GÜZELLİK

Cilde Nefes Aldıran Derinlemesine Temizleyen Ev Yapımı Doğal Maske

Sevgili okurlarım, gözenekleri yağ ve kirden arındırıp cildin nefes almasını sağlamak için bazen rutin cilt temizliğinden fazlasına ihtiyacımız oluyor. Cilt maskeleri, tam da bu noktada imdadımıza yetişiyor.Derinlemesine temizlik, ışıltılı ve sağlıklı bir cilde sahip olmak isteyen herkesin uygulaması gereken bir rutin. Ancak cilt tipine en uygun bakım ürünlerini bulmak epey zahmet ve külfet gerektirebiliyor. Oysa evde tamamen doğal ve faydalı cilt bakım maskeleri hazırlamak, pahalı ürünlere ayrılan bütçeden tasarruf etmek mümkün!

KİL MASKESİ

Kozmetik mağazalarında çeşitli seçenekleri bulunsa da evde yapacağınız kil maskesi, hem daha masrafsız hem de doğallığından emin olacağınız için daha güvenli.

  • Kil maskesi, kış aylarında yüzü kurutabileceği için yaz aylarındaki kadar sık uygulamamaya ve her uygulama sonrası cildi nemlendirmeye özen göstermelisiniz.
  • Doğal kil tozu, yulaf ezmesi ve biraz da suyu karıştırıp yüzünüze sürün.
  • Kuruyana kadar bekleyin ve sonra yıkayın.

MAYDANOZ MASKESİ

Maydanozu cilt temizliğinde tek başına kullanabileceğiniz gibi çeşitli malzemelerle harmanlayarak daha etkili sonuçlar alabilirsiniz.

  • Daha kuvvetli bir maske için ise ılık suda beklettiğiniz bir miktar maydanozu güzelce doğrayın ve bir yemek kaşığı bal ile karıştırın. Bu karışımı da yüzünüzde 10-15 dakika bekletebilirsiniz.
  • Tek başına kullanmak istiyorsanız bir tutam maydanozu, ılığa yakın sıcak suda demleyin ve su soğuduktan sonra bir havlu yardımıyla 10-15 dakika kadar yüzünüze uygulayın.

BAL VE LİMON MASKESİ

Bal, ciltteki gözenekleri sıkılaştırıcı ve cilt lekelerini iyileştirici özelliğe sahip bir besin. Bir yemek kaşığı balı, hiçbir maddeyle karıştırmadan direk yüzünüze sürebileceğiniz gibi içine birkaç damla limon suyu karıştırarak da uygulayabilirsiniz. Yüzünüzde 10 dakika bekleteceğiniz bu maskeyi, haftada üç kez veya ihtiyaca göre daha sık uygulayabilirsiniz.

 

KARBONAT MASKESİ

Cildin PH dengesini düzenleme etkisi bulunan karbonat, aynı zamanda gözenekleri açarak cildi temizliyor ve koyu cilt lekelerinin açılmasına da yardımcı oluyor.Her derde deva karbonat, cilt temizliğinde de sıkça kullanılan bir ürün. 

  • Temiz cildinize uygulayacağınız bu maske için ihtiyacınız olan tek şey iki çay kaşığı karbonat ve macun kıvamı elde etmenize yetecek kadar su.
  • Karışımı yüzünüzde biraz beklettikten sonra güzelce yıkayın ve sonrasında nemlendirmeyi unutmayın!

 

Benzer İçeriklerimiz

Cilt Sağlığına Zararlı Besinler Hangileridir?

Fatih Akgün

Yüz Masajının Faydaları Nelerdir?

Fatih Akgün

Çok Besleyici Masum Un! Nohut Unu Nasıl Yapılır? Bilmediğiniz Faydaları, Kalori ve Besin Değeri…

Meryem ACAR

Yorum Yapmak İster Misiniz