Antibakteriyel Çay Ağacı Sabunu

0 0
Read Time:1 Minute, 24 Second

Çay ağacı, özellilke Avustralya bölgesinde yetişen, aromatik bir bitkidir.  Çay ağacı yağı ise  (Tea Tree Oil) Latince ismi Melaleuca alternifolia (Myrtaceae) olan bitkinin, yapraklardan su buharı distilasyonu ile elde edilen kokulu ve uçucu bir yağdır.

Üzerinde yapılan araştırmalar sonucu, yağın içeriğinde yüksek oranda terpinen-4-ol bulunduğu gözlemlenmiştir.  Bu bileşen Antiseptik özelliği sayesinde yetiştiği bölgede 80 yılı aşkın süredir enfeksiyon riskini önleyici tamamlayıcı tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır.

Bileşenin antimikrobiyal etkinliği, fitoterapi (bitkisel tedavi) alanında bu yağın araştırılması ve tedavi yöntemi olarak kullanılmasında önemli rol oynamıştır.

Çay ağacı özellikle cilt için vazgeçilmez alternatif tedavi yöntemlerden biri yapan neden ise geniş bir spektrum da antimikrobiyal aktiviteye sahip olmasıdır. Bu nedenle Doğal dezenfektan olarak da kullanımı yaygındır.

Özellikle cilde kolaylıkla penetre olabilmesinin yanında iritasyona neden olmaması da ürünün ciltte doğal dezenfektan olarak kullanılabilmesine olanak sağlamaktadır.

Özellikle son dönemde yapılan çalışmalarının sonuçları, Çay ağacı yağının cilt bakımı ve kişisel hijyen ürünlerinde kullanımını popüler hale getirmiştir.

Çay ağacının anti-enflamatuvar, antibakteriyel, antiandrojenik etkilerinin olduğuna dair yapılan son dönemdeki çalışmalar sayesinde de akne patogenezine neden olan birçok basamakta etki gösterdiği kanıtlanmıştır.

Özellikle akne tedavisinde, cilt temizlik ürünlerinde çay ağacı içeren ürünlerin tüketiciler tarafından incelendiğini söyleyebiliriz.

Özellikle Çay ağacı içeren sabun barları, günlük temizlik ve antiseptik etkiden dolayı hem yüz bakım hem de el hijyen ürünlerinde tercih edilen doğal dezenfektan alternatifleri arasında yer alıyor.

Piyasa da bulunan kimyasal içerikli ve cildi tahriş eden dezenfektanlar yerin cilt iritasyonuna neden olmaması ve bitki kaynaklı olmasından dolayı tüketicilerin,  cilt sorunları yaşamadan dezenfeksiyon yapmalarını sağlamaktadır.

Özellikle Covid-19 gibi küresel bir salgın süresinden geçtiğimiz bu günlerde uzun dönemli ağır kimyasalların kullanımı cilt bütünlüğüne zararlı olabilmektedir. Çay ağacı sabunu gibi doğal alternatiflerin kullanıldığı sabunların tercih edilmesi cilt sağlığı açısından faydalı olabilir.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir