Aralıklı oruç diyeti nedir ?

Kilo vermek için  Son zamanlarda  duyduğumuzAralıklı oruç diyeti (intermittent fasting) yöntemi gittikçe daha fazla kişi tarafından uygulanmakta. 

Aralıklı Oruç Nedir?

Aralıklı oruç diyetini diğerlerinden ayrı kılan  alınan kalorileri kontrol etmek değil, yiyeceklerin tüketildiği zaman aralığını kontrol etmektir. Kişiye ne yemesinden ziyade “hangi vakitte” yemesi gerektiğini söyler. Aralıklı oruç diyeti, klasik olarak kalori alımını kısıtlayan diyet yöntemlerine alternatif haline gelen ve günümüzde büyük popülerlik kazanan bir diyet türüdür.

Aralıklı oruç yönteminde sadece zaman kavramına uymak yeterince olumlu sonuçlar doğurmayacaktır. Bununla birlikte, kişinin sağlıklı besinler tercih etmesi gerekmektedir. Aralıklı oruç diyetinde asıl hedef, metabolizmanın hızını artırmaktır. Buna bağlı olarak vücuttaki fazla yağlar daha hızlı kaybedilir ve kilo verme işlemi kolaylaşır.

Aralıklı Orucun Türleri

Aralıklı orucun en çok tercih edilen türleri. Bu diyetin her çesidinde günde 8 saat kalma prensibine bağlı kalınmaktadır.

16-8 Aralıklı Oruç Diyeti: Bu yeme düzeninde  günün 8 saatinde yemek yenmekte, diğer 16 saatte ise kalori içeren hiçbir yiyecek tüketilmemektedir. Gerekirse bitki çayı, sütsüz ve şekersiz kahve, şekersiz çay, su ve soda benzeri kalorisiz içecekler tüketilebilir. Saatler kişinin durumuna göre değişiklik gösterebilir. Yemek yemenin serbest olduğu bu sekiz saatlik sürede tüketilen yemeklerin sağlıklı ve düşük kalorili olması gerekmektedir.

5-2 Aralıklı Oruç Diyeti: Bu tür aralıklı oruç diyetinde, haftanın 5 günü normal ve sağlıklı bir şekilde beslenir. Diğer seçilen 2 günde ise kalori alımı 400 kalori civarına düşürülmelidir. Seçilen 2 günün birbirini takip eden günler olmaması gerekir.

Aralıklı Oruç Diyeti ile Ne Kadar Kilo Verilir?

Aralıklı oruç diyetiyle 1 ay sonra, vücut tipiniz de uygunsa, 12 kilo kadar zayıflamak mümkündür.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir