SANAT

6 Adımda Başarılı Bir Sanatçı Olabilirsin

 

Bir sanatçı olarak  önümüze gelen her fırsatı değerlendirmeniz tavsiye edilmiş olabilir. Şu galeriye git, bu fuara katıl, şu etkinlikte boy göster. Kiminle, ne zaman, nerede bir fırsat yakalayacağın belli olmaz…

Gerçekte ise herşeye EVET demek yerine bazı şeylere ELVEDA diyerek bırakmak daha önemlidir;

Yeterli değil kafa yapısını bırakmak; Yeterli vaktim yok, yeterli param, yeterli eğitimim, yeterli becerim yok. liste uzar gider. Bütün bunlar yetersizlik korkusuna işaret eden şeyler olup, kendine güveni tesis edince hepsi uçup gidecektir.

Kıyaslamayı bırakmak; Kendinizi başkaları ile kıyaslamayı kesinlikle bırakmalısınız. Sizden daha uzun yıllar bu iş içinde olup, daha başarılı sanatçılar olabileceği gibi, daha az başarılı yeni sanatçılar da olacaktır. Ne birine göre daha başarısız, ne de diğerine göre daha başarılısınız. Tek kıyas yapacağınız kişi kendi kendiniz olmalısınız. Üç yıl önceki eserlerinizle, şimdiki eserleriniz arasında fark var mı ? Bir ilerleme söz konusu mu ? O halde siz gelişmekte olan başarılı bir sanatçısınız.

Ertelemeyi bırakmak; Ortaya çıkıp kendinizi göstermelisiniz. Bir başka deyişle, atölyeye girip sanatınızı icra edip bunu sergilemek, göstermek. Aklınızda olup gerçekleştirmediğiniz hiçbir sanatsal fikir sizi görünür kılmayacak. O nedenle, ailemin bana ihtiyacı var, alışverişe gitmem gerek, yapılacak başka işler var, şu diziyi de seyredeyim ondan sonra gibi ertelemeleri bırakın ve atölyeye girin. Erteleme, başarısız olmaktan değil, içten içe başarılı olmaktan korkmaktır. Başarılı olunca hayatınızın eskisi gibi olmayacağını bilen alt bilinç sizi konfor alanınızda tutmak için tüm çeldiricileri zihninizde dolaştıracaktır. Onu dinlemeyi bırakın.

Sürekli çalışmayı bırakmak. Bir sanatçının çok fazlaca boş ve kendine ayıracağı zamana ihtiyacı vardır. Bu zamanlarda kendi bedenine, yediklerine, sporuna dikkat etmelidir. Hiç bir şey yapmıyorsanız bile bir yarım saat yürüyüş sizi yeniden yaratıcı kanalınıza hizalayacaktır. Ruh sağlığınız için de meditasyon yapmak, birkaç sevdiğiniz arkadaş, aile üyesi veya meslektaş ile görüşmek iyi gelecektir. Kısacası çalışma ve dinlenme dengesini iyi kurmalı ve kendinize göre bir disiplin geliştirin.

Başkalarının söylediklerine kulak asmayı bırakmak.  “Ne zaman gerçek bir işin olacak ? Bundan para kazanıyor musun ? İstediğin zaman çalışıp, istediğin zaman çalışmamak güzel değil mi ? Daha prestijli bir iş bulsana . Sanatçılar sürünür. Sanatçılar marjinaldir” gibi  toksik söylemleri içselleştirmek ve bu tür  ilişkilere uyum sağlamaya çalışmak iyi bir sanatçı olmanın önündeki en büyük engeldir. Öncelik, başka biri olmayı bırakıp, kendin olma ve kendini gösterme cesaretini elde etmektir.

Benzer İçeriklerimiz

Pandemide Müzeler Sanaldan Ücretsiz Gezilecek..

Murat Yap

24’ncü İstanbul Tiyatro Festivali 28Aralık2020’ye uzatıldı

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Türkiye’nin en büyük 3. kalesi 800 yıl önceki çini süslemelerine kavuşuyor

Vildan Çelik

Yorum Yapmak İster Misiniz