akil-zeka-oyunlari
BEBEK & ÇOCUK EĞLENCE

Akıl Zeka Oyunları

Akıl Zeka Oyunları Nedir?

Akıl zeka oyunları, zekayı geliştirmeye ve keskinleştirmeye yardımcı olan oyunlardır. Analitik düşünme becerisini de geliştirmekte oldukça faydalı olan bu oyunlar aynı zamanda aile olarak da zaman geçirmek için kaliteli bir alternatiftir.

Akıl zeka oyunları ile strateji oyunları genelde birbirine karıştırılmaktadır. Ama zeka oyunlarında kişi için ilk defa bulunan sonuçlar ve yollar olur. Satranç gibi strateji oyunlarının kuralları vardır. Oyuncular bu kurallara göre oynamak zorundadır.

Akıl zeka oyunları oynanırken çizilmiş bir şablon yoktur. Onun yerine oyuncuyu serbest bir şekilde sonuca ulaşması için teşvik eden kolaylıklar bulunur.

Strateji Oyunları Hangileridir?

akil-zeka-oyunlari

Strateji oyunları, satranç, tavla, koridor, reverse, mangala gibi oyunlardır. Bu oyunlarda kurallar bulunur ve oyuncular bu kurallara göre hareket etmek zorundadırlar. Taşların ya da oyuncuların yapabileceği hamleler belirlidir. bunun karşılığında yapılacak hamleler de stratejik olarak planlanabilir.

Mangala da kombinasyonları olan strateji oyunlarından biridir. Bu oyunda da pulların aldığı yerler ve gidebileceği yerler bellidir. Bu durumda her oyunda alınan yer değiştirilerek kombinasyonlar denenir ve oyun hamleleri planlanır.

Tavla oyununda hem şans hem de strateji faktörleri ön plandadır. tamamen strateji olmadığı için zeka oyunu zannedilse de zar ve şans faktörü olduğu için zeka oyunundan çok tahmin ve strateji oyunudur.

Zeka Oyunları

akil-zeka-oyunlari

Hanoi Kulesi, Qbitz, Rubrick Küpleri, tangram gibi  akıl zeka oyunları ise tamamen zeka ile gerçekleştirilebilen oyunlardır. Bu oyunlarda kurallar esnektir ve sonuca giden yollar tamamen kişiseldir. Yani kişi kendine göre bir çözüm de bulabilir. Burada asıl olan düşünme şekli ve sonuca giden spesifik bir yol bulmaktır. Bazı oyunlarda sonuca bir kaç hamlede gidilebilirken, bazılarında çok daha fazla uğraş vermek ve analitik düşünmek gerekmektedir.

Görsel zeka ve bilişsel zekanın geliştirilmesine yönelik çok fazla oyun olmasına rağmen diğer zeka türleri için pek fazla seçenek yoktur. Oysa geliştirilmesi gereken asıl zeka çeşitlerimiz onlardır. Türkiye’de yaşayan insanların yüzde 85 i zaten görsel öğrenme yetisine sahiptir. geri kalanların içinde işitsel ve dokunsal zeka türleri vardır ki bunlar az bulunur ve oldukça üstün özelliktedirler.

Ülkemizdeki eğitim- öğretim sisteminde en çok kullanılan işitsel öğrenmeye yönelik öğretim olduğundan işitsel öğrenme yeteneğindeki öğrenciler çok daha şanslıdır. Son dönemde kullanılan eğitim teknolojileri ile birlikte görsel zekaya yönelik öğretim modelleri geliştirilse de çoğunluğun içinde azınlıkta kalmaktadır.

Dokunsal öğrenme şekline sahip olan kişiler de sanat ve duygusal yönden çok yetenekli olurlar. Bu kişilerin zekalarını geliştirmek için müzik aletleri ve sanat çalışmalarına aktif olarak katılmaları sağlanmalıdır. Akıl zeka oyunları için uzun bir geliştirme süreci bulunmaktadır. Sonrasında bu oyunların hangi zeka tipine hitap ettiği hangisini daha da geliştireceği konusundaki araştırmalar da yapıldıktan sonra bilimsel verilerle piyasaya sürülür.

 

 

 

 

Benzer İçeriklerimiz

Çocukların Mutlaka Tüketmesi Gereken Boy Uzatan Besinler

Yasemin ACAR

Geliştiren Anne Baba Tutumları Nelerdir?

Yasemin ACAR

Aile Hekimleri Aileleri Uyardı…

Fatih Akgün

Yorum Yapmak İster Misiniz