Amasya’da Arkeoloji Müzesinde Elma Mozaiği sergileniyor

Read Time:1 Minute, 32 Second

1800 yıllık  mozaik restorasyondan sonra ; Amasya’da Arkeoloji Müzesinde Elma Mozaiği sergileniyor

Amasya’da, 2013 yılında kaçak kazı sonrasında yapılan kurtarma kazısının ardından üzerinde elma figürü bulunan bin 800 yıllık mozaik ortaya çıkarılmıştı. Teknik çalışma teşhir alanının hazırlanması ve eserin bakım çalışmalarının yapıldıktan sonra eser sergilenmeye hazır hale getirildi. Üzerinde elma ağacı figürü olan 1800 yıllık eser  Amasya’da Arkeoloji Müzesinde Elma Mozaiği sergileniyor.

Misket elması ile ünlü olan Amasya kentinde müzeyi ziyaret edenler, mozaiğe büyük ilgi gösteriyor.
2013 yılın da Amasya’nın Yavru Köyü Küp Deresi mevkisinde yapılan kaçak kazının ortasından  alanda gerçekleştirilen kurtarma kazısında bulunan tarihi şapelin zeminini oluşturan 24 metrekarelik mozaik gün yüzüne çıkarılmıştı. Üzerinde misket elma ağacı, elma tasviri, keklik ve çeşitli geometrik figürler bulunan mozaik
uzmanlar tarafından yapılan çalışma ile bulunduğu yerden alınarak Amasya Arkeoloji Müzesi’ne getirildi. 1800 yıllık yer mozaiği bulunuşunun üzerinden 7 yıl geçtikten sonra Amasya Arkeoloji Müzesinde sergilenmeye başlandı.

Amasya'da Arkeoloji Müzesinde Elma Mozaiği sergileniyor

‘MOZAİK MİSKET ELMANIN TESCİLİ’

Amasya Turizm Derneği Başkanı Güngör Duran, misket elmasıyla ünlü bir kentte bin 800 yıllık bir mozaikte elma ağacı ve elma figürlerinin bulunmasının çok kıymetli olduğunu belirterek, “Bu tarihi eser Amasya misket elmasının tarihine ışık tutuyor ve bunu da tescilliyor. Asırlardır bu topraklarda misket elma var ve bu kentin meşhur ürünlerinden birisi. Misket elması aynı mozaikte olduğu gibi ala renkte ve tamamen kırmızı değil. Elma şu an nasılsa mozaikte de aynı şekilde yansıtılmış. Bu yapı temelleri ve duvarları çok sağlam şekilde ayakta kalmış. Zeminde de bu mozaik bulundu. Elma figürlerinin olması nedeniyle bu yapının aslında önceden yaşadığı dönemdeki bir toprak ağasına ait olduğunu ardından buranın kiliseye çevrildiğini ve daha sonra da terk edildiğini tahmin ediyoruz” dedi.

‘TURİZME KATKI SAĞLIYOR

Müzeyi ziyaret edenlerin mozaiğe büyük ilgi gösterdiğini belirten  yetkililer  Mozaiği duyduğu için  müzeye gelenler oluduğunu dile getirdi. Mozaik henüz yeni teşhir edilmeye başlandığı ancak ilgi odağı olduğundan kente daha çok turist çekeceği düşünülüyor.

Kaynak NTV

Diğer sanat haberlerine buradan ulaşabilirsiniz.

0 0

About Post Author

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Astronomi ve Uzay Bilimleri Astrofizik ve Matematik mezunuyum. Aynı zamanda bilgisayar mühendisiyim. Meb bilgisayarlı muhasebe sertifikasına ve İçerik editörlüğü sertifikasına sahibim. Teknolojixhaber.com ve laflaf.net de editörlük yapmaktayım. Teknoloji ,uzay araştırmaları ,yazılım , ürün incelemeleri,otomobil, internet ve dizi sinema haberleri öncelikli ilgi alanlarımdandır. Ancak yaşamın her alanından haberleri paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Mesleğimi severek yapıyorum.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir