KENDİN YAP

Buna Şaşıracaksınız! Unun Yemek Dışındaki Kullanım Alanları

Sevgili okurlarım, mutfakların olmazsa olmazı yemeklerin ve hamur işlerinin vazgeçilmez gıda maddesi olan unu sadece mutfakta mı kullanıyorsunuz?Tahıl ve farklı besin maddeleri öğütülerek üretilen un, beslenmemizin büyük bir bölümünde yer alırken ekmek ve tatlı gibi yemek tariflerinde sıklıkla kullanılıyor. Mutfakta birçok farklı şekilde kullanılan un, mutfak dışında da hayatımızı kolaylaştırıyor. Unun farklı alanlarda da kullanabilirsiniz. Unun yemek tarifleri dışındaki kullanım alanlarına birlikte bakalım!

UN,İSTENMEYEN KARINCALARI YOK EDER

Karıncaların olduğu yerlere un dökerek bu dertten kurutulabilirsiniz.Evinizi basan karıncalarla mutlaka karşı karşıya kalmışsınızdır. Pek çok insanın yaşadığı bu durum, bazen oldukça zorlu olabiliyor. 

UN,PATATESLERİ BÖCEKLERDEN UZAK TUTAR

 Patateslerin toprağına serpeceğiniz bir miktar un, patateslerinizi böceklerden korumanızı sağlar.Yetiştirdiğiniz patateslerin toprağını sürekli böcek basıyorsa ve bundan sıkıldıysanız un yardımı ile böceklere elveda diyebilirsiniz.

UN,EVYEYİ PARLATIR

Basit bir yöntemle kötü görünen eviyelere veda edebilirsiniz.Lekeli ve parlaklığını yitirmiş eviyeler, banyo ve mutfakta oldukça kötü bir görüntü oluşturuyor.  Yapmanız gereken tek şey, evyeniz kuruyken üzerine biraz un döküp iyice ovmak. Ardından ılık suyla durulayın ve parıl parıl eviyenizin keyfini çıkarın.

UN,YAĞLI SAÇ GÖRÜNÜMÜNÜ GİDERİR

Kuru şampuanınız kalmadığında un yöntemi mutlaka aklınızda bulunsun!Bazı saç tipleri oldukça yağlı olabiliyor. Ne kadar yıkarsanız yıkayın yine de yağlı görünebilen saçlar, mutsuz hissetmenize sebep olabilir. Özellikle dışarı çıkmanız gereken zamanlarda saç diplerinize un uygulamak, saçınızdaki yağ görünümünü yok edebilir. 

UN,KAVANOZ KAPAKLARINI KOLAYCA AÇMANIZI SAĞLAR

Sıkışmış kavanoz kapakları sizi de zorluyor mu? Un ile zorlu kavanoz kapaklarını açmak artık daha kolay! Yapmanız gereken tek şey kapağı açmaya çalışmadan önce kavanozun kenarlarına un sürmek. Kapağın kolayca açıldığını göreceksiniz.

UN,SİVİLCELERİ SÖNDÜRÜR

Sabah uyanıp cildinizi ılık suyla duruladığınızda sivilcelerin geçtiğini göreceksiniz!Pek bilinmeyen bir yöntem olsa da unun sivilce iltihabını ve şişliğini alma gibi bir özelliği bulunuyor. Bunun için 1 tatlı kaşığı bal ve 1 tatlı kaşığı unu karıştırıp gece yatmadan önce sivilcelerinizin üzerine uygulayın. 

Benzer İçeriklerimiz

Teflon Tavada Kestane Nasıl Pişirilir?

Yasemin ACAR

İş Başa Düştü: Erkekler İçin Evde Saç Kesimi Teknikleri…

Meryem ACAR

Eski Kotlarınızdan Kot Çanta Cüzdan Yapımı

Fatih Akgün

Yorum Yapmak İster Misiniz