Bodrum Kalesi’ne 150 bin ziyaretçi geldi…

Muğla’nın Bodrum ilçesinde restorasyonu tamamlanan Bodrum Kalesi’ni bu sene 150 bin yerli ve yabancı turist ziyaret etti.

Bodrum Kalesi’nde 2017 yılında restorasyon çalışmaları başlatılmıştı. UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan ve dünyanın en önemli su altı arkeoloji zesine ev sahipliği yapan kalede sur duvarları sağlamlaştırdı, eserlerin bakımı tamamlandı.

Restorasyon aşamasında bazı bölümleri geçtiğimiz yıl ziyarete açılan Bodrum Kalesi’ndeki çalışmalar bu sene tamamen sona erdi, bütün salonlar ziyaretçilere açıldı.
Pandeminin gölgesinde ziyaretçilerini ağırlayan tarihi mekanı bu sene yerli ve yabancı 150 bin turist ziyaret etti.

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Müdürü Hüseyin Toprak, yaptığı açıklamada şunları dile getirdi: “Ziyaret açılan salonlar bin 300 metrekarelik bir kapalı alandan oluşmakta. Birbirinden farklı 12 salon var. Bu salonların 6’sında su altından çıkan eserlerimiz sergilenmekte, 5’inde karadan çıkan eserlerimiz sergilenmekte, 1’inde de bilgilendirme yapmaktayız. Salonlarımız ciddi anlamda ziyaretçilerin ilgisini görüyor. Bu yıl pandemiye rağmen yerli ve yabancı ziyaretçilerin toplamı 150 bine yaklaştı. Bu rakam, ağırlıklı yabancı turist. Pandemi döneminde bu kadar ziyaretçiyi ağırlayabilmek bizi mutlu ediyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir