”Başparmak Piyanosu Kalimba” Nedir? Nasıl Çalınır?Ve Sizlere Özel Kalimba Dinletileri

Read Time:3 Minute, 17 Second

Kalimba nedir? 

Adı: Kalimba.  Kalimba 3000 yıllık bir tarihe sahip. Afrika kökenli. 

Eğer müzik yapan veya seven biriyseniz, bu çalması çok kolay olan müzik aletinden mutlaka sizde de olmalı.

Çalması kolay. Taşıması kolay. Güzel yapısı ile dekoratif. Sesi ile huzur verici.

Kalimba müzik aletinin çalınımı öncelikle birçok farklı müzik aletine oranla daha kolay ve daha rahattır. Tuşlara rastgele vurulduğunda dahi hoş melodilerin elde edilebildiği ve kulağı rahatsız etmeyen tınıların olduğu bir müzik aleti olmaktadır.

Kalimba ağaç bir gövde üzerine yerleştirilen metal çubuklardan oluşuyor. Eskiden metal çubuk yerine bambu çubuklar kullanılıyordu. Standart bir kalimba üzerinde genelde do majör gamında notalar mevcut. Fakat isterseniz bir çekiç yardımıyla bu çubukları hareket ettirerek kalimbayı akort edebilir ve do majör skalası dışındaki şarkıları da çalabilirsiniz. 

Kalimba Nasıl Çalınır?

Kalimba Notaları

Kalimba müzik aletinin üzerinde bulunan sayısal olarak rakam veya alfabe olarak harf karşılıklarına denk gelen notalar öğrenilmeli yani temel nota bilgisi mutlaka çözümlenmelidir. Nota karşılıkları çözümlenip öğrenildikten sonra kısa süre zarfında besteler nota çözümlemeleri ile farklı türdeki şarkılar çalınabilecektir.

Kalimba’nın tuşları üzerinde bulunan sayısal değerlere karşılık gelen notalar; 1-Do, 2- Re, 3-Mi, 4-Fa, 5-Sol, 6-La ve 7-Si şeklinde iken harf değerlerine karşılık gelen nota dizilimleri ise; C-Do, D-Re, E-Mi, F-Fa, G-Sol, A-La, B-Si ve C#-Do Diyez, F#-Fa Diyez şeklinde olmaktadır. En kalın nota do notası iken en ince nota ise si notasıdır. Bu notalar ile beraber diyez ve bemol olan notalarda bulunmaktadır. Kalimbanın farklı uzunluk ve kalınlıklarda olan dilleri yani metal çubukları notaların ses özelliklerini sağlamakta iken parmak özelliklerinize göre istediğiniz kalimba tür ve modelini seçebilirsiniz.

Kalimbanın çalınımı noktasında belli başlı kurallar ve kısıtlamalar olmamak ile birlikte bunun yanı sıra farklı çalınım tekniklerini de öğrenmek oldukça faydalı olacaktır. Öncelikle bu müzik aletini kendi başınıza öğrenmeniz mümkün olup bunun için eğitici nota kitapları, kılavuzlar ve eğitici video setleri temin edebilirsiniz. Yine bunun yanı sıra video paylaşım siteleri aracılığı ile sosyal platformlardan eğitici videolara ve icra görüntülerine, etkinliklerine ulaşarak öğrenimlerinizi bir adım daha öteye taşıyabilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz. Tabi bunların yanı sıra yine istek ve tercihlerinize göre enstrüman eğiticileri veya müzik kursları ile de bu şirin ve hoş tınılara sahip olan müzik aletinin nasıl çalındığını öğrenebilir ve icralarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Kalimbaların akort edilmeleri noktasında ise bu akort frekans tabloları aracılığı ile dijital ortamda olan akort programlarını akıllı cihazlarınıza indirerek yararlanabilir böylelikle icralarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Tını özellikleri ile insanı rahatlatan kalimba ile birçok şarkı notasını bularak sayısal değerler ölçüsünde icraları gerçekleştirebilirsiniz.

öncelikle bu müzik aletinin birçok çeşidi olmak ile birlikte çalınım ve ses özellikleri açısından oldukça yoğun bir şekilde rağbet görmektedir. Tarihsel süreçte incelediğimizde kalimba Güney Afrika’da ortaya çıkmış olan bir müzik aleti olup tahta ahşap bir mekanizma üzerine metal çubuk şeklinde olan parçaların kademeli olarak yerleştirildiği bir çalgı aletidir. Kalimba müzik aletinin ön tarafında olan büyük yapıdaki delikten hava çıkışının yanı sıra kalın tuş icralarında eko özelliği sağlanmakta iken arkasında bulunan delikler kapatıldıklarında ise daha gür bir ses özelliği oluşturulmaktadır. Kalimba’nın diğer adı Mbira olarak geçmektedir. Yine kalimba müzik aleti; mbila, mbira njari, nhare, sansu, karimbao, karimba, marimba, sanzu ve matepe gibi isimler ile de adlandırılmaktadır.

Batı’da baş parmak piyanosu olarak adlandırılan kalimba müzik aleti Afrika’dan tüm Dünya’ya yayılmış olup kalimbanın ilk zamanlarda metal çubukları yanı dilleri bambudan yapılmış olup daha sonraları metale dönüştürülmüştür. Zambezi Nehri kıyılarında 1300 yıl önce görülen kalimba Mozambik ve Zimbabwe’de daha da yaygın bir şekilde kullanılmış olup Güney ve Doğu Afrika bölgelerinde kalimbanın birçok çeşidine rastlanmaktadır. Kalimba bazı Afrika ülkelerinde dini törenlerde, sosyal etkinlik ve düğün törenlerinde sıklıkla kullanılmaktadır. Güney Afrika’dan 1950’li yıllardan itibaren Etnomüzikolog olan Hugh Tracey aracılığı ile ihraç edilerek Afrika dışına taşınmıştır.

Beynin sağ ve sol olmak her iki tarafını birlikte çalıştıran kalimba stresi azaltmakta ve konsantrasyonu arttırmaktadır. Bebeklerin uyutulması ve hastanelerde psikolojik tedavilerde kullanılan kalimba oldukça faydalı bir müzik aletidir. 

Sizlere Özel Kalimba Dinletileri

 

 

 

1 0

About Post Author

Yasemin ACAR

İ.Ü. Okul Öncesi Öğretmeni Bilgisayar Eğitmenliği sertifikasına sahibim. Bir yıldır Laflaf.net ve Teknolojixhaber.com da yazarlık yapmaktayım. İnsanların faydalanacağı bilgileri araştırıp kendi bilgilerimi de katarak yorumlayıp sizlerle paylaşan bir yazarım. Veee bunları yapmaktan çoook keyif alıyorum... Beni takip edip yazılarımı okumaya devam edin lütfennn:)))
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
100 %

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir