Cilt Temizliğin de Her “Handmade” Güvenli midir?

0 0
Read Time:2 Minute, 18 Second

Her “Handmade” Güvenli Değildir!

Son yıllarda tüketiciler, butik üretim olarak elde edilen el yapımı ürünleri tercih etmeye başladı. Bu durumun başlıca sebeplerden biri de handmade ürünlerin tüketici tarafından daha saf ve zararlı kimyasallardan uzak olarak güvenli şekilde üretildiği düşüncesidir.

Bilinçsiz miktarlarda, kaynağı belli olmayan ve kalite kontrol süreçlerinden yoksun hammaddeler ile “el yapımı” üretilen ürünler ne kadar güvenli ve cilde faydalı?

El yapımı ürünlerin bu denli arttığı piyasa da tüketiciye doğru bilgiyi ve ürünü ulaştırmayı amaç edinen firma sayısı maalesef çok az.  Bizler doğayı ve mucizelerini bir yaşam biçimi haline getiren tüketiciler olarak hak ettiğimiz gerçek ve güvenli “handmade” ürünleri sunmayı hedefleyen firmaları daha çok destekleyeceğiz.

Güvenli Handmade Sabunlar

Sabun geçmişten günümüze bilinen en saf temizlik ürünüdür. Milyonlarca çeşidini piyasada el yapımı olarak da görebiliyoruz. Fakat sabunun kimyasını oluşturmak göründüğü kadar kolay bir iş değildir, bilimsel bir yaklaşım ile üretilmediğinde cilde zararlı hale gelebilir.

Basit bir şekilde özetlemek gerekirse sabun yapımında bitkisel yağlar ve kostik dediğimiz alkali sıvı kullanılır. Bu iki bileşenin soğuk yada sıcak proses olarak bir araya getirilmesiyle sabun oluşur. Sabunun yanında, cilt nemlendirmesi ile bilinen değerli bir bileşen olan gliserin de ortaya çıkar.  Doğru oranlarda kullanıldığında bu alkali sıvı üretim boyunca tamamen tüketilir. Bitmiş üründe serbest halde bırakılmamalıdır.

Doğru Oran Nedir?

Kullanılan değerli yağlar, üretim öncesi kalite kontrol testlerinden geçmelidir. Bu testlerden en önemlilerinden biri yağın sabunlaşma miktarıdır. Bu oran aynı bitki için hasat zamanına göre bile değişkenlik gösterebilir. O nedenle her hasat sonucu elde edilen saf yağda kalite kontrol testlerinin yapılarak sabunlaşma oranlarının hesaplanması ve bu hesaba uygun alkali sıvının eklenmesi gerekmektedir.

Kalite kontrol testlerinden yoksun, bilinçsizce üretilen ürünlerde serbest halde alkali sıvı, bitmiş üründe kalabilir. Bu da cildin ciddi iritasyona maruz kalmasına, sağlıklı yapısının bozulmasına neden olur.

Handmade ürünler de en önemli Kavram “Güvenlik”

Güvenli Handmade kavramını çok önemsiyoruz, çünkü bir ilacı zehirden ayıran şeyin miktarı olduğunu biliyoruz.

Cilt bakım ve temizlik ürünlerinin, bu alanda eğitim ve deneyim sahibi uzmanlar tarafından formüle edilip, üretiliyor olması o ürünün cilt sağlığımız için güvenli olup olmadığının en önemli standartlarından biri olduğunu söylemeliyiz.

Piyasada çok fazla handmade ürün olmasına karşın Born in Cosmetics bu anlamda doğadan ilham alan bütüncül ve bilimsel temelli yaklaşımı ve alanında deneyimli arge ekibi ile “güvenli handmade”  kavramının altını dolduran bir marka.

Born in cosmetics ailesinin ana hedefi tüketiciyi doğru şekilde bilgilendirerek, güvenli handmade ürünleri en saf halleriyle sizlerle buluşturmaktır ki bu hedef biz tüketicilerden +1 puanı aldı bile.

Yüksek Yağ İçeren Sabunlar

Sabun yaparken her hasat sonrası bitkilerden elde edilen yağlar kalite kontrol standartlarından geçirdikten sonra, uygun oranlarda kullanılmalıdır.

Geleneksel metodlarla üretilen sabunlarda yağ asitleri tamamen sabunlaşmaya uğrar. Proses sonunda cilde faydalı yağlar serbest olarak sabunda bulunmaz.  Cildin değerli yağlarca beslenmesi amacıyla özel bir yöntem ile yağların %5-8 ini sabunlaştırmadan serbest halde ürün içinde bırakılabiliyor, bu yöntemle üretilen sabunlar  ile cildinizi kurutmadan temizlik sağlayabilirsiniz.

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir