sebzedir . Son derece gevrektirler ve lif ve K vitamini gibi besinlerle doludurlar.
Havuç, sayısız faydası olan karoten antioksidanları bakımından da çok yüksektir.
20. Karnabahar
Karnabahar çok yönlü bir turpgil sebzedir. Çok sayıda sağlıklı yemek yapmak için kullanılabilir ve aynı zamanda kendi başına güzel bir tada sahiptir.
21. Salatalık
Salatalık , dünyanın en popüler sebzelerinden biridir. Çoğunlukla sudan oluşan hem karbonhidrat hem de kalorilerde çok düşüktür. Bununla birlikte, küçük miktarlarda K vitamini de dahil olmak üzere bir dizi besin içerirler.
22. Sarımsak
Sarımsak inanılmaz derecede sağlıklı. Gelişmiş bağışıklık fonksiyonu dahil olmak üzere güçlü biyolojik etkilere sahip biyoaktif organosülfür bileşikleri içerir.
23. Karalahana
Karalahana , lif, C ve K vitaminleri ve diğer birçok besin açısından inanılmaz derecede yüksek olduğu için giderek daha popüler hale geldi. Salatalara ve diğer yemeklere doyurucu bir gevreklik katar.
24. Soğan
Soğanın çok güçlü bir tadı vardır ve birçok tarifte çok popülerdir. Sağlığa yararları olduğuna inanılan bir dizi biyoaktif bileşik içerirler .
25. Domates
Teknik olarak bir meyve olmasına rağmen domatesler genellikle sebze olarak kategorize edilir . Lezzetlidirler ve potasyum ve C vitamini gibi besinlerle doludurlar.

Diğer sağlıklı sebzeler

Çoğu sebze çok sağlıklıdır. Bahsetmeye değer diğerleri arasında enginar, Brüksel lahanası , lahana, kereviz, patlıcan, pırasa, marul, mantar, turp, kabak, İsviçre pazı, şalgam ve kabak bulunur.

26–31: Balık ve deniz ürünleri

Balıklar ve diğer deniz ürünleri çok sağlıklı ve besleyici olma eğilimindedir .
Çoğu insanın eksik olduğu iki besin olan omega-3 yağ asitleri ve iyot açısından özellikle zengindirler.
Araştırmalar, çoğunlukla balık olmak üzere yüksek miktarda deniz ürünü yiyen kişilerin daha uzun yaşama eğiliminde olduklarını ve kalp hastalığı, bunama ve depresyon gibi birçok hastalık riskinin daha düşük olduğunu göstermektedir.

26. Somon
Somon, mükemmel tadı ve protein ve omega-3 yağ asitleri de dahil olmak üzere yüksek miktarda besin maddesi nedeniyle inanılmaz derecede popüler olan bir yağlı balık türüdür. Aynı zamanda bir miktar D vitamini içerir .

27. Sardalya
Sardalya, yiyebileceğiniz en besleyici yiyecekler arasında yer alan küçük, yağlı balıklardır . Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu çoğu besin maddesini büyük miktarlarda içerirler.
28. Kabuklu Deniz Ürünleri
Kabuklu deniz ürünleri, besin yoğunluğu söz konusu olduğunda organ etlerine benzer şekilde sıralanır. Yenilebilir kabuklu deniz ürünleri arasında istiridye ve yumuşakçalar bulunur.

29. Karides
Karides , yengeçler ve ıstakozlarla ilgili bir tür kabukludur. Yağ ve kalorilerde düşük olma eğilimindedir, ancak protein bakımından yüksektir. Ayrıca selenyum ve B12 vitamini de dahil olmak üzere çeşitli diğer besinler ile yüklüdür.

30. Alabalık
Alabalık, somona benzeyen başka bir lezzetli tatlı su balığı türüdür .

31. Ton
Ton balığı, Batı ülkelerinde çok popülerdir ve protein açısından yüksek iken yağ ve kalori bakımından düşük olma eğilimindedir. Diyetlerine daha fazla protein eklemesi gereken ancak kalorilerini düşük tutması gereken insanlar için mükemmeldir.
Bununla birlikte, düşük cıvalı türleri aldığınızdan emin olmalısınız .

32–34: Tahıllar

Son yıllarda tahıllar kötü bir şöhrete sahip olsa da bazı türleri çok sağlıklı. Karbonhidrat bakımından nispeten yüksek olduklarından düşük karbonhidrat diyeti için tavsiye edilmezler.

32. Kahverengi pirinç
Pirinç, en popüler tahıllardan biridir ve şu anda dünya nüfusunun yarısından fazlası için temel bir besindir. Kahverengi pirinç , yeterli miktarda lif, B1 vitamini ve magnezyum ile oldukça besleyicidir.
33. Yulaf
Yulaf inanılmaz derecede sağlıklıdır. Çok sayıda fayda sağlayan beta glukanlar adı verilen besinler ve güçlü liflerle yüklüdürler.
34. Kinoa
Kinoa, son yıllarda sağlık bilincine sahip kişiler arasında inanılmaz derecede popüler hale geldi . Lif ve magnezyum gibi besin değeri yüksek lezzetli bir tahıldır. Aynı zamanda mükemmel bir bitki bazlı protein kaynağıdır.

35–36: Ekmekler

Birçok insan çok fazla işlenmiş beyaz ekmek yer . Daha sağlıklı bir diyet benimsemeye çalışanlar için sağlıklı ekmek bulmak son derece zor olabilir. Yine de seçenekler mevcuttur.

35. Ezekiel ekmeği

Ezekiel ekmeği satın alabileceğiniz en sağlıklı ekmek olabilir. Organik, filizlenmiş kepekli tahılların yanı sıra birkaç baklagilden yapılır.

36. Ev yapımı düşük karbonhidratlı ekmekler
Genel olarak, ekmek için en iyi seçim, kendi kendinize yapabileceğiniz şeyler olabilir.

37–40: Baklagiller

Baklagiller , haksız bir şekilde kötülenen başka bir gıda grubudur.
Baklagillerin, besinlerin sindirimi ve emilimini engelleyebilecek antinutrientler içerdiği doğru olsa da, ıslatma ve uygun hazırlık ile bu durum ortadan kaldırılabilir.
Baklagiller, bitki bazlı harika bir protein kaynağıdır.

37. Yeşil fasulye
Çalı fasulyesi olarak da adlandırılan yeşil fasulye, ortak fasulyenin olgunlaşmamış çeşitleridir. Batı ülkelerinde çok popülerler.

38. Barbunya fasulyesi
Barbunya, lif ve çeşitli vitamin ve minerallerle yüklüdür. Çiğ olduklarında zehirli oldukları için onları doğru şekilde pişirdiğinizden emin olun.

39. Mercimek
Mercimek bir başka popüler baklagildir. Lif bakımından zengindirler ve en iyi bitki bazlı protein kaynakları arasındadırlar.

40. Yer Fıstığı
Yer fıstığı (gerçek bir kuruyemiş olmayan baklagiller) inanılmaz derecede lezzetlidir ve besin maddeleri ve antioksidan bakımından yüksektir. Bazı çalışmalar, yer fıstığının kilo vermenize yardımcı olabileceğini göstermektedir.
Kalorisi çok yüksek olduğu ve fazla yenmesi kolay olduğu için fıstık ezmesini tüketmeyin.

41–43: Süt ve Süt Ürünleri

Tolere edebilenler için süt ve süt ürünleri, çeşitli önemli besinlerin sağlıklı bir kaynağıdır.
Tam yağlı süt en iyisi gibi görünüyor ve araştırmalar, en çok tam yağlı süt ürünlerini tüketenlerin, obezite ve tip 2 diyabet riskinin daha düşük olduğunu gösteriyor.
Süt, otla beslenen ineklerden geliyorsa, konjuge linoleik asit (CLA) ve K2 vitamini gibi bazı biyoaktif yağ asitlerinde daha yüksek olduğu için daha da besleyici olabilir .
41. Peynir
Peynir inanılmaz derecede besleyicidir, çünkü tek bir dilim tam bir fincan (240 ml) sütle aynı miktarda besin sağlayabilir. Çoğu kişi için de yiyebileceğiniz en lezzetli yiyeceklerden biridir.
42. Tam yağlı süt
Tam yağlı süt , vitaminler, mineraller, kaliteli hayvansal protein ve sağlıklı yağlar açısından çok yüksektir. Dahası, kalsiyumun en iyi diyet kaynaklarından biridir.
43. Yoğurt
Yoğurt , canlı bakteri eklenerek fermente edilen sütten yapılır. Sütle aynı sağlık etkilerinin çoğuna sahiptir, ancak canlı kültürlere sahip olan yoğurt, dost canlısı probiyotik bakterilerin ek faydasına da sahiptir.

44–46: Katı ve sıvı yağlar

Daha önce kötülenen çeşitli doymuş yağ kaynakları da dahil olmak üzere birçok katı ve sıvı yağ artık sağlıklı gıdalar olarak pazarlanmaktadır.

44. Otla beslenen ineklerden elde edilen tereyağı
Otla beslenen ineklerden elde edilen tereyağı, K2 vitamini de dahil olmak üzere birçok önemli besin açısından yüksektir.
45. Hindistan cevizi yağı
Hindistan cevizi yağı nispeten yüksek miktarda MCT içerir, Alzheimer hastalığına yardımcı olabilir ve göbek yağını kaybetmenize yardımcı olduğu gösterilmiştir.
46. Sızma zeytinyağı
Sızma zeytinyağı , bulabileceğiniz en sağlıklı bitkisel yağlardan biridir. Kalp-sağlıklı tekli doymamış yağlar içerir ve güçlü sağlık yararları olan antioksidanlar bakımından çok yüksektir.

47–48: Yumru Kökler

Yumru kökler, bazı bitkilerin depolama organlarıdır. Bir dizi faydalı besin içerme eğilimindedirler.

47. Patates
Patatesler potasyum ile yüklüdür ve C vitamini de dahil olmak üzere ihtiyacınız olan hemen hemen her besini içerir.
Ayrıca sizi uzun süre tok tutarlar. 38 yiyeceğin yiyeceğin analiz edildiği bir çalışmada haşlanmış patateslerin açık ara en doyurucu olduğu bulundu.
48. Tatlı patates
Tatlı patatesler , yiyebileceğiniz en lezzetli nişastalı yiyecekler arasındadır. Antioksidanlar ve her türlü sağlıklı besinle yüklüdürler.

49. Elma sirkesi

Elma sirkesi , doğal sağlık camiasında inanılmaz derecede popülerdir. Araştırmalar, kan şekeri seviyelerini düşürmeye yardımcı olabileceğini ve mütevazı kilo kaybına neden olabileceğini gösteriyor.
Salata sosu olarak kullanılabilir veya yemeklere harika bir lezzet katabilir.

50. Bitter çikolata


Bitter çikolata magnezyum ile yüklüdür ve gezegenin en güçlü antioksidan kaynaklarından biri olarak hizmet eder

Yukarıdaki yiyeceklerin çoğu sadece harika bir atıştırmalık olmakla kalmaz, aynı zamanda vitamin ve antioksidanlarla doludur. Hatta bazıları kilo vermeye yardımcı olabilir .
Normalde damak zevkinize meydan okumasanız da yeni şeyler denemekten korkmayın.

(Tahılların iyi ve kötü yönlerinden bahsettiğimiz yazımız burada)

About Post Author

Fatih Akgün

Yazar ve Kurucumuz, 1999 yılından bu yana aktif bilişim işi ile uğraşan, bilgisayar donanım konusunda uzman E-Destech Datacenter (veri merkezi) Tic. A.Ş. (e-destech.com) Kuruculuğunu halen yürütmekte olan ve teknoloji alanında bilgilerini güncel tutmayı hedefleyen bir vizyona sahiptir..İş'de YETER Online Muhasebe sistemlerinin Kurucu ortağı olarak yazılım alanında da kendi projelerini yürütmektedir. (isdeyeter.com) Teknolojixhaber.com ve Laflaf.Net portallerinin de kurucusudur.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir