Ağva da Gezilecek Görülecek Harika Yerler

Read Time:2 Minute, 55 Second

Sevgili okurları,son aylarda salgın hastalık karantina günleri derken çok bunaldınız. Esnetilen tetbirlerden dolayı haklı olarak kendilerinizi dışarı atmaya başladınız.Sosyal mesafe kurallarına uyarak sizlere gezebileceğiniz harika havası olan ailece  gezebileceğiniz mis gibi bir yer önerilerine devam etmekteyiz.Burası neresi dediğinizi duyar gibiyim.Evet burası Ağva…

Ağva Neresi? Nasıl Gidilir? Ulaşım Bilgileri

Ağva’ya gerek İstanbul içerisinden gerekse diğer illerden ulaşım mümkündür. Buraya ulaşım esasen sanıldığından daha kolaydır. Öyle ki bu kolaylık dolayısıyla hafta sonu tatilini değerlendirmek isteyenlerin favori yerleri arasında yer alır. Özel araçla gitmenin yanı sıra alternatif ulaşım yolları da vardır.

  • Özel Araç: Şahsi araçla Ümraniye’den Şile güzergâhını takip ederek 2 saatte Ağva’ya varılabilir. Civar şehirlerden Ağva’ya gitmek için Kocaeli – Ağva ya da Sakarya-Ağva güzergâhı uygundur. İzmit – Ağva arası yaklaşık 60 km olduğundan 1 saat sürecektir, Sakarya- Ağva arası ise yaklaşık 80 km’dir ve ortalama bir buçuk saate Ağva’ya varılır.
  • Otobüs – İETT: Ağva’ya gitmek için bir diğer yöntem otobüstür. Bunun için Üsküdar – Şile – Ağva istikametindeki otobüsler kullanılır. 139A nolu otobüs hattını kullanarak 3 ila 4 saat süren bir yolculuk sonrasında Ağva’ya ulaşılır. Bu süre trafiğin durumuna ve hava koşullarına göre daha kısa ya da biraz daha uzun sürebilir. Otobüs yolculuğu gayet keyifli olması bir yana bilet fiyatları anlamında da son derece ekonomiktir. Otobüs yolculuğunu tercih edecek olanların İETT’den saatleri kontrol etmeleri avantajlı olacaktır. Hafta içi ve hafta sonu ya da özel günlerde kalkış saatleri değişkenlik gösterebilir.

Ayrıca bayram, okul tatili ve yaz ayları gibi yoğunluğun fazla olduğu dönemlerde gitme planı yapıldığında Üsküdar’daki otobüs kalkış noktasından bileti önceden almanın faydalı olacağını da belirtmek gerekir. Yeşillikler içerisinde huzurlu, konforlu ve gezinti olanaklı bir tatil arayışında olanlar için son derece iyi bir tercih olan Ağva’da turistleri birbirinden farklı konseptte pek çok konaklama alanı karşılar.

1) Saklı Göl

Tek kelime ile Ağva denilince akla gelen bir diğer yer de Saklı Göl’dür. Karamandere Mahallesi’nde yer alan Saklı Göl’de turistleri ormanların çevrelediği bir tesis karşılar. Yeşillikler içerisindeki bu alan hem manzarası hem de kahvaltı seçenekleri ile tercih sebebidir.

2) Şile Feneri

Bizzat gitmiş birisi olarak tek kelimeyle harika bir yer.1856 yılında inşası biten Şile Feneri hem Türkiye’nin aktif en büyük feneridir hem de dünya üzerinde aktif olarak çalışan deniz fenerleri arasında ikinci sıradadır. 19 metre yükseklikte bir kulesi bulunur ve özellikle akşamları muazzam bir görüntü sergiler.Ağva’ya kadar gelip Şile Feneri’ni görmeden dönmek olmaz! 

3) Ocaklı Kale

 Şile Kalesi olarak da bilinen Ocaklı Kale hem tarihi hem de görüntüsü itibarıyla turistleri cezbeder.Ağva gezilecek yerler anlamında konuklarına birbirinden farklı seçenekler sunar. Gerek Ağva sınırları içerisinde gerek Ağva’ya yakın bölgelerde gidilip görülecek pek çok yer bulmak mümkündür. Ocaklı Kale bunlardan bir tanesidir.

4) Kadırga ve Kilimli Koyları

Karadeniz esintilerine yer veren manzarasını seyretmenin yanı sıra uygun mevsimde denize de girilebilir.Ağva’ya yaklaşık olarak 15 dakikalık mesafede olan Kadırga ve Kilimli koyları doğaseverleri memnun eden yerlerdendir. Yaz ve bahar aylarında, Etrafı açık ve yeşilliği bol olan bu koylarda piknik yapmak adeta bir gelenektir. 

5) Hacıllı Köyü & Şelaleler

Doğal güzellikleri deneyimlemekten zevk alanlara, kampseverlere, kâşif ruhlu olanlara özellikle hitap eden yerler arasındadır.Hacı Köyü’ne gidildiğinde konukları mağaralar ve şelaleler karşılar. Ağva’ya yakın mesafede olan Hacı Köyü…

6) Gelin Kayası – Ağlayan Kaya

Adıyla ilgi çeken Gelin Kayası ve Ağlayan Kaya keşif ve doğa yürüyüşü yapmayı sevenlerin uğrak yerlerinden biridir. Ağlayan Gelin Kayası da denir ve bunun sebebi beyaz ağırlıklı renklerin buraya hâkim olması ve doğal kalıntıların duvaklı bir belini andırmasıdır.

rota360.net

 

 

1 0

About Post Author

Meryem ACAR

M.E.B ÇOCUK GELİŞİMİ & EĞİTİMİ Bilgisayar Eğitmenliği sertifikasına sahibim. 1 Yıldır Laflaf.net ve Teknolojixhaber.com Editörlük yapmaktayım .Teknolojixhaber.com ve laflaf.net sitelerinde kategori başkanlığı yapmaktayım. Teknoloji alanında araştırmalar ve yaşamdan her konuda haberler paylaşmaktan keyif alan bir yazarım. Mesleğimi severek yapmaktayım...
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
100 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir