Covid-19 Günlerinde Kitap Okumak

cof

Read Time:1 Minute, 11 Second

 

“Bir gün bir kitap okudum ve bütün hayatım değişti.”   – Orhan Pamuk

Öncelikle #evdekal  günlerinde hepimiz  evde bir uğraş bulma derdindeyiz. Bugün size kitap okumayı kendinize ve hayatınıza nasıl entegre edeceğinizden bahsedeceğim.

  • Öncelikle dili kolay ve akıcı olan kitapları seçin.Türk yazarlar bu konuda yardımcı olacaktır. Mesela Zülfü Livaneli kitapları sizi anadoluya götürür , bazen bir sevdanın peşine düşürür ya da bambaşka hayatlara götürür…

  • Kendinize limit belirleyin ve kademeli olarak  artırın. Mesela 20 sayfa ile başlayın ve hiç alışık değilseniz  ilk hafta sonunda  arttırın. Günde 20 sayfa yılda yaklaşık 7300 sayfaya karşılı geliyor  ve ortalama yılda 35-40 adet kitap okumuş oluyorsunuz.  Harika değil mi ?

  • Kitabınız hep yakınınızda olsun ve size kendini unutturmasın.  Hep oturduğunuz  koltuğun yanına ya da tam karşısında ki raf olabilir.
  • Sizi en zorlayan konu eminim ki telefonlar olacaktır. Kitap okurken telefonunuzu sessize alın. Kendinizden  uzak  bir noktaya koyun ve hiç yokmuş gibi davranın. Biraz  zor ama bir süre sonra alışıyorsunuz.
  • Kitaplar  sizi  günlük  yaşantının  stresinden  ve  sorunlarından  uzaklaştırır.  Mesela  Türk  Edebiyatı Klasiklerinden  bir  roman alın , Osmanlı dönemine gidin o devrin insanlarının yaşayışlarını,sıkıntılarını,yapabildikleri ve yapamadıkları şeyleri öğrenin.

  • Okuduğunuz kitabı özetleyin. Bu şekilde okuduğunuz kitaplara dönüp baktığınız da hatırlamanız çok daha kolay olacaktır. Aşağıda ki sorulara cevap arayın;
  1. Ana fikirler nelerdir?
  2. Kitabın karakterleri kimlerdir?
  3. Bu kitabı bir arkadaşıma anlatsam nasıl anlatırım?

Genel olarak bu yolları denerseniz yavaş yavaş alışkanlığa dönecek ve hayatınıza entegre etmiş olacaksınız. Zaten bir kere başlayınca asla bırakamıyorsunuz.  Keyifli okumalar…

 

14 0

About Post Author

Gülsüm Baysal

Selçuk Üniversitesi Ebelik bölümü mezunuyum. 2013'den beri mesleğimi devam ettirmekteyim. Seyahat ve kitap konularına ilgiliyim.
Happy
Happy
100 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

3 thoughts on “Covid-19 Günlerinde Kitap Okumak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir