BTS Grubu nun Yeni Şarkısı Tarihe Geçti

0 0
Read Time:1 Minute, 30 Second

K-Pop yıldızları BTS grubu nun yeni albümünün ikinci parçası, birkaç dakika içinde YouTube’da 1,54 milyon kişi tarafından izlenerek platform tarihinin en iyi ilk gösterim rekorunu kırdı.

bts üyeleri ile ilgili görsel sonucu

K-Pop; pop, rock, hip hop, R&B ve elektronik müziği birleştiren yepyeni bir tür olarak, Kore popunu anlatan bir terim. Türün ilk çıkışı 90’lara, Güney Koreli pop müziğin ‘Gayo’ olarak anıldığı yıllara kadar uzanıyor. 1992’de Seo Taiji ve Boys grupları sayesinde adı iyiden iyiye duyulmaya başladı. Böylece dünya, pop müzikten farklı ama biraz da benzeyen, yepyeni bir tarz ve türle tanışmış oldu.

2000’li yıllara kadar “K-Pop” olarak bilinen türün tamamen oluştuğu söylenemez. Çünkü şarkılar, esasen birçok türü bir araya getiren melodilerden oluşuyor. Anlayacağınız, K-Pop bütünsel bir deneyim. Radyolar bu şarkıları çok sık çalmasına rağmen; gerçek K-Pop’u bu şekilde deneyimleyemezsiniz.

Şarkılar klipten, klip dans hareketlerinden, dans hareketleri de grup üyelerinin kişiliklerinden ayrılamaz. K-Pop kültüründe moda, koreografi ve hayranlar da, en az müzik kadar önemlidir. Bu yüzden türü tam olarak anlayabilmek için hareketli kısımlarını da tanımanız gerekiyor. Ve  K-Pop’un en büyük ve başarılı gruplarından biri ise BTS.

bts üyeleri ile ilgili görsel sonucu

BTS’in yeni albümü Map of the Soul: 7’den ikinci parça geçtiğimiz günlerde Youtube’da yayınlandı. ON adlı parça, platformda yerini almasından birkaç dakika sonra 1,54 milyon  izleyiciye ulaşarak rekor kırdı.

bts üyeleri ile ilgili görsel sonucu

Ünlü K-pop grubu böylece “Youtube tarihinin en iyi ilk gösterimi”nin sahibi oldu.

21 Şubat’ta piyasaya çıkan albümün ilk parçası Kinetic Manifesto Film: Come Prima da ilk 24 saatinde 46,5 milyon görüntüleme  sayısına ulaşmıştı . Böylece Youtube tarihinin en iyi çıkış yapan 5. parçası unvanını layık görüldü.

bts üyeleri ile ilgili görsel sonucu

Forbes’un açıklamasına göre BTS “Youtube tarihinin en iyi çıkış yapan 10 parçası”nın 3’ünü elinde bulunduruyor.

Halsey’le düet yaptıkları “Boy with Luv” parçası ilk 24 saatte 74,6 milyon dinleyiciye ulaşmış ve listenin ilk sırasına yerleşmişti.

About Post Author

Fatih Akgün

Yazar ve Kurucumuz, 1999 yılından bu yana aktif bilişim işi ile uğraşan, bilgisayar donanım konusunda uzman E-Destech Datacenter (veri merkezi) Tic. A.Ş. (e-destech.com) Kuruculuğunu halen yürütmekte olan ve teknoloji alanında bilgilerini güncel tutmayı hedefleyen bir vizyona sahiptir..İş'de YETER Online Muhasebe sistemlerinin Kurucu ortağı olarak yazılım alanında da kendi projelerini yürütmektedir. (isdeyeter.com) Teknolojixhaber.com ve Laflaf.Net portallerinin de kurucusudur.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir