ASPENDOS ANTİK TİYATROSU

Read Time:1 Minute, 12 Second

Herkese merhaba . Bugün size Antalya’nın Serik ilçesinde bulunan Aspendos antik tiyatrosundan bahsedeceğim. M.Ö. 10. yüzyılda Akalar tarafından kurulmuş ve antik devrin mamur zengin kentlerinden biridir. Buradaki Tiyatro M.S. 2. yüzyılda Romalı’lar tarafından inşaa edilmiştir.


Hikayesinden bahsedecek olursak. Aspendos kralının evlenme çağına gelen kızı için halktan en faydalı iş gerçekleştiren kişiyle evlendirme isteği vardır. Bu konuda kolay karar verebilmek için halka yapılan duyuruda, millet için en faydalı işi yapanla kızını evlendirileceği duyurulur. Bu duyuru üzerine iki kişinin faydalı işleri kralın beğenisine sunulur. Faydalı işlerden birisi, uzak diyarlardan getirilen su kemerleri diğeri ise, Aspendos Tiyatrosu’dur. Bu tiyatronun özelliği ise, sesi en uzağa en iyi ileten akustik orkestra olmasıdır. Kral kızını su kemerini getiren gence vermek istese de, kızı tiyatroyu tekrar görmesi için babasına ısrar eder. Kızının isteğini yerine getiren baba, tiyatroya vardığında orkestradaki Zenon’un mırıldandığı şarkı hoşuna gider ve kızını Aspendos orkestra kurucusuna verir.


Buranın en önemli özelliği ise en küçük bir sesi dahi orkestranın en üst kısmına iletebilmesidir. Biz pandemi sürecinde buraya gittiğimiz için hiç kimse yoktu ve bütün akustiği test edebilme imkanına sahip olduk.


Roma döneminden kalan yapı yarım daire şeklinde ve zemin taşlarının bir kısmı kötü restorasyondan dolayı kötü görünsede genel anlamda sizi büyülüyor.


Bizim gezdiğimiz çoğu antik tiyatronun üst kısmı pek kalmamış olsada burada en üst kısımda bulunan kemerli yapı hala oldukça iyi konumda ve alan derinliği arayanlara keyifli bir imkan sunuyor. Müzekart ile rahatlıkla gezebileceğiniz bu antik tiyatroya yolunuz düşerse uğramadan geçmeyin.

0 0

About Post Author

Gülsüm Baysal

Selçuk Üniversitesi Ebelik bölümü mezunuyum. 2013'den beri mesleğimi devam ettirmekteyim. Seyahat ve kitap konularına ilgiliyim.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir