BİLİM VE SANAT KÖYÜ KÜÇÜKKÖY (YENİÇAROHORİ)

Read Time:1 Minute, 15 Second

Herkese merhaba bugün size Ayvalık’a çok yakın olan bilim ve sanat köyü olarakta geçen bir köyden bahsedeceğim. Küçükköy, ilk olarak 1462 yılında Fatih Sultan Mehmet’in Midilli’yi fethetmesiyle doğmuş bir köy. Fatih, adayı kontrol etmek için Midilli’ye yakın bir konumda yer alan bu köye destek amaçlı yeniçerileri yerleştirmiş. Daha sonra bölgeye yerleşen Rumlar, köye yeniçeriler köyü anlamına gelen Yeniçarohori ismini vermişler.


Günümüzde bile evlerden çıkan tuğlalarda bu isme rastlanmaktaymış. Zamanla buraya Küçükköy denilmiş. Rumların köyü boşaltmasından sonra buraya Karadağ’dan gelen Boşnaklar yerleşmiş. Günümüzde köyde yaşayan halkın çoğunluğunu Boşnaklar oluşturuyor, biraz Midilli’den gelenler ve biraz da Serezliler var.


Köye Ayvalık’tan 10 dakika bir mesafe ile ulaşabiliyorsunuz. Çevre yolundan bağlayan yol biraz toz, toprak olsa da sonunda köye ulaşınca bunların hepsini unutuyorsunuz. Köye girince ilk başta normal bir köy havası seziyorsunuz ama merkezine inince rengarenk sokaklar sizi karşılıyor. Çeşitli sanatçıların kendi yaptığı ürünler, galeriler, butikler, antika dükkanlar görüyorsunuz.


Biz burada bir sanat ve edebiyat aşığı Abdullah İnaler’in dükkanına girdik. Abdullah Bey gençliğinde Astsubaymış ama daha sonra yaşadığı bazı olaylardan sonra otomotiv sektörüne geçmiş ve sonrasında kendini bu şirin köyde bulmuş. Arelos isimli art&music dükkanı var çalışmalarına burada hala devam ediyor. Kendi yazdığı, söylediği şarkıları dinledik. Yazdığı kitapları inceledik, gerçekten bir edebiyat ve sanat aşığı olan Abdullah Bey ile kesinlikle tanışmalısınız.


Bu tatlı köye gelmişken tabi ki sokaklarda kaybolup bol bol fotoğraf çekin. Bir de caminin hemen arkasında el işleri ve yöresel yemekler satan köylü kadınlardan alışveriş yapın. Yarım gününüzü alacak bu köyü yakınlarındaysanız görmeden geçmeyin. Keyifli günler…

2 0

About Post Author

Gülsüm Baysal

Selçuk Üniversitesi Ebelik bölümü mezunuyum. 2013'den beri mesleğimi devam ettirmekteyim. Seyahat ve kitap konularına ilgiliyim.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir