Che Guevara’nın doğduğu evin fiyatı

Che Guevara’nın doğduğu evin fiyatı
Read Time:1 Minute, 3 Second

Che Guevara’nın doğduğu evin fiyatı belli oldu

Küba devriminin liderlerinden  Che Guevara’nın doğduğu Arjantin’in Rosario kentinde bulunan ev geçtiğimiz günlerde satışa çıkarıldı. Küba halkı için değerli olan liderin evi 2011 yılından beri boş duruyordu. Che Guevara’nın doğduğu evin fiyatı yaklaşık 400 bin dolar olarak belirlendi.

Evin mevcut sahiplerinden biri olan iş adamı  Francisco Farrugia, evi 2002 yılında satın aldığını, daireyi kültür merkezine dönüştürmek istediğini ancak bunu yapamadığını belirtmişti.

CHE GUEVARA KİMDİR?

1928’de orta sınıf bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gel Che Guevara tıp eğitimi aldı. Granados’la birlikte yaptığı Güney Amerika seyahatlerinde açlık ve yoksulluk nedeniyle hayatını kaybeden insanlara yardım etmek istiyordu. 1953-59 yılları arasındaki, diktatör Fulgencio Batista’yı deviren Küba devriminde çok önemli rol oynadı. Devrimin başındaki isimlerden biri idi. Bir çok insanın hayatını kurtardı. Küba halkının özgür olarak yaşamasını sağladı. Devrimi tüm Güney Amerika ve diğer yoksul ülkelere yaymayı amaçlayan Che Guevara, daha sonra Küba’dan Bolivya’ya gitti, Rene Barrientos Ortuno yönetimine karşı ayaklanan güçlere öncülük etti.  Che Guevara ve kalan savaşçıları, ABD’nin yardımıyla Bolivya ordusu tarafından yakalandı. Guevara, 9 Ekim 1967’de La Higuera köyünde infaz edildi ve gizli bir yerde gömüldü. Mezarının yeri gizli bilgi olarak kaldı. Uzun yıllar süren araştırmalar sonucunda kemikleri 1997’de bulundu ve Küba’ya getirilerek toprağa verildi.

Kaynak: NTV

Diğer etkinlik haberlerine buradan ulaşabilirsiniz.

0 0

About Post Author

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Astronomi ve Uzay Bilimleri Astrofizik ve Matematik mezunuyum. Aynı zamanda bilgisayar mühendisiyim. Meb bilgisayarlı muhasebe sertifikasına ve İçerik editörlüğü sertifikasına sahibim. Teknolojixhaber.com ve laflaf.net de editörlük yapmaktayım. Teknoloji ,uzay araştırmaları ,yazılım , ürün incelemeleri,otomobil, internet ve dizi sinema haberleri öncelikli ilgi alanlarımdandır. Ancak yaşamın her alanından haberleri paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Mesleğimi severek yapıyorum.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir