Ayvalık’ın Kırmızı Mercanları görülmeye değer

Ayvalıkın Kırmızı Mercanları görülmeye değer
Read Time:1 Minute, 13 Second

Ayvalık’ın Kırmızı Mercanları görülmeye değer

Dünyada bir eşi İtalya’nın Portofino kentinde bulunan Ayvalık’ın kırmızı mercanları görülmeye değer . Yerli turistlerden büyük ilgi gören bu doğa harikası yabancı dalgıçlar tarafından da keşfedilmeyi bekliyor.

Balıkesir’in en batı ucunda yer alan Ayvalık tatil beldesi, bir tarım alanı olarak adlandırılmasına rağmen tam bir turizm merkezi konumunda. Ayvalık’ın liman bölgesindeki dalış okulları, 9 ay boyunca her gün dalış yapabilme imkanı sağlıyor.

Ayvalık’ta bulunan Kırmızı mercanlar dünyada sadece iki bölgede yaşıyor. Diğer bölge İtalya’nın Portofino kenti. Bu görülmeye değer doğa harikasının görülebilmesi için Ayvalık’ta dalış noktaları  belirlenmiş. Gelen turistlerin buralarda dalmasına izin veriliyor.

Neredeyse 150 yaşında olan mercanları, bir zamanlar sünger çıkarmak için dalan süngerciler bulmuş. Deli Mehmet, Kerbela gibi bölgelerin isimleri de süngercilerden geliyor. Marmara Denizi’ni zaman zaman turkuaz renge bürüyen planktonlar, Ayvalık’taki kırmızı mercanların da en büyük besin kaynağı.

Bölgede kırmızı mercanların yanı sıra süngerler, deniz yıldızları, gümüş sürüleri ve kara baş balığı gibi canlı türleri bulunuyor. Hepsi de birbirinden güzel.

Bu bölgede 2006 yılından beri rehberlik ve eğitmenlik yapan Kuzey Mavi Dalış Merkezi Dalış Eğitmeni ve Rehber Balıkadam Serdar Emre Balaban, 2000’li yılların başında Türkiye’de ilk defa dalış amaçlı imal edilen bir tekne ile dalışlarını gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Mercanlar planktonlarla besleniyor

Ayvalık’taki en önemli dalış noktasının “Kırmızı Mercanlar” olduğunu dile getiren Balaban,  “Kırmızı mercanlar, dünyada İtalya’nın Portofino şehrinde ve Ayvalık’ta bulunuyor. Bunun nedeni de boğazdan gelen planktonlar. Çanakkale Boğazı’ndan akıp körfez sularının içerisinde dönüyor ve o akıntıyla bu mercanlar besleniyorlar.” dedi.

Kaynak:Hürriyet

Diğer gezi seyahat haberlerine buradan ulaşabilirsiniz.

0 0

About Post Author

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Astronomi ve Uzay Bilimleri Astrofizik ve Matematik mezunuyum. Aynı zamanda bilgisayar mühendisiyim. Meb bilgisayarlı muhasebe sertifikasına ve İçerik editörlüğü sertifikasına sahibim. Teknolojixhaber.com ve laflaf.net de editörlük yapmaktayım. Teknoloji ,uzay araştırmaları ,yazılım , ürün incelemeleri,otomobil, internet ve dizi sinema haberleri öncelikli ilgi alanlarımdandır. Ancak yaşamın her alanından haberleri paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Mesleğimi severek yapıyorum.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir