BAŞARILI BİR SANATÇI OLMANIN 6 KURALI

Başarılı sanatçı olmanın 6 kuralı

2 0
Read Time:1 Minute, 49 Second

 

Bir sanatçı olarak  önümüze gelen her fırsatı değerlendirmeniz tavsiye edilmiş olabilir. Şu galeriye git, bu fuara katıl, şu etkinlikte boy göster. Kiminle, ne zaman, nerede bir fırsat yakalayacağın belli olmaz… Gerçekte ise herşeye EVET demek yerine bazı şeylere ELVEDA diyerek bırakmak daha önemlidir;

Yeterli değil kafa yapısını bırakmak; Yeterli vaktim yok, yeterli param, yeterli eğitimim, yeterli becerim yok. liste uzar gider. Bütün bunlar yetersizlik korkusuna işaret eden şeyler olup, kendine güveni tesis edince hepsi uçup gidecektir.

Kıyaslamayı bırakmak; Kendinizi başkaları ile kıyaslamayı kesinlikle bırakmalısınız. Sizden daha uzun yıllar bu iş içinde olup, daha başarılı sanatçılar olabileceği gibi, daha az başarılı yeni sanatçılar da olacaktır. Ne birine göre daha başarısız, ne de diğerine göre daha başarılısınız. Tek kıyas yapacağınız kişi kendi kendiniz olmalısınız. Üç yıl önceki eserlerinizle, şimdiki eserleriniz arasında fark var mı ? Bir ilerleme söz konusu mu ? O halde siz gelişmekte olan başarılı bir sanatçısınız.

Ertelemeyi bırakmak; Ortaya çıkıp kendinizi göstermelisiniz. Bir başka deyişle, atölyeye girip sanatınızı icra edip bunu sergilemek, göstermek. Aklınızda olup gerçekleştirmediğiniz hiçbir sanatsal fikir sizi görünür kılmayacak. O nedenle, ailemin bana ihtiyacı var, alışverişe gitmem gerek, yapılacak başka işler var, şu diziyi de seyredeyim ondan sonra gibi ertelemeleri bırakın ve atölyeye girin. Erteleme, başarısız olmaktan değil, içten içe başarılı olmaktan korkmaktır. Başarılı olunca hayatınızın eskisi gibi olmayacağını bilen alt bilinç sizi konfor alanınızda tutmak için tüm çeldiricileri zihninizde dolaştıracaktır. Onu dinlemeyi bırakın.

Sürekli çalışmayı bırakmak. Bir sanatçının çok fazlaca boş ve kendine ayıracağı zamana ihtiyacı vardır. Bu zamanlarda kendi bedenine, yediklerine, sporuna dikkat etmelidir. Hiç bir şey yapmıyorsanız bile bir yarım saat yürüyüş sizi yeniden yaratıcı kanalınıza hizalayacaktır. Ruh sağlığınız için de meditasyon yapmak, birkaç sevdiğiniz arkadaş, aile üyesi veya meslektaş ile görüşmek iyi gelecektir. Kısacası çalışma ve dinlenme dengesini iyi kurmalı ve kendinize göre bir disiplin geliştirin.

Başkalarının söylediklerine kulak asmayı bırakmak.  “Ne zaman gerçek bir işin olacak ? Bundan para kazanıyor musun ? İstediğin zaman çalışıp, istediğin zaman çalışmamak güzel değil mi ? Daha prestijli bir iş bulsana . Sanatçılar sürünür. Sanatçılar marjinaldir” gibi  toksik söylemleri içselleştirmek ve bu tür  ilişkilere uyum sağlamaya çalışmak iyi bir sanatçı olmanın önündeki en büyük engeldir. Öncelik, başka biri olmayı bırakıp, kendin olma ve kendini gösterme cesaretini elde etmektir.

 

Ahsen Küçükçalık

03.12.2020

About Post Author

Ahsen Küçükçalık

Bogazici Üniversitesi, İs İdaresi bölümünü bitirdikten sonra sigortacılık, dıs ticaret konularında sektörünün önemli sirketleri olan Commercial Union Sigorta, Koleksiyon Mobilya, Bilkont Dış Tic. gibi şirketlerde uzun yıllar çeşitli yöneticilik kademelerinde profesyonel olarak çalıştı. Tüm vaktini resim çalışmalarına ayırmak için Şahinler Holding Avrupa Serbest Bölgesi’ndeki Satış Pazarlama Müdürlüğü görevini 2018 yılı sonunda bıraktı. Tutkusu olan resim konusunda akademik eğitimi olmamakla birlikte, 2015 ve 2016 senelerinde iki yıl ressam Neslihan Can atölyesine devam ederek, yedi aşamalı realistik tarzda yağlıboya eğitimini tamamladı. 2017 senesinde ressam Omar Ortiz’in Fransa/Paris’teki kısa dönemli atölyesine katıldı. Oradaki tecrübelerini Türkiye’deki sanat severlerle de paylaşmak için 2018 yılında Omar Ortiz atölyesini İstanbul’da organize etti. Temel ve ileri düzey fotoğrafçılık eğitimleri de alarak kendi resmedeceği konuları fotoğraflamaya başladı. Bu sayede dijital resim çalışmalarına da ilgi duymaya başladı. 2019 yılında Kırıntı Yayınevi'nden çıkan "Yarın Sevgililer Günüydü" adlı öykü kitabında bir öyküsü basıldı. İstanbul'da yaşayan sanatçı renkli ve doğaçlama tarzını etkileyen, bir Uzakdoğu öğretisi olan FengShui ve Çin Astrolojisi konularında da uzman olup, danışmanlık hizmeti vermektedir. ​1. Büyük BİRESKU Resim Yarışması 2016 "Juri Özel Ödülü" sahibidir.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir