Bozulmadan saklayabileceğiniz gıdalar!

Read Time:1 Minute, 18 Second

Corona virüsünün Türkiye’ de görülmesinin ardından okulların tatile girmesi yada birçok işlerin evde çalışma sistemine geçmesi gibi bir çok tedbir alındı. Dışarı çıkmaktan kaçınan halk gıda alışverişleri yapıyor. Peki hangi gıdalar daha uzun ve bozulmadan muhafaza edilebilir? 

Tuz

Sofra ya da deniz tuzu, yıllarca neredeyse hiç bozulmadan ilk gün ki gibi durabilir. Serin ve özellikle kuru bir yerde saklandığında uzun süre rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Ton balığı 

Balık, çabuk bozulan bir besin olmasına rağmen konserve ton balığı uzun yıllar bozulmadan dayanır. Özellikle düşük asitli konserve ton balığı 5 yıl bozulmadan kendini korur. Burada dikkat edilmesi gereken ayrıntı, konser kutusunun hasar görmemiş, delinmemiş, formunu kaybetmemiş olmasıdır.

Pirinç 

Türü ne olursa olsun pirinç çok uzun yıllar boyunca dayanır. Paketinden çıkarıp içinde gözden kaçan bir böcek yumurtası olup olmadığını kontrol ederek buzdolabı poşetinde saklarsanız pirinç yıllarca bozulmaz.

Kuru baklagiller 

Baklagiller kurutulduğu için bakteri ve küf bu gıdaların üzerinde yaşayamıyor. Eğer hava geçirmeyecek şekilde saklanırsa kuru baklagiller yıllarca tüketilecek çok iyi bir protein kaynağı olabilir.

Şeker 

Esmer ya da beyaz şeker veya pudra şekeri… Şekerin tüm türleri bozulmadan yıllarca muhafaza edilebilir. Hava almayan plastik poşetlerde saklayabilirsiniz.

Zeytin 

Zeytini bozulmadan neredeyse 3 yıl muhafaza edebilirsiniz. Buradaki püf nokta, zeytini yıkamadan cam bir kavanozda herhangi bir yağ eklemeden olduğu gibi saklamak.

Bal 

Canınız tatlı çektiğinde bal, şeker ihtiyacını gidermek için en iyi seçenek olacaktır.  Bal neredeyse yaşam boyunca hiç bozulmadan saklanabilir. Mısır’da piramitlerde Firavun mezarlarında bulunan balların bile bozulmamış olduğu tespit edildi.

Kuru yemiş 

Kuru yemişler paketlenmeden önce neme maruz kalmamışlarsa onları serin, kuru yerlerde saklayın. Böylece 1 yıldan fazla ve hatta dondurucuda daha da uzun süre saklayabilirsiniz.

0 0

About Post Author

HELİN KIZILBOĞA

Helin Kızılboğa; Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Halka ilişkiler ve Tanıtım bölümü öğrencisi. Bilgisayar İşletmenliği ve Web Tasarım Geliştirme 1 sertifikasına sahip. Amatör Fotoğrafçılık ve Kitap kapağı tasarımı uğraşları arasında. Grafik Tasarımı ilgi alanları içerisinde. Teknolojixhaber.com ve Laflaf.net' de yazarlık yapmaktadır.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir