“Black Friday” ‘in Kozmetik Sektörüne Yansıması

2 0
Read Time:1 Minute, 48 Second

Pandemi sürecin de belki de en çok etkilenen sektörlerinden biri kozmetik diyebiliriz. Bu süreçte özellikle renkli kozmetik ürünler ile tüketici arasında artan sosyal mesafe, tüketicilerin ürünleri deneyimlemesini imkansız hale getirmiştir. Pandemi süreci, ürünleri deneyimleyemeyen tüketicileri, haliyle üreticileri ve satış noktalarını da oldukça zor duruma soktu.

Tüketici ve üreticinin sıklıkla buluştuğu avm ler de bile 7-8 kozmetik markası olur iken deneyimleme şansı olmamasından dolayı mağazalar kapanmak zorunda kaldı.

Tester diye tabir edilen deneme ürünlerini ile cilt yapısı ve rengine uygun kozmetik ürünlerini alamayan tüketiciler hayliyle bildiklerini ve deneyimledikleri markaları almaya yöneldiler. Bu durum da markaların yeni müşteri kazanamama ve yeni ürün çıkaramamasına sebep oldu. Markalar da mecburen mevcut müşterilerinin devamlılığını yani sadakatini arttırma yollarına girdiler.

Sektördeki dezavantaj , avantaja çevrildi.

Pandemi, kozmetik sektörünü dezavantajlı bir duruma düşürse de “Black Friday” kampanyaları bu durumu tersine çevirdi. Müşteri sadakati oluşturabilmiş markalar yaptıkları indirimler ve kampanyalar sayesinde stoklarını eritme fırsatı buldular. AVM lerdeki mağazalarını bile kapatmak zorunda kalan markalar bu indirimler sayesinde bir nebze de olsa nefes alma fırsatı yakaladı.

Bu durum tüketicinin de lehine oldu. Zaten alacakları kozmetik ürünlerini indirimli alma fırsatı yakalayan tüketiciler bu fırsatı değerlendirmiş oldular. Bunun da yanında bir nebze de olsa yeni müşteri bulabilen markalar yeni müşteri sadakati yaratma yollarını da dijital pazarlama üzerinden yakalamaya başladılar.

Müşterinin yeni satın alma davranışı

Testerlara , ücretsiz uygulamalara alışık olan kozmetik sektörü belki de bu uygulamalarını rafa kaldıracak. Pandemi’nin yaratmış olduğu artan e-ticaret çalışmaları bu sektörünün de tüketici davranışlarını değiştirdi. Artık internetten denemeden de alışveriş yapan kozmetik müşterisi markalardan yeni uygulamalar beklemektedir.

Bu dönemde online makyaj tavsiyeleri, online ürün çekilişleri gibi sektörde yeni çıkan kampanyalar sayesinde müşterileri mağazaya gitmeden markaların online mecralarından marka ile iletişime geçme noktasına geldi. Bu durum da markaların negatife düşen klasik satış kanalllarını dijital sayesinde pozitif e çevirmeye başlamışlardır.

Instagram , Pinterest ve Tiktok kozmetik sektörünün yeni müşteri temsilcileri

Mağazalarda alışık olduğumuz müşteri temsilcileri artık müşteri segmentine göre sosyal mecralarda yer almaktadır. Genç kadınlar ağırlıkta tiktok ve instagram da iken üniversite öğrencileri instagramı tercih etmektedir. Bunun yanında iş dünyasındaki kadınlar ise Pinterest ve Instagramı daha fazla tercih etmektedirler.

Bu müşteri segmentine göre de temsilciler, atayan kozmetik markaları ve mecraların dillerine göre kendi markalarını tanıtarak müşteri sadakatini arttırmaya çalışmaktadırlar

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir