DİYET

Çocuklara Diyet Nasıl Yaptırılmalıdır?

Sevgili okurlarım, çocukluk döneminde gerekli önlemler alınmadığında obez çocukların büyük bir kısmı yaşamlarına obez yetişkinler olarak devam etmektedir.Çocuklarda eğer şişmanlığın komplikasyonları yok ise ilk hedef mevcut ağırlığın korunması olmalıdır ve bu da sağlıklı beslenme alışkanlıkları ve düzenli fiziksel aktivite ile oldukça kolay ve ulaşılabilir bir hedeftir. Yapılan çalışmalar diyet yapan çocukların anoreksiya nevroza, bulimiya nevroza, tıkınırcasına yeme bozukluğu gibi yeme bozukluklarını geliştirme riskinin daha yüksek olduğunu ve genç erişkinlikte daha yüksek beden kütle indeksine sahip olduklarını göstermektedir.

Dünya Sağlık Örgütü’nün en önemli halk sağlığı sorunlarından biri olarak tanımladığı obezite, yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da ciddi bir artış göstermektedir.  Peki çocuklarda kilo kontrolünü nasıl sağlayabiliriz? Onları diyet yapmaya zorlamalı mıyız? Uzman Diyetisyen Aslıhan Küçük Budak konu hakkında bilgiler verdi.

ÇOCUKLARA DİYET YAPTIRMAYIN

Besinlerin ‘’iyi’’ ve ‘’kötü’’ olarak sınıflandırılması yaklaşımı çocuklar için uygun değildir. Çocuklara ‘’iyi’’ olarak sınıflandırılan yiyecekleri yeme baskısı bu besinleri sevme ve tüketmenin azalmasıyla ilişkilidir. ‘’Kötü’’ olarak sınıflandırılan yiyecekleri yememe baskısı ise bu yiyecekleri daha çekici hale getirir, tüketimini artırır ve hatta çocukları bu besinleri gizlice yemeğe itebilir. Ayrıca bir uzman kontrolünde yapılmayan ve yetersiz beslenmeye neden olabilecek diyetler çocukların büyüme ve gelişmesini olumsuz etkileyebilir bu nedenle kalori kısıtlaması içeren bir diyet uygulanacaksa mutlaka uzman kontrolünde yapılmalıdır.

 KEYİF ALABİLECEĞİ BİR SPOR DALINA YÖNLENDİRİN

Çocuğunuzu keyif alabileceği bir spor dalına yönlendirmek obezite ile mücadelede atacağınız en etkili adımlardan biri olacaktır. Ancak bunu yaparken sporun ‘’kilo vermek’’ amacıyla değil ‘’kaliteli ve keyifli zaman geçirmek’’ amacıyla yapıldığı mesajını vermelisiniz.Çocukların özgürce hareket edebilecekleri alanlarının olmaması, ulaşım imkanlarının artmasıyla bir yerden bir yere yürüyerek gitme alışkanlıklarının kaybolması, televizyon, tablet, bilgisayar gibi teknolojik aletlerle fazla zaman geçirme gibi şehir hayatının ve teknolojinin neden olduğu durumlar çocukları hareketsiz bir yaşama itiyor. 

Benzer İçeriklerimiz

Ev yoğurdunu neden tüketmeliyiz

Fatih Akgün

Glüten Diyeti Uygulayanlar İçin Sağlık Kahvaltı: Mangolu Kinoa Tarifi

Yasemin ACAR

AÇ KALMADAN 1 HAFTADA 3 KİLO VEREBİLİRSİNİZ

Fatih Akgün

Yorum Yapmak İster Misiniz