Çocuklara Parayı Kullanma Sanatını Nasıl Öğretebiliriz?

Read Time:56 Second

Sevgili okurlarım parayı kullanma aslında bir sanattır. Her sanat gibi de öğrenilir ya da öğrenilmez. Başarılı ya da başarısız olunur. Çocuklarımıza küçük yaşlardan başlayarak ‘Para Kullanma Sanatı’nı öğretmemiz gerekir. Öncelikle şunu bilmeliyiz: Bizim doğru kullanamadığımız şey bizi kullanır…

Her şey böyledir. Eğer biz doğru kullanamazsak; para bizi kullanır, araba bizi kullanır, bilgisayar bizi kullanır, internet bizi kullanır, daha birçok şey gibi.

Parayı doğru kullanma sanatı ise, paranın nasıl kazanıldığını bilmekle başlar.

Para, çalışarak kazanılır. Para hak ederek kazanılır. Değeri de buradan gelir.

İlk olarak bilmemiz gereken budur. 

Paramızla ne almalıyız? Onu neden almalıyız? Onu şimdi mi almalıyız? Geriye paramızın ne kadarı kalır? Bu da para kullanma sanatının önemli bir yönü.

Bunu öğretmek için de, çocuklarımıza ‘haftalık bir harçlık’ vermeliyiz. Çocuklarımız paralarını harcarken doğru seçimler yapmayı öğrenir. Parasının hesabını yapmayı öğrenir. Parası biterse ancak kredi alabileceğini bilir. Kredinin de geri ödeme koşulları vardır, bunu da öğrenmelidir. Para biriktirmenin yararlarını öğrenmelidir. Harçlık tek kaynaktan verilmelidir. Gizlice ek harçlıklar vermek yanlıştır (ki ailelerimiz bunu sık sık yapar) Çocuğun her istediğini almak onu sevmek değildir. Para kullanma sanatı bir özdenetim eğitimini içerir.

Özdenetim çocuğumuzun yaşam boyu yardımcısı olacaktır.

0 0

About Post Author

Meryem ACAR

M.E.B ÇOCUK GELİŞİMİ & EĞİTİMİ Bilgisayar Eğitmenliği sertifikasına sahibim. 1 Yıldır Laflaf.net ve Teknolojixhaber.com Editörlük yapmaktayım .Teknolojixhaber.com ve laflaf.net sitelerinde kategori başkanlığı yapmaktayım. Teknoloji alanında araştırmalar ve yaşamdan her konuda haberler paylaşmaktan keyif alan bir yazarım. Mesleğimi severek yapmaktayım...
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir