Akıllarda Hep Soru İşareti: Diyette Çikolata Yenir mi?

Read Time:52 Second

“Diyetlerde çok sıkı yasaklar olması çoğu zaman diyet yapan kişiyi kaçamak yapmaya sürükler. Uzmanlar, “Diyette yasak değil, kontrol olur” diyor. Şimdi, o çok merak edilen soruya cevap veriyoruz; diyette çikolata yenir mi?”

Diyet yaparken en çok ihtiyacımız olan şey kesinlikle moral ve motivasyon. Uzmanlar da çikolata tüketiminin ruh haline etki edebileceğini söylüyor. 

Özellikle bitter çikolata, mutluluk hormonu olarak da bilinen serotonin salgılamasına yardımcı oluyor. Gelin bu diyet bozmayan lezzetin faydalarına bir göz atalım.

Bitter çikolata vücuda ne fayda sağlıyor?

Bitter çikolata kan basıncı ve kalp damar sistemin rahatlamasını sağlıyor. Ayrıca stresin yol açtığı fiziksel dengesizliklere karşı yardımcı oluyor ve hormon düzeylerini önemli ölçüde azaltabiliyor.

Magnezyum içeriğiyle kramp, yorgunluk, depresyon ve sinirlilik hali gibi durumları hafifletmeye yardımcı olabiliyor.

Kakao ve çikolatanın tüketimi kan basıncını, kolesterolü düşürücü ve kalp-damar sağlığını koruyucu etki gösteriyor.

Amerika, Almanya, Japonya, Hollanda ve İsveç’te 114 bin kişi üzerinde yapılan araştırmaya göre, bitter çikolata tüketenlerin kalp krizine yakalanma ihtimallerinin %37 düştüğü belirtiliyor.

Ayrıca yapılan diğer araştırmalar bitter çikolata tüketiminin kolesterolü ve kan basıncını da olumlu yönde etkilediğini gösteriyor.

1 0

About Post Author

Yasemin ACAR

İ.Ü. Okul Öncesi Öğretmeni Bilgisayar Eğitmenliği sertifikasına sahibim. Bir yıldır Laflaf.net ve Teknolojixhaber.com da yazarlık yapmaktayım. İnsanların faydalanacağı bilgileri araştırıp kendi bilgilerimi de katarak yorumlayıp sizlerle paylaşan bir yazarım. Veee bunları yapmaktan çoook keyif alıyorum... Beni takip edip yazılarımı okumaya devam edin lütfennn:)))
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
100 %

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir