Botticelli tablosu 80 milyon dolara satılıyor

Botticelli tablosu 80 milyon dolara satılıyor
Read Time:1 Minute, 2 Second

Botticelli tablosu 80 milyon dolara satılıyor

İtalyan ressam Sandro Botticelli’nin 15’inci yüzyıldan kalma ‘Madalyon tutan genç adam’ (Young Man Holding a Roundel) adlı tablosunun, gelecek yıl ABD’nin New York kentinde 80 milyon dolara satışa sunulacagı bilgisi duyuruldu. Yaklaşık 550 yıl önce italyan ressam tarafından yapılmış eser günümüze kadar hasar görmeden ulaşmış Portre de genç ve yakışıklı bir adam bir madalyon tutuyor. Madalyonun hakkında çok bilgi yok. Genç adamın resmedilen kıyafetlerinden varlıklı biri olduğu anlaşılıyor ancak kim olduğu tam olarak bilinmiyor.  Gelecek yıl bu güzel Botticelli tablosu 80 milyon dolara satılıyor

Sandro Botticelli’ye ait 550 yıllık portre, ABD’nin New York kentinde Sotheby’s Müzayede Evi tarafından 80 milyon dolara (610 milyon TL) satışa çıkarılıcak. Botticelli’nin ‘Madalyon tutan genç adam’ (Young Man Holding a Roundel) adlı portresinin 1470-1480 yıllarında yapıldığı belirtiliyor. Oldukça iyi korunmuş eser sanatsal açıdan çok değerli. İtalyan Rönesansını tanımlayan entelektüel, saray ve hümanist erdemleri özetleyen bir resim olan portre, Botticelli’nin Rönesans Floransası’nın dünyasına en açık şekilde pencere açan eserlerinden biri.

Tablonun bir önceki sahibinin, portreyi 810 bin sterline (7 milyon 878 bin TL) 1982 yılında satın aldığı aktarıldı. Sotheby’s Müzayede Evi, portreye 80 milyon dolar değer biçti.

Kaynak: cnnTurk, the guardian

Diğer sanat haberlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Haberi beğendiyseniz aşağıda  lütfen   seçiniz.

1 0

About Post Author

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Astronomi ve Uzay Bilimleri Astrofizik ve Matematik mezunuyum. Aynı zamanda bilgisayar mühendisiyim. Meb bilgisayarlı muhasebe sertifikasına ve İçerik editörlüğü sertifikasına sahibim. Teknolojixhaber.com ve laflaf.net de editörlük yapmaktayım. Teknoloji ,uzay araştırmaları ,yazılım , ürün incelemeleri,otomobil, internet ve dizi sinema haberleri öncelikli ilgi alanlarımdandır. Ancak yaşamın her alanından haberleri paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Mesleğimi severek yapıyorum.
Happy
Happy
100 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir