LAFLAF

Bir Çift Yürek – Kitap İncelemesi

Sen, daima ne kadar uzun bir zaman sürecidir, biliyor musun?

 

 

Bir Çift Yürek – Marlo Morgan

 

Kitap konusunu gerçek bir yaşam öyküsünden alıyor. Marlo Morgan, Amerikan kadın bir tıp doktoru. Morgan, “Bir Çift Yürek” adlı romanında Avustralya’da gerçekleştirdiği sıra dışı ruhsal yolculuğunu çok sade bir dille okuyucularına aktarıyor.

 

Marlo Morgan, Avustralya Aborjinleri ile ilgili bir çalışma yürüten tanıdık bir doktorun teklifi üzerine Avustralya’ya gider. Doktor Morgan, oradaki programın sonunda yemekli bir kutlamaya gideceğini düşünürken, kabile onu kuru bir çölde üç ay sürecek sıra dışı bir yolculuğa çıkarır. Tamamen eşyasız bir şekilde çıktığı yolculukta, ilk başlarda her şeye ihtiyaç duyarken sonrasında insanın gerçekte nelere ihtiyacı olduğunu deneyimler. İnsanların maddeyi amaç olarak gördüğünü, kabile halkı ile geçirdiği yolculukta fark eder. Madde, insan için sadece bir araçtır aslında. 

 

 

Morgan’ın hikayesini ilginç yapan şey kabilenin yaşam tarzı. İlkel olduğu düşünülen oysa her eylemlerinde bilgelik sunan bu kabile süper güçlerle donatılmış gibi. İnsanların görmediklerini görüyor, duymadıklarını duyabiliyor, bilmediklerini bilebiliyorlar. Issız kuru çölde, şehir insanı gibi acıkmıyor, susamıyor ve pis kokmuyorlar. Sezgileriyle doğayla iletişim halinde yaşayan bu kabile halkı, kötülüklerden uzak herkesle dost bir yaşam sürüyor.

 

 

Kabile, kendilerini “Gerçek İnsan”, bizi ise “Mutant” olarak niteliyor. Onların gözünde biz, doğadan kopmuş, gerçekliğe yabancılaşmış ve tamamen Mutant olmuş insanlarız. 

 

Mutantlar insanı öldürüp cesedi yerde çürümeye bırakarak giderler.
Yamyamlarsa insanı öldürür ve kendi canını beslerler.

 

Bir Çift Yürek Romanı, okunması gereken ve içselleştirilmesi gereken bir kitap… Gerçek insanların mesajları anlaşılmalı ve hayata geçirilmeli.  Gerçek insanların yaptığı gibi,  her bir şeyde “Eğer bu evrenin her yanındaki yaşamın hayrına ise” diye düşünmeli.

 

 

 

 

 

Benzer İçeriklerimiz

Kitap Okumanın Çocuğun Gelişimine Etkileri

Fatih Akgün

Temel Reis Animasyon Film Oluyor!!

Fatih Akgün

21 Mart 2020 Burç Günlük Yorumuları

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Yorum Yapmak İster Misiniz